fot. BullRun

Peptydy miedziowe - jak stosować, z czym ich nie łączyć i jak działają?

18.02.2024 KLAUDIA BAŁABUCH 12228 WYŚWIETLEŃ
Polub: Instagram, Facebook, LinkedIn, TikTok
Subskrybuj: Mailing, YouTube, Podcast Spotify

Kosmetyki z miedzią szturmem podbijają rynek kosmetyczny. Peptydy miedziowe pojawiają się w formułach kremów i serów do twarzy, preparatów pod oczy, a nawet na porost włosów. W dzisiejszym wpisie podpowiemy, z czym łączyć, jak łączyć i jak nakładać te substancje. Spojrzymy również na peptydy miedziowe a retinol i odpowiemy na często pojawiające się pytanie: peptydy miedziowe - z czym nie łączyć? Koniecznie zostańcie z nami.

Wpis z serii: Składniki aktywne

Peptydy miedziowe – co to jest?

Pojęciem peptydów miedziowych są najczęściej określane kompleksy jonów miedzi Cu2+ z tripeptydem Gly-His-Lys (GHK) składającym się z reszt aminokwasów: glicyny, L-histydyny i L-lizyny połączonych sekwencyjnie. Co prawda związki te występują naturalnie w ludzkim organizmie, ale w kosmetykach wykorzystywane są oczywiście substancje wytwarzane syntetycznie. W formułach stosuje się także kompleksy peptydów sojowych z miedzią.

Wspomniany Tripeptyd-1 (GHK) jest jednym z najbardziej znanych peptydów transportujących jony miedzi. Wiązanie pomiędzy miedzią a nośnikiem poprawia jej biodostępność, rozpuszczalność i trwałość, zwiększając tym samym efektywność działania preparatu, w którym została wykorzystana.

Skąd wzięły się peptydy miedziowe w kosmetyce?

Peptyd miedziowy GHK-Cu bierze swoje początki w odkryciu tripeptydu Gly-His-Lys (GHK) dokonanym przez Pickart’a i Thaler’a w 1973 roku. Naukowcy zauważyli, że powinowactwo jonów miedzi do wspomnianego peptydu jest dużo wyższe niż w przypadku innych peptydów. Najpierw badania składnika dotyczyły głównie wykorzystania w medycynie.

Natomiast możliwość zastosowania mikroelementów w pielęgnacji skóry od dawna jest przedmiotem zainteresowania kosmetologów. Kto nie słyszał, chociażby o wodach termalnych? Okazało się, że peptydy miedziowe mają zdolność przenikania przez warstwę rogową naskórka, zarówno z roztworów wodnych, jak i z emulsji typu olej w wodzie (O/W). Otworzyło to drogę do podboju świata kosmetyków.

Peptydy miedziowe - działanie

Zaobserwowano, że z wiekiem ilość peptydów miedziowych w organizmie człowieka znacząco spada. Jako że miedź jest niezbędnym mikroelementem biorącym udział w prawidłowym przebiegu wielu procesów fizjologicznych, rzutuje to na funkcjonowanie całego organizmu, również skóry. W efekcie zaburzeniu ulegają procesy melanogenezy, gojenia i regeneracji. System antyoksydacyjny nie działa tak sprawnie, a synteza i sieciowanie kolagenu ulegają spowolnieniu.

Dobra wiadomość jest taka, że stosując zewnętrznie kosmetyki z peptydami, można temu zaradzić. Poprawa elastyczności skóry, widoczna redukcja zmarszczek, zmniejszenie zaczerwienienia i podrażnienia, stymulacja angiogenezy i procesów gojenia, zmniejszenie uszkodzeń wolnorodnikowych - na to wszystko wpływ mają peptydy miedziowe. Działanie tych substancji jest więc bardzo szerokie.

Właściwości kosmetyków z peptydami miedzi

Peptydy miedziowe mają charakterystyczny, piękny, niebieski kolor, po którym często można zauważyć ich obecność w formule kosmetyku. Rozpuszczają się w wodzie, co umożliwia tworzenie stosunkowo lekkich formuł. Co za tym idzie, produkty z peptydami miedziowymi można z powodzeniem dopasować do każdego rodzaju skóry, również tej skłonnej do przetłuszczania.

