fot. Prostock-studio

Suplementacja - najczęściej zadawane pytania

29.06.2023 MAGDALENA WYLĘŻEK 2072 WYŚWIETLEŃ
Polub: Instagram, Facebook, LinkedIn, TikTok
Subskrybuj: Mailing, YouTube, Podcast Spotify

Czy suplementy dla dorosłych mogą być stosowane u dzieci?

Suplementy diety mogą być podawane dzieciom jedynie wtedy, jeśli producent deklaruje taką możliwość.

Zawsze zatem należy kierować się rekomendacjami producenta, który na opakowaniu swojego produktu informuje o przeznaczeniu danego preparatu.

Może być on zatem rekomendowany wyłącznie dla dorosłych, ale również dla dzieci powyżej danego wieku. Wyjątkiem jest jednak sytuacja, jeśli dany produkt został zalecony przez lekarza, który może wydać indywidualne zalecenia.

Które suplementy mogę przyjmować w ciąży?

Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego (PTG) mówią o tym, iż do składników, które powinny być dostarczane w okresie ciąży, zaliczyć można:

  • kwas foliowy,
  • witaminę D,
  • jod,
  • kwasy DHA,
  • żelazo (jeśli w organizmie występują jego niedobory).

Warto pamiętać, że suplementy diety, nawet te, które są rekomendowane dla kobiet w ciąży, powinny być zawsze skonsultowane z lekarzem. Taka też informacja widnieje na etykiecie suplementów skierowanych do tej grupy. Zatem przyjęcie jakiegokolwiek preparatu powinna poprzedzić konsultacja lekarska.

Do produktów, których skład został skomponowany z myślą o kobietach planujących ciążę oraz w pierwszym trymestrze ciąży należy Health Labs Care LittleMe 1 Trymestr Dla dobra mamy i dziecka. To produkt marki Health Labs Care, który poza cennymi składnikami wspierającymi organizm przyszłej mamy zawiera ekstrakt z imbiru, który pomaga łagodzić mdłości tak często występujące w tym czasie.

Czy każdy suplement można wysypać z kapsułki lub rozdrobnić tabletkę?

Niestety nigdy nie jesteśmy w stanie samodzielnie ocenić czy zmiana sposobu przyjmowania danego suplementu nie wpłynie na osłabienie działania lub też całkowite jego pozbawienie.

Zamknięcie surowców w kapsułce lub też powlekanie tabletki zabezpiecza bowiem zarówno przed ich reakcją ze składnikami napoju czy jedzenia, ale również zapewnia, że suplement ulegnie rozpuszczeniu w odpowiednim czasie. Nierzadko takie działanie może również prowadzić do podrażnienia przewodu pokarmowego, jeśli do żołądka miał trafić suplement w niezmienionej postaci.

Dlatego też zawsze należy kierować się wskazaniami producenta, który informuje o możliwości spersonalizowania sposobu przyjmowania suplementu.

Marką, która dopuszcza możliwość otworzenia kapsułki, a nawet rozpuszczenia jej zawartości w wodzie jest Terranova.

Suplementacja - najczęściej zadawane pytania

Po jakim czasie zauważę efekty suplementacji?

Jak można się domyślać, kwestia efektów suplementacji jest mocno indywidualna i niemożliwa do precyzyjnego określenia. Na działanie produktu ma wpływ ogromna liczba czynników, takich jak między innymi ogólny stan zdrowia, styl życia, sposób odżywiania oraz jakość przyjmowanego suplementu diety i jego dawka. Należy również mieć świadomość tego, że suplementy są jedynie uzupełnieniem diety i nie powinniśmy oczekiwać od nich działania leczniczego.

Czy pora dnia, kiedy przyjmuję suplementy, jest ważna? Należy robić to przed czy po posiłku?

Pora dnia oraz zależność suplementacji od przyjętych posiłków jest uzależniona przede wszystkim od tego, co suplementujemy. Zawsze zatem należy kierować się wskazaniami producenta, jeśli informuje on na opakowaniu produktu, o sposobie jego przyjmowania.

Suplementując witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, do których należy witamina A, D, E i K, a także kwasy omega-3 ważne, aby przyjmować je z posiłkiem lub tuż po nim, aby zapewnić lepszą przyswajalność.

W przypadku większości suplementów pora dnia nie ma znaczenia. Jednak jeśli w suplementach znajdują się witaminy z grupy B, warto zastosować je rano, gdyż mogą wpłynąć na pobudzenie organizmu. Dotyczy to również niektórych surowców roślinnych, do których należy żeń-szeń. W tym przypadku również wiele wskazówek znaleźć można na opakowaniu suplementu, jeśli producent informuje o porze dnia, kiedy powinien zostać przyjęty.

Czy przyjmując kilka suplementów, można przyjąć je w jednym czasie?

