Antyoksydanty i wolne rodniki - czym są i jakie mają znaczenie dla skóry?
Polub: Instagram, Facebook, LinkedIn, TikTok
Subskrybuj: Mailing, YouTube, Podcast Spotify
Antyoksydanty i wolne rodniki to nieodłączna część naturalnych procesów zachodzących w ludzkim organizmie. Czy należy się ich zatem obawiać? Czym są i jakie mają znaczenie dla skóry? Właśnie na te pytania postaramy się odpowiedzieć w dzisiejszym artykule. Wyjaśnimy także, jaki mają one związek ze stresem oksydacyjnym oraz procesami fotostarzenia. Jeśli chcecie wiedzieć, czemu kosmetyki antyoksydacyjne z dnia na dzień zyskują na popularności, koniecznie zostańcie z nami!
- Czym są wolne rodniki?
- Czym jest stres oksydacyjny?
- Czym są antyoksydanty?
- Jakie znaczenie dla skóry ma równowaga między procesami oksydacji i antyoksydacji?
- Jakie są najpopularniejsze antyoksydanty?
- Jaki kosmetyk antyoksydacyjny wybrać w zależności od typu skóry?
- Fotostarzenie skóry - czym jest i jak się przed nim uchronić?
- Jak dbać o skórę, aby zminimalizować szkodliwy wpływ wolnych rodników?
Czym są wolne rodniki?
Wolne rodniki (nazywane inaczej oksydantami) powstają fizjologicznie jako produkty uboczne procesów komórkowych zużywających tlen. Oznacza to, że towarzyszą nam w każdej chwili. Co więcej, są one potrzebne, gdyż regulują wiele procesów biologicznych zachodzących w organizmie. Przyspieszają gojenie i regenerację tkanek, więc nie chcemy się ich całkowicie pozbywać.
Jednocześnie mogą stać się szkodliwe, jeśli występują w nadmiarze. Może dochodzić wtedy do peroksydacji, czyli nieprawidłowego przebiegu procesów utleniania. Wówczas wolne rodniki tlenowe w szybkim tempie uszkadzają struktury komórkowe. W wyniku ich chaotycznego działania zniszczeniu ulegają białka, cukry i lipidy budujące ludzki organizm.
Mają one też wpływ na mutację i degradację nici DNA. Tak więc życiodajny tlen w zmienionej formie może okazać się przyczyną wielu problemów zdrowotnych i estetycznych, z jakimi się borykamy.
Po więcej informacji na temat wolnych rodników odsyłamy Was do wpisu: Wolne rodniki - jaki mają wpływ na naszą skórę?
Czym jest stres oksydacyjny?
Kolejne pojęcie bezpośrednio powiązane z wolnymi rodnikami to stres oksydacyjny, czyli stan, w którym organizm jest stale poddawany działaniu wolnych rodników i najzwyczajniej w świecie sobie z nimi nie radzi. Doświadczamy go wtedy, kiedy ilość i tempo generowanych wolnych rodników przewyższa potencjał antyoksydacyjny organizmu. Stres oksydacyjny prowadzi z kolei do peroksydacji. Jej skutki widoczne na skórze to między innymi:
- przebarwienia
- rozszerzone naczynia
- utrata jędrności i elastyczności
- nasilenie stanów zapalnych, m.in. w przebiegu trądziku
- przesuszenia
- uwrażliwienie na czynniki zewnętrzne
Czym są antyoksydanty?
Najprościej mówiąc - idealną bronią do walki z wolnymi rodnikami i stresem oksydacyjnym. Zapewne nieraz spotkaliście się z pojęciem “wymiatacz wolnych rodników”. Chodziło właśnie o antyoksydanty. Są one nazywane także przeciwutleniaczami i antyutleniaczami.
Wszystkie te nazwy mogą być stosowane do określania związków, które chronią komórki ludzkiego organizmu przed utlenianiem. Mogą one działać w różny sposób, prowadząc do spowolnienia procesów utleniania lub dezaktywacji już rozpoczętych łańcuchów reakcji. W zależności od tego, jakie antyoksydanty wybierzemy, możemy spodziewać się działania neutralizującego wolne rodniki, a nawet naprawczego, jeśli chodzi o uszkodzenia przez nie wywołane.
Jakie znaczenie dla skóry ma równowaga między procesami oksydacji i antyoksydacji?
Aby nasz organizm prawidłowo funkcjonował, potrzebujemy zarówno wolnych rodników, jak i przeciwutleniaczy. Kluczowa jak zawsze jest równowaga. Jeśli zostanie ona zaburzona, mamy do czynienia z tzw. efektem domina - jedna cząsteczka dążąc do odzyskania równowagi odbiera ją drugiej, druga trzeciej, a ta kolejnej. W ten sposób nasila się stan zapalny, który prowadzi do różnego rodzaju nieprawidłowości i chorób, a także przyspiesza procesy starzenia.