Kompleksy GHK-Cu stymulują aktywność fibroblastów, przyspieszając biosyntezę kolagenu, elastyny, glikozoaminoglikanów, siarczanu chondroityny i siarczanu dermatanu. Zwiększają aktywność metaloproteinaz i wpływają na przebudowę macierzy pozakomórkowej oraz procesy angiogenezy.

Dzięki wiązaniu jonów miedzi i zwiększeniu aktywności dysmutazy ponadtlenkowej (SOD) - silnego przeciwutleniacza, redukują także procesy autooksydacyjne. Te właściwości przyczyniają się do poprawy elastyczności, nawilżenia i kolorytu skóry, co sprawia, że obecnie wiele osób sięga po peptydy miedziowe. Jak stosować kosmetyki z tym składnikiem, aby były najbardziej efektywne?

„Peptydy miedziowe - z czym nie łączyć?” - pytanie to jest bardzo często zadawane kosmetologom. Ze względu na to, że kompleksy miedziowe są aktywne w pH w przedziale ok. 5-7, należy unikać preparatów o kwaśnym odczynie. Szczególną uwagę należy zwrócić na kosmetyki bazujące na witaminie C w postaci kwasu askorbinowego, który jest umieszczany w recepturach w pH poniżej 3,5. Również wszelkiego rodzaju toniki kwasowe czy płatki złuszczające o obniżonym pH nie będą wskazane.

Mówiąc o peptydach miedziowych, podkreślić należy jeszcze jedną cenną właściwość. Podczas badań nad procesem gojenia ran odkryto, że wywołują one znaczne powiększenie mieszków włosowych. Cechę tę wykorzystano w kosmetykach stymulujących wzrost włosów, które zapowiadają się bardzo obiecująco w kontekście problemów w wypadaniem czy przerzedzeniem włosów. Kompleksy miedziowe znajdują również zastosowanie w terapii blizn.

Peptydy miedziowe - jak stosować?

Krem z peptydami czy serum peptydowe to kosmetyki, które mogą być stosowane przy każdym rodzaju skóry. Można używać ich zarówno w porannej, jak i wieczornej pielęgnacji. Najczęściej pojawiająca się niejasność dotyczy łączenia z innymi substancjami aktywnymi. Peptydy miedziowe a retinol? Tutaj nie ma wątpliwości - taki duet jest wręcz pożądany.

Można oczywiście oddzielnie stosować peptydy miedziowe. Kosmetyki z ich zawartością doskonale wpływają bowiem na poprawę kondycji skóry. Będą jednak niezwykle pomocne w trakcie kuracji retinolem i jego pochodnymi, kiedy skóra może być podrażniona i przesuszona. Wówczas kosmetyki z miedzią mogą pojawiać się w porannej pielęgnacji, a kosmetyki z retinolem - w nocnej.

Aplikując kosmetyk z peptydami miedziowymi rano, możemy skorzystać z jego dobroczynnego działania przeciwutleniającego. Wieczorem natomiast ma on do zaoferowania silny potencjał wspierający procesy gojenia, regeneracji i przebudowy tkanek. Najważniejsze, aby stosować się do zaleceń producenta.

Kremów pod oczy z peptydami miedziowymi nie należy nakładać zbyt blisko linii rzęs i unikać powieki ruchomej, chyba że producent wskazuje inaczej.

Jeśli chodzi o kosmetyki do włosów, częstotliwość również powinna być uwzględniona w rekomendacjach marki.

Peptydy miedziowe w pielęgnacji

Jak widać, substancją, która ma wiele do zaoferowania, niezależnie od problemu są właśnie peptydy miedziowe. Działanie tych niezwykłych substancji będzie zbawienne nie tylko dla osób ze skórą dojrzałą. Mogą bowiem świetnie wspomagać pielęgnację skóry naczyniowej, z przebarwieniami czy stanami zapalnymi.

Co ważne, są to związki bezpieczne dla pacjentów onkologicznych. Badania były prowadzone nie tylko w kontekście pielęgnacji skóry, co daje dobre perspektywy na przyszłość.

Również osoby borykające się w nadmiernym wypadaniem włosów mogą sięgnąć po preparaty z tym składnikiem. A jakie są ulubione kosmetyki z peptydami miedziowymi naszych kosmetologów? Zobaczcie sami!