Jeśli w naszej diecie obecnych jest kilka suplementów diety, zdecydowanie warto możliwie jak najbardziej rozłożyć ich przyjmowanie na różne pory dnia. Przyjęcie wielu produktów w jednym czasie może skutkować nie tylko interakcjami, ale także osłabieniem ich działania. Jest to jednak ściśle zależne od tego, jakie suplementy przyjmujemy.

Szczególnie ważne jest natomiast to, aby nie łączyć przyjmowania suplementów diety wraz z lekami. Zawsze stosujmy je oddzielnie, zachowując przerwę po przyjęciu suplementu.

Istnieje wiele suplementów z magnezem. Jak wybrać najlepszy?

Magnez w suplementach diety występuje w wielu formach. Do najczęstszych należy cytrynian magnezu, chlorek magnezu, mleczan magnezu, węglan magnezu oraz chelat. O jego przyswajalności decyduje zdolność do rozpuszczania. Dlatego też najsłabiej przyswajalnym związkiem jest tlenek magnezu. Z kolei do związków o najwyższej przyswajalności zaliczamy cytrynian oraz mleczan magnezu. Jeśli zatem zależy nam na produkcie o najlepszym działaniu, warto szukać ich w składzie preparatu.

Zawartością najlepiej przyswajalnej formy magnezu charakteryzuje się Solgar Magnez Cytrynian Wysoka potencja, wysoka przyswajalność. To produkt z oferty marki Solgar, który uzupełnia dietę w ten pierwiastek oraz jest odpowiedni dla wegan.

Magnez Cytrynian 69,99 zł Solgar Magnez Cytrynian Wysoka potencja, wysoka przyswajalność 60 tabletek

Jaki suplement z kolagenem wybrać i czy są one skuteczne?

Szacuje się, że kolagen stanowi niemal 30% struktury całego organizmu. To zatem jeden z głównych budulców naszego ciała, także skóry i włosów. Już po upływie 25. roku życia nie tylko zmniejsza się ilość kolagenu w ludzkim ciele, ale również zatraca zdolność do jego produkcji.

Obecnie na rynku pojawiło się wiele suplementów diety z zawartością kolagenu. Zatem czy ich przyjmowanie przynosi korzyści w kontekście kondycji naszej skóry i jej młodego wyglądu? Faktem jest, że cząsteczka kolagenu jest dość duża, dlatego ulega ona rozkładowi w układzie trawiennym.

Jednak z uwagi na to, powstają cząsteczki o mniejszej wielkości, czyli aminokwasy, które z łatwością wchłaniają się do krwiobiegu oraz są składnikami budulcowymi do tworzenia nowych włókien kolagenowych. Przyjmowanie tego typu produktów ma zatem sens.

Jaki jednak kolagen wybrać? Jeśli celem jest poprawa kondycji skóry, wybierajmy kolagen typu I lub III. Dla ruchomości stawów pomocny będzie natomiast kolagen typu II i III.

Nie bez znaczenia jest pochodzenie kolagenu w suplementach. Ten wieprzowy stanowi źródło zarówno kolagenu I, jak i III. Z kolei pozyskany z ryb jest bogactwem kolagenu typu I. Jeśli w produkcie zastosowano kolagen wołowy wówczas mamy do czynienia z kolagen typu I, II oraz III.

Pamiętajmy zatem, żeby kierować się tymi wytycznymi przy wyborze odpowiedniego produktu. Bądźmy świadomi, że celem przyjmowania suplementów diety z kolagenem nie jest dostarczanie samego kolagenu, a aminokwasów do jego wytwarzania.

Kolagen rybi, a także surowce roślinne bogate w witaminę C, jak owoc camu-camu, rokitnik i acerola to formuła preparatu Nano Care Pharma Collagen Beauty And Active Therapy Suplement diety. Produkt od Nano Care Pharma przyczynia się do poprawy elastyczności i jędrności skóry oraz dba o jej młody wygląd.

Collagen Beauty And Active Therapy 219,00 zł Nano Care Pharma Collagen Beauty And Active Therapy Suplement diety 30 saszetek

Czy suplementacja w przebiegu chorób skóry i po zabiegach gabinetowych ma znaczenie?

Dostarczanie do organizmu odpowiednich witamin, mikro- i makroelementów ma kluczowe znaczenie dla skóry. Jest to szczególnie istotne w przebiegu chorób skórnych, a także w przypadku naruszenia jej struktury. Dlatego też po zabiegach z zakresu kosmetologii i medycyny estetycznej istotnym składnikiem diety jest witamina C.

Pełni ona przede wszystkim funkcję antyoksydacyjną, a więc chroni komórki naszego organizmu przed stresem oksydacyjnym spowodowanym działaniem wolnych rodników tlenowych. Stymuluje również produkcję w komórkach, a także stabilizację ważnego dla naszej skóry białka, jakim jest kolagen. Ma to zatem ogromne znaczenie w procesie gojenia ran i regeneracji skóry.

