Bariera ochronna skóry - czym jest i jaką pełni funkcję?
Polub: Instagram, Facebook, LinkedIn, TikTok
Subskrybuj: Mailing, YouTube, Podcast Spotify
Bariera ochronna to najbardziej zewnętrzna część skóry, która umożliwia jej prawidłowe funkcjonowanie. Od tego, czy jest w dobrej kondycji, zależy stan naszej cery. Uszkodzona, nie będzie w stanie właściwie zabezpieczyć nas przed drażniącymi czynnikami zewnętrznymi. Z poniższego artykułu dowiecie się m.in., jak działa bariera ochronna skóry, a także, dlaczego warstwa hydrolipidowa powinna stanowić priorytet naszej pielęgnacji.
- W jaki sposób skóra zapewnia nam ochronę?
- Warstwy skóry
- Czym jest bariera ochronna skóry?
- Warstwa hydrolipidowa - za co odpowiada?
- Co uszkadza barierę ochronną skóry?
- Dbanie o barierę ochronną skóry
- Podstawa - czyli codzienne, łagodne oczyszczanie skóry
- Toniki, kremy oraz sera
- Na koniec koniecznie ochrona przeciwsłoneczna
W jaki sposób skóra zapewnia nam ochronę?
Skóra umożliwia nam funkcjonowanie w świecie, gdyż pełni wiele kluczowych ról. Poprzez system naczyń krwionośnych i gruczoły potowe pomaga nam regulować temperaturę ciała. Dodatkowo izoluje nas przed nagłymi zmianami temperatury, chroniąc ciało przed wyziębieniem lub przegrzaniem. Skóra zapewnia nam także możliwość odbierania bodźców pochodzących z otoczenia, a także chroni nas przed niekorzystnymi warunkami środowiska.
Funkcja ochronna skóry sprowadza się nie tylko do regulacji temperatury ciała czy kontroli utraty wody. Tworzy ona również barierę przed wirusami, bakteriami i zanieczyszczeniami pochodzącymi ze środowiska. Dodatkowo bierze ona czynny udział w produkcji melaniny i witaminy D3.
Warstwy skóry
Z jakich warstw składa się skóra?
Wyróżniamy trzy warstwy skóry:
- skórę właściwą
- tkankę podskórną
- naskórek
Bariera ochronna skóry to zewnętrzna warstwa skóry, która znajduje się głównie w obrębie warstwy rogowej naskórka. Stanowi ona pierwszą linię ochrony przed drażniącymi czynnikami środowiska, nadmierną utratą wody oraz umożliwia prawidłowe funkcjonowanie głębszych warstw skóry.
Warstwy naskórka możemy podzielić na:
- rogową
- jasną, która znajduje się głównie na podeszwach stóp oraz na dłoniach
- ziarnistą
- kolczystą
- podstawną
Zapraszamy Was także do lektury wpisu: Budowa i funkcje skóry - co warto o nich wiedzieć?
Czym jest bariera ochronna skóry?
Bariera ochronna skóry to zewnętrzna warstwa skóry, która znajduje się głównie w obrębie warstwy rogowej naskórka. Stanowi ona pierwszą linię ochrony przed drażniącymi czynnikami środowiska, nadmierną utratą wody oraz umożliwia prawidłowe funkcjonowanie głębszych warstw skóry.
Warstwa hydrolipidowa - za co odpowiada?
Warstwą hydrolipidową nazywamy cienką, zewnętrzną powłokę pokrywającą nasz naskórek. Składa się ona głównie z wody oraz substancji tłuszczowych. Warstwa hydrolipidowa odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu cery w dobrej kondycji, niestety jest ona również najbardziej podatna na uszkodzenia.
Jeśli funkcjonuje prawidłowo, zabezpiecza ona przed nadmiernym odparowywaniem wody z naskórka, zapewnia stabilne, lekko kwaśne pH, a także chroni przed drażniącymi czynnikami zewnętrznymi.
