fot. milanmarkovic78

Maski LED - jakie są ich korzyści, jak działają na skórę i czy warto je stosować?

09.03.2025 KOSMETOLOG ZUZANNA KWIATKOWSKA-ORYSZAK 334 WYŚWIETLEŃ
Polub: Instagram, Facebook, LinkedIn, TikTok
Subskrybuj: Mailing, YouTube, Podcast Spotify

Domowe urządzenia pielęgnacyjne zyskują na popularności, kusząc reklamami w mediach społecznościowych. Jednym z nich są maski LED do domowego użytku. Obietnice producentów na temat poprawy kondycji skóry, zmniejszenia zmarszczek, redukcji trądziku oraz przyspieszania regeneracji skóry przyciągają wiele osób poszukujących efektywnych, nieinwazyjnych metod poprawy wyglądu. Jakie wykazują działanie, czy rzeczywiście są skuteczne i kto powinien zainwestować w tego typu sprzęt? Odpowiadamy poniżej!

Maski LED w pigułce

Z tego wpisu dowiecie się, że:

  • regularnie stosowane maski LED mogą wpływać na redukcję oznak starzenia, poprawę kolorytu i redukcję trądziku,
  • w fotoodmładzaniu sprawdzi się szczególnie światło czerwone,
  • warto kupić certyfikowany produkt ze sprawdzonego źródła o określonej mocy,
  • powinniśmy kierować się zaleceniami producenta co do optymalnego stosowania maski,
  • należy zwrócić uwagę na przeciwwskazania - wykluczeniem będą m.in. niektóre choroby skóry,
  • aby przynieść oczekiwane efekty, muszą być stosowane regularnie,
  • nie przyniosą spektakularnych rezultatów przy nieodpowiedniej pielęgnacji oraz niezdrowym stylu życia,
  • nie zastąpią leczenia dermatologicznego ani profesjonalnych zabiegów.

Zainteresowani? Poniżej postaraliśmy się wyczerpać temat masek LED w domowej pielęgnacji, czytajcie dalej!

Fotobiomodulacja - co to takiego?

Światłolecznictwo to dziedzina znana od wieków, a jej elementy od wielu lat wykorzystywane są również w dermatologii oraz, coraz częściej, w profesjonalnych gabinetach kosmetologicznych.

Jedną ze stosowanych metod fototerapii jest fotobiomodulacja, która wykorzystuje diody elektroluminescencyjne (LED) lub lasery małej mocy (LLLT) do selektywnego podawania określonych długości fali światła widzialnego, w zakresie od 500 do 1000 nm, w tym długości fali bliskiej podczerwieni (NIR).

Z uwagi na m.in. niższe ryzyko uszkodzenia tkanek i koszt, chętniej wykorzystywane są diody LED, szczególnie w gabinetach kosmetycznych oraz w urządzeniach do stosowania domowego.

Fotobiomodulacja umożliwia pobudzenie regeneracji skóry poprzez aktywację komórkowych mitochondrialnych szlaków oddechowych, stymulację proliferacji fibroblastów, syntezy kolagenu oraz wytwarzania czynników wzrostu i macierzy zewnątrzkomórkowej. Wykazano również, że fotomodulacja LED ogranicza indukowane promieniowaniem UVA reaktywne formy tlenu (ROS), a także ekspresję metaloproteinaz, które przyczyniają się do degradacji kolagenu w skórze. Co to oznacza w praktyce?

Maski LED mogą wpływać na opóźnienie procesów starzenia się skóry, zwiększając jej jędrność i elastyczność.

Ponadto wspierają regenerację, działają przeciwzapalnie, mogą przyczyniać się do redukcji przebarwień i wspierać wzrost włosów. Zastosowanie światła niebieskiego wykazuje właściwości przeciwbakteryjne wobec Cutibacterium acnes oraz jej metabolitów, dzięki czemu może przyspieszać gojenie zmian trądzikowych oraz redukcję zaczerwienień pozapalnych.

Jaką maskę LED wybrać?

W pracach naukowych często badane są profesjonalne urządzenia LED o dużej mocy, które wykorzystywane są w gabinetach dermatologicznych oraz kosmetologicznych m.in. jako wsparcie regeneracji po intensywnych zabiegach złuszczających i laseroterapii. Dlatego też bardziej prawdopodobne jest uzyskanie pożądanych efektów przy pomocy tego typu urządzeń medycznych.

Natomiast skuteczność domowych urządzeń do naświetlania również została potwierdzona w wielu źródłach.

Na rynku dostępny jest jednak szeroki wybór masek LED do domowego użytku. Aby wybrane urządzenie było bezpieczne i skuteczne, warto zwrócić uwagę na kilka aspektów:

Długość fali (kolor światła)

  • właściwości anti-aging - światło czerwone ~ 630-660 nm i bliska podczerwień ~ 830-850 nm
  • działanie przeciwtrądzikowe - światło niebieskie ~ 415 nm

Dostępne są również maski łączące kilka długości fali. Nie ma potrzeby, aby wybierać urządzenia, które oferują wielokolorowe diody, gdyż korzystny wpływ światła o innych długościach fali nie jest tak dobrze udokumentowany.

Gęstość mocy (W/cm²)

Domowe mask LED charakteryzują się niższą mocą niż profesjonalne urządzenia, co bezpośrednio przekłada się na ich skuteczność. Aby mogły działać efektywnie, kluczowe jest więc, aby posiadały określoną gęstość mocy. Stosowanie urządzeń o niższej gęstości mocy będzie wymagało dłuższego naświetlania, aby dostarczyć tę samą ilość energii na dany obszar skóry.