Z uwagi na to, witamina C jest również bardzo ważna w przypadku cery naczyniowej, gdyż przyczynia się do wzmocnienia ścian naczyń krwionośnych.

Istnieją również składniki, których podaż warto zwiększyć w codziennej diecie, jeśli dotyka nas problem AZS, czyli atopowego zapalenia skóry. W tym przypadku cenne będą kwasy omega-3, witamina D3, a także probiotyki. Z kolei w przebiegu łuszczycy warto dostarczać do organizmu odpowiednią ilość antyoksydantów, witaminę D3 oraz także kwasy omega-3.

Suplementacja jest także istotna w przypadku trądziku pospolitego. Wśród najważniejszych składników, jakie warto dostarczać do organizmu, jest cynk, który ogranicza namnażanie bakterii, w tym również tej, odpowiedzialnej za powstawanie trądziku. Cennymi surowcami jest również krzem, siarka, witamina A, probiotyki oraz kwasy omega-3 i omega-6.

Część z tych składników zawarto w preparacie Hush and Hush Skin Capsule Clear+ Czysta cera, który jest bogactwem witamin, minerałów i surowców roślinnych o wysokim potencjale przeciwzapalnym.

Jeśli interesuje Was to zagadnienie, zachęcamy do lektury naszego poprzedniego wpisu, gdzie szczegółowo omówiliśmy suplementy pomocne w terapii trądziku: Suplementacja przy trądziku pospolitym – co warto stosować?

Skin Capsule Clear+ 184,00 zł Hush and Hush Skin Capsule Clear+ Czysta cera 60 kaps.

Czy istnieją uniwersalne suplementy diety, które powinien stosować każdy z nas?

Suplementy diety to produkty, których przyjmowanie powinno wiązać się z uprzednim wykonaniem badań, aby trafnie określić czy suplementacja jest konieczna i właśnie tych substancji potrzebuje nasz organizm. Dlatego też określenie pewnych z nich mianem uniwersalnych, byłoby niepoprawne. Suplementacja powinna być w końcu dopasowana indywidualnie do potrzeb każdego z nas.

W naszej szerokości geograficznej mamy jednak często do czynienia z niedoborami witaminy D3. Związek ten to tak zwana „witamina słońca”, a jej syntezę umożliwia promieniowanie słoneczne, które dociera do naszej skóry.

Jest ona niezbędna do prawidłowej pracy układu odpornościowego, nerwowego i mięśniowego. W okresie od października do marca, kiedy zmniejsza się nasza ekspozycja na działanie słońca, zalecana jest zatem suplementacja witaminy D3 po wcześniejszej weryfikacji jej poziomu w organizmie.

Suplementem diety z zawartością wspomnianej witaminy jest Ascolip Vita-D-LIP 2000IU Liposomalna witamina D, który charakteryzuje się wysoką bioprzyswajalnością z uwagi na umieszczenie samej witaminy w liposomach.

Vita-D-LIP 2000 IU 50,00 zł Ascolip Vita-D-LIP 2000 IU Liposomalna witamina D 30 saszetek

Zbilansowana dieta oraz zrównoważony styl życia to klucz do zdrowia i dobrego samopoczucia. Dynamiczny tryb życia, ogrom obowiązków i brak czasu sprawia, że regularne oraz odpowiednio skomponowane posiłki są często niemożliwe. Z pomocą przychodzą wówczas suplementy diety. Nie ulega wątpliwości, że ich temat jest niezwykle złożony i często wzbudza wiele pytań. Mamy nadzieję, że udało nam się odpowiedzieć na część z tych, pojawiających się najczęściej.

Kategorie produktów
Kliknij w jedną z kategorii, aby zobaczyć produkty w sklepie topestetic
Suplement diety Suplement diety
Tagi
Kliknij w jeden z tagów, aby zobaczyć inne wpisy powiązane z tematem
#suplementdiety #suplementdiety
Magdalena Wylężek

MagdalenaWylężek

Komentarze
0 komentarzy
* Jeśli Twój komentarz stanowi opinię na temat wymienionych w artykule produktów, powinien być on wynikiem ich zastosowania.
Zobacz również
Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, zachęcamy do zapoznania się z poniższymi
Produkty wymienione we wpisie
Poniżej znajduje się lista produktów z naszego sklepu, kliknij w produkt aby dowiedzieć się więcej
Nasz Instagram
Nasze konto obserwuje już 58052 osób. Dołącz do nas
Chcesz z nami zostać?
Chcesz być na bieżąco z naszymi wpisami? Zapisz się i otrzymuj powiadomienia o nowych artykułach.
Dodatkowo po zapisie otrzymasz 20 zł na zakup w naszym sklepie z dermokosmetykami.
szukaj topestetic
Social Media
Obserwuj nas w mediach społecznościowych. Dowiesz się o nowych artykułach, konkursach i promocjach!
Natalia Dutkiewicz - Redaktor Współpraca
tel. 508 504 506 w.6
blog@topestetic.pl
ładowanie okienka