Co uszkadza barierę ochronną skóry?
Bariera ochronna skóry najczęściej zostaje zaburzona przez nieprawidłową pielęgnację. Szczególnie szkodzi jej stosowanie zbyt wielu, zbyt agresywnych kosmetyków jednocześnie. Intensywne złuszczanie, silne peelingi, nieodpowiedzialne łączenie ze sobą kosmetyków zawierających kwasy i retinol oraz zaniedbywanie kroków pielęgnacji związanych z regeneracją skóry to prosty przepis na uszkodzenie bariery hydrolipidowej.
Poza niewłaściwą pielęgnacją funkcja ochronna skóry zostaje zaburzona, kiedy nie chronimy się prawidłowo przed promieniowaniem UV, a także drażniącymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak silny wiatr, mróz czy suche, gorące powietrze.
Dlatego niezwykle ważne jest świadome dobieranie produktów do naszej pielęgnacji i kierowanie się zasadą, że więcej wcale nie zawsze znaczy lepiej.
Nawet jeśli nasza cera jest trądzikowa, silnie się przetłuszcza i wydaje się odporna na kosmetyki o wysokich stężeniach substancji aktywnych, nie powinniśmy rezygnować z produktów, które zapewnią jej odpowiednią regenerację.
Zapraszamy Was do lektury wpisu: Jak odbudować barierę hydrolipidową skóry?
Dbanie o barierę ochronną skóry
O dobrostan bariery hydrolipidowej powinien dbać każdy, niezależnie od rodzaju skóry oraz wieku. Najważniejsze jest zachowanie umiaru w pielęgnacji i dbanie o równowagę pomiędzy stosowaniem produktów, które wykazują działanie złuszczające, a tymi, które mają za zadanie zregenerować i nawilżyć cerę.
Z pewnością zastanawiacie się, jakie są objawy, które wskazują na nieprawidłowe funkcjonowanie bariery ochronnej skóry. Oto kilka z nich:
- nadmierna suchość i uczucie ściągnięcia skóry
- odwodnienie
- poszarzały koloryt i utrata blasku
- zwiększona reaktywność i zaczerwienienie
- nasilenie zmian trądzikowych
- nadprodukcja łoju
- wydłużony czas gojenia się zmian skórnych
- świąd i nasilenie alergii skórnych
Jakich składników w kosmetykach warto szukać? Jeśli podejrzewamy, że bariera hydrolipidowa naszej skóry jest zaburzona, wybierzmy produkty zawierające w składzie:
- NNKT (np. kwas linolowy i oleinowy)
- ceramidy
- mocznik
- kwas hialuronowy
- skwalan
- ektoinę
- kwas mlekowy
- glukonolakton
- ekstrakt z wąkroty azjatyckiej
- niacynamid
Aby w prawidłowy sposób zadbać o skórę, której bariera hydrolipidowa jest zaburzona, należy w pierwszej kolejności zrezygnować ze wszystkich produktów o działaniu keratolitycznym, w tym peelingów, kosmetyków z kwasami złuszczającymi czy retinolem. W ich miejsce wprowadzamy preparaty o działaniu regenerującym i nawilżającym o formułach, a także konsystencjach odpowiednich dla naszego rodzaju skóry.
Z czasem, kiedy odbudujemy barierę hydrolipidową, można powoli powrócić do kosmetyków z większą ilością składników aktywnych, nie zapominając przy tym o pozostawieniu w pielęgnacji kosmetyków nawilżających.
Poniżej znajdziecie kilka naszych ulubionych produktów z oferty Topestetic, które pomogą Wam kompleksowo zadbać o skórę z zaburzoną barierą hydrolipidową.
Podstawa - czyli codzienne, łagodne oczyszczanie skóry
Regularnie przypominamy Czytelnikom naszego bloga, że oczyszczanie skóry twarzy, to jeden z najważniejszych etapów codziennej pielęgnacji skóry.