Beaute Pacifique Superfruit Night Creme Krem na noc 50 ml

Krem do twarzy duńskiej marki Beaute Pacifique został stworzony z myślą o skórze z pierwszymi objawami starzenia. Z jego działania przeciwzapalnego i regenerującego mogą oczywiście skorzystać też osoby ze skórą dojrzałą. Ze względu na nieobciążającą konsystencję będzie świetnym wyborem w przypadku zmian trądzikowych i skłonności do tzw. zapychania.

Oprócz peptydów miedziowych zawiera ekstrakty z superowoców (takich jak borówka brusznica i zielona herbata). Krem doskonale wpływa na poprawę nawilżenia i kolorytu skóry, która staje się zrewitalizowana, a procesy starzenia ulegają spowolnieniu. Krem jest przeznaczony do stosowania w pielęgnacji wieczornej, a jego uzupełnienie mogą stanowić pozostałe preparaty z linii Beaute Pacifique Superfruit.

Superfruit Night Creme 335,00 zł Beaute Pacifique Superfruit Night Creme Krem na noc 50 ml

Dermomedica Copper B3 Anti-Aging Cream Luksusowy krem z peptydami miedziowymi, niacynamidem i skwalanem 60 ml

Polska marka Dermomedica znana z zaawansowanych formuł i efektywnego działania zdobyła uznanie specjalistów kremem przeciwstarzeniowym o wyjątkowych wskazaniach. Jest on bowiem rekomendowany szczególnie w przypadku skóry uwrażliwionej, naczyniowej, reaktywnej, również z toczącym się stanem zapalnym, na przykład w przebiegu AZS, łuszczycy, trądziku różowatego (rosacea) czy trądziku wieku dorosłego.

Krem sprawdzi się także w czasie terapii farmakologicznych i dermatologicznych, które mogą wpłynąć na podrażnienie skóry. Oprócz wspomnianych peptydów miedziowych zawiera bogactwo substancji poprawiających kondycję skóry, takich jak niacynamid, beta-glukan, ekstrakt z portulaki, skwalan, kwas hialuronowy i czynniki wzrostu. Pozostawia na skórze komfortowe, jedwabiste wykończenie.

W serii Dermomedica Neuropeptides znajdziecie również serum z tripeptydem miedziowym, argireliną i beta-glukanem - Copper Multipeptide Serum. Występuje ono w dwóch pojemnościach: 15 ml i 30 ml. Mniejsza wersja to dobry sposób na solidne przetestowanie produktu pod kątem ewentualnych alergii. Będzie również wygodnym rozwiązaniem dla osób, które często podróżują.

Copper B3 Anti-Aging Cream 368,00 zł Dermomedica Copper B3 Anti-Aging Cream Luksusowy krem z peptydami miedziowymi, niacynamidem i skwalanem 60 ml

Medik8 Copper PCA Peptides Serum dla skór dojrzałych z piroglutaminianem miedzi 30 ml

Dla skór dojrzałych, z widocznymi zmarszczkami, spadkiem jędrności i elastyczności oraz zaburzonym owalem twarzy brytyjska marka Medik8 przygotowała wyjątkowe serum zamknięte w dwukomorowym opakowaniu. Dopiero w momencie aplikacji formuły łączą się ze sobą, tworząc spójny, niezwykle skuteczny kosmetyk. Pierwsza komora zawiera Lipochroman-6, a druga – opatentowany kompleks PCA z dodatkiem miedzi.

Takie rozwiązanie zapobiega przedwczesnemu połączeniu substancji czynnych, a co za tym idzie, ich wzajemnej dezaktywacji. Serum jest nieperfumowane, szybko się wchłania i pozostawia skórę przyjemnie wygładzoną. Kosmetyk ten stanowi świetną alternatywę dla osób, które nie mogą stosować witaminy C.

Jest też idealną propozycją dla zaawansowanych użytkowników, którzy lubią czerpać ze świata innowacji przemysłu kosmetycznego. Ten bogaty koktajl antyoksydacyjny może być używany również przez przyszłe mamy.

Copper PCA Peptides 370,00 zł Medik8 Copper PCA Peptides Serum dla skór dojrzałych z piroglutaminianem miedzi 30 ml

BasicLab Elastyczność i Wypełnienie Serum ujędrniające z peptydem miedziowym 30 ml

Innym serum z peptydem miedziowym, które wybrali nasi kosmetolodzy, jest propozycja polskiej marki BasicLab. Jego formuła bazuje na peptydach z dwóch grup, które działają synergicznie, wspierając procesy odnowy. Peptydy transportujące w postaci peptydów miedziowych biorą udział w reakcjach biochemicznych zachodzących w naskórku.

