Holistyczne podejście do pielęgnacji skóry według kosmetologa Agaty Zejfer

06.06.2022 AGATA ZEJFER 16108 WYŚWIETLEŃ
Polub: Instagram, Facebook, LinkedIn, TikTok
Subskrybuj: Mailing, YouTube, Podcast Spotify

Pielęgnacja kosmetyczna to ważny element terapii skór problematycznych. Na rynku dostępnych jest wiele wysokoaktywnych kosmetyków, które kondycjonują naskórek. Do najbardziej aktywnych należą: retinoidy, kwasy chemiczne, czynniki wzrostu oraz peptydy. Należy jednak pamiętać, że kosmetyki to nie jedyne źródło substancji oddziałujących na skórę. Skuteczna terapia skór problematycznych powinna uwzględniać przede wszystkim szeroko pojęte zmiany w trybie życia oraz diecie.

Skóra - co na nią wpływa?

Do skóry od wewnątrz z pomocą naczyń krwionośnych dociera wiele różnorodnych substancji, od czynników morfotycznych, przez hormony i neuroprzekaźniki (serotonina, dopamina, noradrenalina i in.) po substancje wchłanianie na drodze układu pokarmowego. Synteza tych pierwszych - hormonów i neuroprzekaźników - jest ściśle związana z higieną życia, rytmem okołodobowym, godzinami snu, poziomem stresu oraz kondycją zdrowia.

Przesuwanie godzin snu, intensywny tryb życia i permanentny stres oraz brak reakcji na objawy mogące świadczyć o zaburzeniach czy chorobach (niedoczynność i nadczynność tarczycy, autoimmunizacja, zespół jelita drażliwego, depresja i in.) sprawiają, że skóra zaczyna gorzej wyglądać, a problemy na jej powierzchni - trądzik, przebarwienia, rumień - nasilają się.

Kompleksowa terapia skóry

Biorąc pod uwagę szeroki wachlarz czynników oddziałujących na kondycję skóry, praca z problemem skórnym powinna zakładać nie tylko zmiany w pielęgnacji domowej i profesjonalne zabiegi, ale przede wszystkim zmiany w trybie życia. Składowymi trybu życia są: rytm okołodobowy (ściśle związany z aktywnością w ciągu dnia oraz godzinami snu), aktywność fizyczna oraz dieta. Niezbędna jest również praca ze stresem, którego w obecnych czasach doświadcza niemal każda osoba.

Jako wieloletni praktyk najszybszą poprawę kondycji skóry obserwuję u osób, które równolegle ze zmianami w pielęgnacji kosmetycznej, zadbały o swój stan zdrowia i wprowadziły zmiany w trybie życia.

Rola pielęgnacji kosmetycznej

Wybór kosmetyków do pielęgnacji domowej powinien być podyktowany składem i jakością produktu oraz fizjologicznymi potrzebami skóry.

I tak kosmetyki nawilżające mają za zadanie odbudować barierę naskórka, kosmetyki przeciwzapalne - ograniczyć aktywność komórek Langerhansa i przyspieszyć procesy naprawcze, kosmetyki antybakteryjne - ograniczyć populacje patogenów, w szczególności Cutibacterium acnes, a kosmetyki spowalniające starzenie - ograniczyć aktywność wolnych rodników i uzupełnić składniki niezbędne do odnowy naskórka.

Należy jednak pamiętać, że choć aktywne formuły oraz odpowiednia częstotliwość aplikacji produktów może wyraźnie poprawić wygląd skóry, to nie zastąpi działania hormonów, neuroprzekaźników i substancji odżywczych pozyskiwanych z diety i suplementów.

Suplementacja - dlaczego warto?

Biorąc pod uwagę procesy obróbki żywności i zanieczyszczenia środowiska, dostarczenie do organizmu odpowiednich porcji wszystkich niezbędnych składników odżywczych, a także witamin, enzymów i mikroelementów nie jest możliwe. Połączenie zbilansowanych posiłków i odpowiednich suplementów diety może zapewnić organizmowi dostęp do wszystkich niezbędnych składników i przyczynić się do poprawy funkcji i zdrowia skóry.

Jakie suplementy diety wybrać?

Rynek suplementów diety oferuje bogatą gamę produktów. Wybierając gotowy suplement diety, należy sięgać po preparaty, które są produkowane przez firmy z dużym stażem, wyposażone w laboratoria i na bieżąco kontrolujące jakość wytwarzanych produktów.

Drugim ważnym czynnikiem determinującym wybór suplementu diety powinien być skład produktu. Ilość substancji aktywnych powinna być zgodna z dziennym zapotrzebowaniem organizmu na dany składnik. Na opakowaniu produktu powinno widnieć źródło pozyskania głównego surowca. Wysokiej jakości suplementy diety zawierają minimalną ilość substancji dodatkowych (barwników, substancji smakowych, substancji przeciwzbrylających).

Aby wywołać oczekiwany efekt, suplementy diety muszą dotrzeć do oczekiwanego miejsca działania. Spożycie preparatu to dopiero początek drogi.

Składniki, które przedostaną się do krwiobiegu, w pierwszej kolejności wykorzystywane są przez najważniejsze narządy wewnętrzne: serce, mózg, wątrobę, gruczoły dokrewne i mięśnie. Gdy ich ilość przewyższy zapotrzebowanie dla wymienionych organów, są dystrybuowane do skóry. Aby suplementacja przyniosła oczekiwane efekty na poziomie skóry, preparat musi być stosowany przez okres od kilku do kilkudziesięciu tygodni. Dokładny czas suplementacji zależy od stopnia przyswajalności danego preparatu.

Aplikacja kosmetyków to sposób na kondycjonowanie skóry z zewnątrz. Choć kosmetyki są niezwykle istotne, to ograniczenie terapii skór problematycznych jedynie do nakładania kosmetyków nie przyniesie trwałej poprawy. Rozwiązaniem jest kompleksowa terapia.

Połączenie pielęgnacji kosmetycznej, zabiegów kosmetologicznych i suplementacji sprawia, że skóra otrzymuje składniki aktywne zarówno z zewnątrz, jak i od wewnątrz.

Poprawa skóry następuje szybciej, a efekty - przy utrzymaniu zdrowych nawyków - widoczne są przez wiele lat.

Kategorie produktów
Kliknij w jedną z kategorii, aby zobaczyć produkty w sklepie topestetic
Kosmetyki do pielęgnacji Suplement diety Suplement diety
Tagi
Kliknij w jeden z tagów, aby zobaczyć inne wpisy powiązane z tematem
#kosmetykidopielegnacji #suplementdiety #suplementdiety
Agata Zejfer

AgataZejfer

Komentarze
0 komentarzy
* Jeśli Twój komentarz stanowi opinię na temat wymienionych w artykule produktów, powinien być on wynikiem ich zastosowania.
Zobacz również
Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, zachęcamy do zapoznania się z poniższymi
Nasz Instagram
Nasze konto obserwuje już 58052 osób. Dołącz do nas
Chcesz z nami zostać?
Chcesz być na bieżąco z naszymi wpisami? Zapisz się i otrzymuj powiadomienia o nowych artykułach.
Dodatkowo po zapisie otrzymasz 20 zł na zakup w naszym sklepie z dermokosmetykami.
szukaj topestetic
Social Media
Obserwuj nas w mediach społecznościowych. Dowiesz się o nowych artykułach, konkursach i promocjach!
Natalia Dutkiewicz - Redaktor Współpraca
tel. 508 504 506 w.6
blog@topestetic.pl
ładowanie okienka