Medik8 Calmwise Soothing Cleanser Łagodna pianka chlorofilowa 150 ml
Ta łagodna pianka oczyszczająca do twarzy idealnie sprawdzi do codziennego oczyszczania skóry suchej i wrażliwej. Produkt Medik8 z powodzeniem może być stosowana przez osoby, które zmagają się z trądzikiem różowatym. W składzie kosmetyku znajdziemy witaminą K2, chlorofil oraz teprenon. Substancje te odżywiają skórę, łagodzą podrażnienia i wspierają prawidłowe funkcjonowanie bariery hydrolipidowej.
Kosmetyk dostępny jest w dwóch pojemnościach: Medik8 Calmwise Soothing Cleanser łagodna pianka chlorofilowa 40 ml i Medik8 Calmwise Soothing Cleanser łagodna pianka chlorofilowa 150 ml.
BasicLab Dermatological Puryfing Emulsion Emulsja myjąca do skóry ultrawrażliwej 300 ml
To emulsja oczyszczająca do twarzy, która sprawdzi się doskonale w pielęgnacji skór wrażliwych, podrażnionych lub uwrażliwionych przez kuracje kosmetologiczne lub dermatologiczne. Produkt BasicLab skutecznie oczyszcza skórę. Dzięki zastosowaniu łagodnych środków myjących nie powoduje uczucia ściągnięcia czy nadmiernego przesuszenia.
Toniki, kremy oraz sera
Sprawdźmy jakie produkty o aktywnym działaniu pielęgnacyjnym sprawdzą się w pielęgnacji skóry z zaburzoną barierą hydrolipidową.
Veoli Botanica Build Me Up Nawilżająco-odbudowujący tonik z ceramidami i kwasem hialuronowym 150 ml
W celu uzupełnienia pielęgnacji skóry z zaburzoną barierą hydrolipidową możemy wprowadzić tonik o działaniu nawilżającym. Produkt polskiej marki Veoli Botanica pokochali nasi Klienci. Idealnie sprawdzi się on do regeneracji skóry podczas stosowania retinolu, terapii przeciwtrądzikowych oraz dla cery silnie odwodnionej.
W jego składzie znajdziemy kompleks ceramidów, betainę, skwalan oraz ekstrakt z wąkroty azjatyckiej. Substancje te intensywnie nawilżają, regenerują i wspierają skórę w procesach gojenia.
Cell Fusion C Expert Soothing Repair Cream Krem intensywnie regenerujący 60 ml
Produkt marki Cell Fusion C polecamy szczególnie dla skór skłonnych do trądziku, które potrzebują jednocześnie bardzo intensywnej regeneracji i nawilżenia. Kosmetyk doskonale łagodzi podrażnienia dzięki zawartej w składzie ektoinie. Dodatkowo niskie pH produktu (4,5) skutecznie hamuje namnażanie się bakterii, przyspieszając tym samym procesy gojenia się zmian zapalnych. Przy regularnym stosowaniu skóra jest widocznie nawilżona i ukojona.
Dermaquest Essential Moisturizer New Kojący krem nawilżająco-odżywczy 56,7 g
Kosmetyk amerykańskiej marki Dermaquest został opracowany z myślą o skórze suchej, podrażnionej, wymagającej intensywnej regeneracji po zabiegach medycyny estetycznej oraz zmagającej się z zaburzoną barierą hydrolipidową. W składzie znajdziemy m.in. ekstrakt z wąkroty azjatyckiej, witaminę C, skwalan oraz kwas linolowy.
Dodatkowo kosmetyk wykazuje także właściwości przeciwstarzeniowe, dzięki zastosowanemu w formule peptydowi Matrixyl™. Kompleks InfraGuard zabezpiecza skórę przed niekorzystnym wpływem światła niebieskiego oraz podczerwieni.