Z kolei peptydy biomimetyczne należące do grupy neuropeptydów napinają i wygładzają skórę, a także zapobiegają powstawaniu zmarszczek mimicznych. Serum zostało wzbogacone o czynniki wzrostu i kwas hialuronowy. Stymulująca, a jednocześnie dobrze tolerowana kompozycja czynników aktywnych sprawia, że może być ono stosowane również przy cerze wrażliwej.

Natomiast lekka, żelowa konsystencja umożliwia komfortowe korzystanie z serum w przypadku każdego rodzaju skóry z oznakami starzenia - od suchej i normalnej, po mieszaną, a nawet tłustą.

Elastyczność i Wypełnienie 269,90 zł BasicLab Elastyczność i Wypełnienie Serum ujędrniające z peptydem miedziowym 30 ml

Dermomedica Growth Hair Zinc Serum + Scalp Massager ZESTAW Serum na włosy z kompleksem peptydowo-miedziowym, pochodną biotyny oraz cynkiem 60 ml + Masażer skóry głowy 1 szt

Ostatnia propozycja jest skierowana do wszystkich osób, które chciałyby poprawić kondycję swojej fryzury. Aktywne serum powinno być stosowane wraz z dołączonym do zestawu masażerem, aby pobudzić mikrokrążenie i wchłanianie substancji czynnych. W ten sposób można uzyskać najwyższą efektywność. A jeśli o efektywności mowa - co znajdziecie w tym wyjątkowym kosmetyku?

Biotynoyl Tripeptide-1, czyli kompleks tripeptydu i biotyny, Copper Tripeptide-1 - kompleks peptydu z miedzią, czynniki wzrostu, cynk, glukonolakton czy kofeinę. Przemyślany skład wpływa na wzmocnienie cebulek, regulację przebiegu faz wzrostu i ostatecznie - na zagęszczenie włosów i możliwość uzyskania większej długości pasm. Co ciekawe, serum może być stosowane przy zapuszczaniu zarostu u mężczyzn.

Growth Hair Zinc Serum + Scalp Massager 226,00 zł Dermomedica Growth Hair Zinc Serum + Scalp Massager ZESTAW Serum na włosy z kompleksem peptydowo-miedziowym, pochodną biotyny oraz cynkiem 60 ml + Masażer skóry głowy 1 szt

To już wszystkie rekomendacje, które dla Was przygotowaliśmy. Mamy nadzieję, że w dzisiejszym wpisie udało nam się przybliżyć Wam wyjątkowy składnik kosmetyków, jakim z pewnością są peptydy miedziowe. Jak stosować te substancje? Dla kogo sprawdzą się najlepiej? Z czym nie łączyć peptydów miedziowych? Wierzymy, że wszelkie wątpliwości zostały rozwiane.

Gdyby jednak nasuwały się Wam jakiekolwiek pytania, pamiętajcie, że porady kosmetologów w Topestetic są zawsze bezpłatne. Możecie skonsultować się z naszymi specjalistami na czacie, mailowo i telefonicznie.

Jesteśmy ciekawi, czy słyszeliście już o peptydach miedziowych. A może stosowaliście kosmetyki z ich zawartością? Koniecznie dajcie nam znać w komentarzach!

Klaudia Bałabuch

KlaudiaBałabuch

Komentarze
0 komentarzy
* Jeśli Twój komentarz stanowi opinię na temat wymienionych w artykule produktów, powinien być on wynikiem ich zastosowania.
Zobacz również
Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, zachęcamy do zapoznania się z poniższymi
Produkty wymienione we wpisie
Poniżej znajduje się lista produktów z naszego sklepu, kliknij w produkt aby dowiedzieć się więcej
Nasz Instagram
Nasze konto obserwuje już 56527 osób. Dołącz do nas
Chcesz z nami zostać?
Chcesz być na bieżąco z naszymi wpisami? Zapisz się i otrzymuj powiadomienia o nowych artykułach.
Dodatkowo po zapisie otrzymasz 20 zł na zakup w naszym sklepie z dermokosmetykami.
szukaj topestetic
Social Media
Obserwuj nas w mediach społecznościowych. Dowiesz się o nowych artykułach, konkursach i promocjach!
Natalia Dutkiewicz - Redaktor Współpraca
tel. 508504506 w.6
blog@topestetic.pl
ładowanie okienka