Jak temu przeciwdziałać? Sięgając po antyoksydanty!
Jakie są najpopularniejsze antyoksydanty?
Na wstępie należy zaznaczyć, że organizm ludzki został wyposażony w silnie działające naturalne antyoksydanty. Wśród nich warto wymienić: dysmutazę ponadtlenkową (SOD), katalazę, peroksydazę i reduktazę glutationu.
Czasami jednak trzeba dostarczyć również substancji przeciwutleniających z zewnątrz, aby wspomóc walkę z wolnymi rodnikami.
Z pomocą przychodzą między innymi:
- witamina C
- kwas ferulowy
- floretyna
- koenzym Q10
- resweratrol
- melatonina
- EGCG (pozyskiwany najczęściej z zielonej herbaty)
- karotenoidy (β-karoten, likopen)
Jaki kosmetyk antyoksydacyjny wybrać w zależności od typu skóry?
Jeśli lektura tego wpisu skłoniła Was do włączenia przeciwutleniaczy do codziennej pielęgnacji, poniżej podpowiadamy, jakie kosmetyki o właściwościach antyoksydacyjnych z oferty naszego sklepu należą do grona naszych ulubieńców. Podzieliliśmy je w zależności od typu i potrzeb skóry.
Antyoksydanty dla osób z trądzikiem
Przy cerze problematycznej i skłonnej do przetłuszczania polecamy wodę komórkową w mgiełce o działaniu nawilżającym, antyoksydacyjnym i energetyzującym - Cellular Water Mist marki Esthederm, czyli lekką formułę, która nie tylko ochroni skórę przed działaniem wolnych rodników, ale też odświeży ją i nawodni. Doskonale sprawdzi się stosowana w ciągu dnia, również na makijaż.
Z kolei aplikowana zaraz po umyciu skóry wspomaga przenikanie substancji aktywnych, nie wywołując nadmiernego błyszczenia ani obciążenia. Zastosowany w produkcie Patent Cellular Water dostarcza skórze cennych minerałów i energetyzuje, wspomagając jej potencjał antyoksydacyjny.
Antyoksydanty dla osób ze skórą naczyniową
Posiadacze cer wrażliwych, reaktywnych i skłonnych do rumienia często obawiają się antyoksydantów, kojarząc je z czynnikami potencjalnie drażniącymi. Rzeczywiście, czysta forma witaminy C dostępna w kosmetyku w wysokim stężeniu i niskim pH może nie być najbardziej fortunnym wyborem. Natomiast bardzo popularne obecnie pochodne - jak najbardziej tak.
Podobnie jak uwielbiana ostatnio witamina B3, czyli niacynamid. Stanowi ona wręcz idealny składnik aktywny dla cery naczyniowej. Oprócz działania antyoksydacyjnego wykazuje ona bowiem właściwości przeciwzapalne, wzmacniające płaszcz ochronny naskórka i poprawiające koloryt. Obydwie te witaminy, wraz z kwasem hialuronowym, znajdziemy właśnie w serum z witaminą B3 dla skóry naczynkowej i bardzo wrażliwej - B3 Youth Serum marki Dermaquest.
Antyoksydanty dla osób z przebarwieniami
Wygodną formę mgiełki rozświetlającej C-VIT Liposomal Mist marki Sesderma proponujemy osobom, które borykają się z nierównomiernym kolorytem oraz plamami pigmentacyjnymi. Jeśli mamy skłonność do powstawania przebarwień, warto aplikować tego typu kosmetyk kilkukrotnie w ciągu dnia. Pamiętajmy, że wolne rodniki nie próżnują, zatem my też powinniśmy wspomagać naszą skórę i zapobiegać powstawaniu przebarwień.
Mgiełka zawiera jeden z najpopularniejszych antyoksydantów - witaminę C, która odpowiada za efekt rozświetlenia i ujednolicenia kolorytu. Działanie rozjaśniające wspomagają wyciąg z owoców pomarańczy i kwas traneksamowy, który posiada także właściwości przeciwzapalne. Dzięki temu mgiełka doskonale sprawdzi się zarówno w przypadku pigmentacji posłonecznych, jak i pozapalnych. Na uwagę zasługuje także serum z witaminą C z tej linii - C-VIT Liposomal Serum, które od lat jest bestsellerem Sesdermy.
Antyoksydanty dla osób ze skórą dojrzałą
Peptydy i kompleksy miedziowe nie bez powodu szturmem podbijają rynek kosmetyczny. Stanowią one doskonałą alternatywę dla witaminy C, a przy tym są świetnie tolerowane nawet przez najbardziej wrażliwe skóry. Cera dojrzała z czasem może wymagać nieco większej troski i uwagi, a przy tym coraz bardziej intensywnego działania.