Purito Centella Green Level Recovery Cream Regenerujący krem z Wąkrotki Azjatyckiej 50 ml
To krem, który cieszy się bardzo dużą sympatią naszych Klientów. Doskonale sprawdzi się dla skóry bardzo wrażliwej, trądzikowej i z zaburzoną barierą hydrolipidową. Kosmetyk intensywnie nawilża, koi oraz niweluje stany zapalne. Dodatkowo przyspiesza procesy gojenia się ran, a także wspomaga niwelację widoczności blizn. Krem marki Purito możemy zastosować również w celu ochrony skóry przed drażniącymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak wiatr czy mróz.
Paulas Choice Repairing Serum with Ceramides, Beta Glucan Serum naprawcze z ceramidami i beta glukanem 30 ml
Do pielęgnacji skóry z zaburzoną barierą hydrolipidową świetnie sprawdzi się serum nawilżające. Jak wspominaliśmy w poprzednich akapitach, kosmetyki z ceramidami to doskonały wybór w przypadku tego typu problemów. Propozycja marki Paula’s Choice zawiera w swoim składzie bogactwo substancji aktywnych o działaniu regenerującym i nawilżającym, m.in. ceramidy, beta glukan, kwas hialuronowy oraz cholesterol.
Przy regularnym stosowaniu produkt odbudowuje barierę ochronną skóry, zapewnia jej odżywienie oraz pomaga utrzymać właściwy poziom nawilżenia.
Dermomedica Healing B3-LA Serum Serum na dzień i na noc 30 ml
Serum marki Dermomedica stanowi unikatowe połączenie niacynamidu z kwasem linolowym. Idealnie sprawdzi się w pielęgnacji każdego rodzaju skóry, również tej skłonnej do przetłuszczania. Szczególnie polecamy je dla cery odwodnionej, wrażliwej, a także do stosowania podczas intensywnych terapii przeciwtrądzikowych. Produkt zapewnia działanie przeciwzapalne, regeneruje i koi skórę.
Kosmetyk jest dostępny w dwóch pojemnościach: Dermomedica Healing B3-LA serum na dzień i na noc 15 ml i Dermomedica Healing B3-LA serum na dzień i na noc 30 ml.
Na koniec koniecznie ochrona przeciwsłoneczna
Ochrona przeciwsłoneczna powinna stanowić stały element pielęgnacji przez cały rok, niezależnie od rodzaju skóry. Jednak w przypadku problemów z zaburzoną barierą hydrolipidową jest szczególnie ważna, ponieważ promieniowanie UV znacząco zaburza jej prawidłowe funkcjonowanie.
Image Skincare Restoring Daily Defense Moisturizer SPF 50 Krem ochronno-nawilżający 57 g
Nasza propozycja to kosmetyk marki Image Skincare, który nie tylko zapewni skórze niezwykle skuteczną i wysoką ochronę przeciwsłoneczną, ale również dzięki składnikom, takim jak hialuronian sodu czy ektoina ukoi i nawilży. Produkt jest odpowiedni dla skóry wrażliwej, podrażnionej oraz trądzikowej.
Prawidłowo funkcjonująca bariera hydrolipidowa skóry stanowi podstawę jej zdrowia i pięknego wyglądu. Dopiero kiedy odpowiednio o nią zadbamy, będziemy mogli w pełni cieszyć się cerą w dobrej kondycji. Dlatego warto uważnie przyjrzeć się naszej codziennej pielęgnacji i zastanowić się, czy ilość stosowanych przez nas kosmetyków, które mają potencjał złuszczający, jest właściwie równoważona przez produkty, które zapewnią skórze możliwość regeneracji.
Czy powyższy artykuł był dla Was interesujący? Czy może chcielibyście dowiedzieć się czegoś więcej na temat codziennej pielęgnacji skóry? Koniecznie podzielcie się z nami Waszymi przemyśleniami w komentarzach.