Gęstość mocy (W/cm²) × czas (sekundy) = fluencja (J/cm²) - ilość przyjętej energii na jednostkę powierzchni skóry.

Certyfikaty bezpieczeństwa

Niektóre urządzenia zatwierdzone są m.in. przez amerykańską agencję FDA, co świadczy o odpowiednim profilu bezpieczeństwa.

Niezwykle istotne jest, aby tego typu aparaty kupować od renomowanych producentów i w sprawdzonych źródłach.

Produkty zakupione w okazyjnej cenie u niewiarygodnych sprzedawców, mimo deklaracji producentów, mogą nie spełniać określonych danych technicznych, przez co ich stosowanie może być nie tylko nieskuteczne, ale przede wszystkim, niebezpieczne i prowadzić chociażby do oparzeń skóry.

Czy maski LED są skuteczne?

W świetle aktualnych badań używanie masek LED emitujących światło czerwone o określonej długości fali i mocy w warunkach domowych jest skuteczne w zakresie wsparcia regeneracji skóry oraz opóźnienia procesów starzenia. Należy pamiętać, że aby tego typu zabiegi były efektywne, należy wykonywać je regularnie, zgodnie z zaleceniami producenta danego urządzenia.

Warto jednak zwrócić uwagę, że tego typu gadżety powinny stanowić dodatek do odpowiedniej pielęgnacji skóry oraz zdrowego stylu życia. Nie zastąpią one także leczenia dermatologicznego ani profesjonalnych zabiegów gabinetowych.

Natomiast jeśli w pielęgnacji stosujemy ochronę przeciwsłoneczną, składniki antyoksydacyjne, stymulujące i nawilżające, dbamy o zdrową dietę oraz unikamy czynników przyspieszających starzenie skóry, takich jak opalanie czy palenie papierosów, stosowanie domowej maski LED może stanowić skuteczne wsparcie w zapobieganiu przedwczesnemu starzeniu się skóry.

Potencjalne skutki uboczne

Stosowanie domowych urządzeń LED jest zwykle bardzo dobrze tolerowane, a w większości badań nie zauważono znacznych skutków ubocznych terapii. Pojedynczy uczestnicy zgłaszali m.in.: przemijającą suchość skóry, zaczerwienienie, a w przypadku zastosowania światła niebieskiego - przebarwienia, które w niektórych przypadkach miały charakter przejściowy.

Domowe maski LED - przeciwwskazania do stosowania

Nie każdy może bezpiecznie korzystać z domowej fototerapii.

Przeciwwskazaniem do stosowania masek LED będą między innymi:

  • epilepsja,
  • choroby nowotworowe,
  • toczeń układowy,
  • porfirie,
  • przyjmowanie leków i suplementów uwrażliwiających na światło,
  • skłonność do migren wywoływanych światłem,
  • ciąża i okres karmienia piersią (z uwagi na brak badań na tej grupie osób).

Kosmetyki pod maski LED - czy warto je stosować?

Często otrzymujemy pytania na temat tego, jakie serum pod maskę LED należy stosować, aby uzyskać jak najlepsze efekty. Chociaż w niektórych badaniach korzystne okazało się łączenie światła czerwonego z serum z kwasem hialuronowym, najczęściej domowe naświetlania zaleca się wykonywać na dokładnie oczyszczonej oraz osuszonej skórze twarzy. Stosowanie dodatkowych produktów pielęgnacyjnych może zmniejszyć skuteczność zabiegu z uwagi na zmniejszenie przenikania światła w głąb skóry.

Ponadto warto przyjrzeć się zaleceniom producenta urządzenia, gdyż mogą się one różnić pomiędzy produktami. Po zastosowaniu maski LED możemy przejść do standardowej pielęgnacji, również z wykorzystaniem retinoidów czy kwasów złuszczających. Pamiętajmy, aby w codziennej pielęgnacji stosować ochronę przeciwsłoneczną, aby zapewnić skuteczność tego typu zabiegów, ale nie aplikować tego typu produktów bezpośrednio przed nałożeniem maski.

Maski LED to narzędzie, które przy zastosowaniu odpowiedniego urządzenia może świetnie wzbogacić nasze domowe rytuały pielęgnacyjne. Czy macie już doświadczenia z maskami LED? Czy korzystacie z innych urządzeń kosmetycznych w domowym zaciszu? A może macie dodatkowe pytania odnośnie stosowania tego typu produktów? Koniecznie dajcie znać w komentarzach!

Zuzanna Kwiatkowska-Oryszak

KOSMETOLOG ZuzannaKwiatkowska-Oryszak

Komentarze
0 komentarzy
* Jeśli Twój komentarz stanowi opinię na temat wymienionych w artykule produktów, powinien być on wynikiem ich zastosowania.
Zobacz również
Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, zachęcamy do zapoznania się z poniższymi
Nasz Instagram
Nasze konto obserwuje już 62070 osób. Dołącz do nas
Chcesz z nami zostać?
Chcesz być na bieżąco z naszymi wpisami? Zapisz się i otrzymuj powiadomienia o nowych artykułach.
Dodatkowo po zapisie otrzymasz 20 zł na zakup w naszym sklepie z dermokosmetykami.
szukaj topestetic
Social Media
Obserwuj nas w mediach społecznościowych. Dowiesz się o nowych artykułach, konkursach i promocjach!
Natalia Dutkiewicz - Redaktor Współpraca
tel. 508 504 506 w.6
blog@topestetic.pl
ładowanie okienka