Odpowiedzią jest Serum dla skór dojrzałych z piroglutaminianem miedzi - Copper PCA Peptides marki Medik8. Zastosowany w nim piroglutaminian miedzi posiada 40-krotnie wyższy potencjał antyoksydacyjny niż witamina C, ale nie wywołuje podrażnień. Został on umieszczony w wyjątkowym kompleksie i za sprawą synergicznego działania wręcz niszczy wolne rodniki. Dodatek peptydów daje z kolei efekt ujędrnienia i odmłodzenia.
Antyoksydanty dla osób ze skórą suchą
Cera sucha z pewnością polubi delikatne, olejkowe serum z pochodną witaminy C w postaci tetraizopalmitynianu askorbylu, czyli antyoksydacyjne serum regenerujące - Odżywienie i Wygładzenie marki BasicLab. Forma ta odznacza się bardzo dobrym przenikaniem przez naskórek, jednocześnie nie wykazując właściwości drażniących.
Dodatek innych przeciwutleniaczy sprawia, że regenerują się one wzajemnie po unieszkodliwieniu każdego oksydantu. Z kolei naturalne oleje roślinne uzupełnione o skwalan zmiękczają naskórek i wspomagają funkcjonowanie bariery hydrolipidowej, niwelując uczucie suchości. Bez obaw można stosować je podczas pielęgnacji porannej, gdyż nałożone w odpowiedniej ilości doskonale się wchłania.
Antyoksydanty dla osób ze skórą odwodnioną
Nasza ostatnia rekomendacja, czyli antyoksydacyjne, platynowe serum bazowe do twarzy Hyalogy Platinum Lotion marki Forlled, to remedium dla osób, które odczuwają skutki odwodnienia skóry w postaci uczucia ściągnięcia, napięcia, dyskomfortu czy świądu, jednak chciałby zadbać także o ochronę komórek przed wolnymi rodnikami.
Serum zawiera opatentowane przez markę Forlle’d składniki: platynę, hialuronian sodu i zjonizowane minerały. Przynosi natychmiastowe ukojenie i ulgę, przyjemnie odświeżając skórę. W tym samym czasie niskocząsteczkowe substancje przenikają do głębszych warstw naskórka i tam wywołują pożądany efekt. Dodatek ceramidów, aminokwasów i aloesu wpływa na poprawę kondycji skóry i zmniejsza ucieczkę wody.
Fotostarzenie skóry - czym jest i jak się przed nim uchronić?
Fotostarzenie jest nierozerwalnie związane z wpływem wolnych rodników na skórę oraz ze stresem oksydacyjnym. To właśnie ekspozycja na promieniowanie UV w dużej mierze wywołuje w skórze reakcje, które prowadzą do zaburzenia równowagi pomiędzy oksydantami (utleniaczami) a antyoksydantami (przeciwutleniaczami).
Jako że fotostarzenie nie jest starzeniem fizjologicznym (wewnątrzpochodnym), możemy uznać je za przyspieszone starzenie się skóry. W jego wyniku na skórze pojawiają się zmiany, które nie wystąpiłyby na skórze niepoddawanej ekspozycji na słońce.
Jak dbać o skórę, aby zminimalizować szkodliwy wpływ wolnych rodników?
Oprócz oczywistego działania zewnętrznego za pomocą kosmetyków o właściwościach antyoksydacyjnych, mamy do dyspozycji także inne skuteczne metody walki ze stresem oksydacyjnym. Wymagają one nieco więcej zaangażowania, ale efekty są zdecydowanie tego warte. Antyoksydanty możemy włączyć także w formie urozmaiconej diety bogatej w owoce i warzywa oraz w formie suplementów. Zadbamy w ten sposób nie tylko o młody wygląd skóry, ale też o zdrowie całego organizmu.
Podobnie sprawa ma się ze stylem życia. Osoby dbające o rytm okołodobowy, relaks, odpowiednią ilość snu i aktywności fizycznej będą starzały się wolniej, niż te żyjące w ciągłym biegu i stresie. Każdy nasz wybór może wspomagać organizm w walce z wolnymi rodnikami lub nasilać ich szkodliwe działanie.
Mamy nadzieję, że dzisiejszy wpis pomógł Wam zrozumieć zależności między antyoksydantami i wolnymi rodnikami, a stres oksydacyjny nie jest już dla Was straszny. Nie starajmy się całkowicie wyeliminować oksydantów, gdyż jest to niemożliwe. Zamiast tego poszukajmy równowagi. Zapewni nam ona spowolnienie procesów starzenia i promienny, zdrowy wygląd cery.
A Wy? Czy aby wspomóc skórę sięgacie po kosmetyki antyoksydacyjne? Koniecznie zdradźcie nam, jakie są Wasze perełki.