fot. Prostock-studio

Androgenowe wypadanie włosów - jak dobrać pielęgnację?

29.07.2023 MARIA ŚWIGOŃ 18882 WYŚWIETLEŃ
Polub: Instagram, Facebook, LinkedIn, TikTok
Subskrybuj: Mailing, YouTube, Podcast Spotify

Łysienie androgenowe to problem, z którym mierzą się zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Większy odsetek występowania obserwuje się powyżej 50. roku życia, natomiast możliwe jest także jego pojawianie się u osób młodszych. Przerzedzenie i utrata włosów w efekcie przebiegu tego schorzenia to często duży problem natury psychologicznej, który prowadzi do obniżenia samooceny. Czy łysienie androgenowe można wyleczyć? Jakie są jego objawy? Dowiecie się tego z poniższego wpisu.

Najczęstsze pytania o androgenowe wypadanie włosów

Wiemy, że temat ten jest niezwykle ważny dla wielu osób, a jednocześnie potrafi wzbudzać wiele pytań i wątpliwości. Najczęściej poruszane zagadnienia z nim związane to:

 • Androgenowe wypadanie włosów - co to jest?
 • Androgenowe wypadanie włosów - objawy, jakie mu towarzyszą
 • Czy łysienie androgenowe jest odwracalne?
 • Czy istnieją skuteczne leki, suplementy diety, tabletki na androgenowe wypadanie włosów?
 • Androgenowe wypadanie włosów - jakie badania należy wykonać, aby postawić diagnozę?
 • Jak leczyć androgenowe wypadanie włosów?
 • Co na łysienie androgenowe stosować w pielęgnacji domowej?

W niniejszym wpisie postaramy się wyczerpująco odpowiedzieć na każde z powyższych zagadnień. By jednak zrozumieć androgenowe wypadanie włosów - przyczyny oraz istotę tego schorzenia - w pierwszej kolejności należy zapoznać się z cyklem wzrostu i rozwoju włosów na ludzkim ciele.

Fazy wzrostu włosów

Każdy włos na naszym ciele posiada swój własny cykl rozwoju, a jednocześnie znajduje się na innym etapie wzrostu niż pozostałe włosy. Dzięki temu ludzką skórę w sposób ciągły porastają włosy. Wyróżnia się trzy podstawowe fazy wzrostu włosa, a są to:

 • anagen - faza aktywnego rozwoju i wzrostu, komórki intensywnie dzielą się,
 • katagen (faza inwolucji) - podstawa włosa oddziela się od mieszka, włos poluzowuje się i przygotowuje do przejścia w stan spoczynku,
 • telogen - utrata włosu spoczynkowego, w jego miejsce najczęściej wyrasta nowy włos anagenowy.

Szacuje się, że prawidłowo nawet około 80-90% włosów znajduje się w fazie aktywnego wzrostu, czyli w anagenie. Warto również podkreślić, że pewna ilość włosów owłosionej skóry głowy fizjologicznie wypada w ciągu doby (prawidłowo około 100 - 150).

Jeśli po ich umyciu zauważamy ich znacznie zwiększoną ilość, to jest to pierwszy znak, który może wskazywać na androgenowe wypadanie włosów. W takiej sytuacji warto udać się na konsultację trychologiczną lub dermatologiczną.

Androgenowe wypadanie włosów ściśle powiązane jest z fazą anagenu, gdyż podczas jego przebiegu dochodzi do skrócenia okresu wzrostu i rozwoju włosa. Natomiast wydłużona zostaje faza telogenu, w której on obumiera.

Niestety łysienie androgenowe jest niezwykle trudne w leczeniu i nie zawsze przynosi ono satysfakcjonujące rezultaty.

Zatem jak powstrzymać łysienie androgenowe? W leczeniu najważniejsza jest szybka reakcja na pierwsze objawy, gdyż wtedy efekty terapii są najbardziej wymierne.

Łysienie androgenowe: objawy

Ten rodzaj utraty włosów jest najczęściej pojawiającym się - może dotykać aż 80% mężczyzn (obserwuje się znacznie bardziej zaostrzony przebieg) oraz około 40% kobiet. Często występuje rodzinnie, gdyż jest także uwarunkowany genetycznie.

Jak rozpoznać łysienie androgenowe?

U kobiet najczęściej rozpoczyna się na czubku głowy i objawia jako coraz bardziej poszerzony przedziałek, stopniowo tworzący mocno przerzedzone, koliste obszary. Zwykle dzieje się to około 50. - 60. roku życia.

Z kolei androgenowe wypadanie włosów u mężczyzn może pojawiać się już we wczesnej młodości (około 18. - 20. roku życia) i początkowo obejmuje zakola, a kolejno linia włosów mocno wycofuje się, postępując aż do szczytu głowy.

Łysienie androgenowe - czy włosy odrosną?

W przebiegu schorzenia mieszki włosowe stopniowo ulegają miniaturyzacji, a finalnie zaniknięciu. Włosy, które są wytwarzane przez pomniejszone mieszki, rosną cieńsze, krótsze i na ogół nieprawidłowe w budowie, mogą także stać się owłosieniem o charakterze meszkowym. W momencie, kiedy dojdzie do całkowitego zaniku mieszka włosowego, nie ma możliwości, aby w jego miejscu wyrósł nowy włos.

Przyczyny androgenowego wypadania włosów

Androgeny a wypadanie włosów - jaka istnieje zależność między tymi kwestiami i dlaczego hormony te odgrywają tak dużą rolę?

Każda jednostka włosowo-łojowa (połączenie mieszka włosowego z gruczołem łojowym) zawiera wiele receptorów dla androgenów - co oznacza, że hormony te mają duży wpływ na ich ogólne funkcjonowanie. Największą rolę odgrywa tu dihydrotestosteron (DHT), który powstaje z przekształcenia testosteronu pod wpływem enzymu 5-alfa-reduktazy.

Drugą z ważniejszych przyczyn łysienia androgenowego są czynniki genetyczne - schorzenie to bardzo często występuje rodzinnie.

Podwyższone androgeny a wypadanie włosów

Podwyższenie wartości DHT (u obu płci) lub obniżenie poziomu estrogenów u kobiet przy jednoczesnym zachowaniu prawidłowego stężenia androgenów, jest jedną z przyczyn łysienia androgenowego. Co ciekawe, może ono występować również wtedy, gdy w badaniach hormony płciowe wykazują prawidłowe wartości - w takim wypadku powodem wypadania włosów jest nadwrażliwość mieszków włosowych na dihydrotestosteron.

Androgenowe wypadanie włosów - badania, które warto wykonać

By móc określić przyczynę nadmiernego wypadania włosów, warto skonsultować się z trychologiem, który zbierze szczegółowy wywiad oraz pokieruje nas na konkretne badania umożliwiające postawienie prawidłowej diagnozy. W przypadku podejrzenia występowania łysienia androgenowego zdecydowanie warto:

 • wykonać badanie poziomu androgenów we krwi,
 • sprawdzić poziom witaminy D3,
 • określić wartości żelaza i ferrytyny,
 • skontrolować wyniki podstawowej morfologii.

Łysienie androgenowe - leczenie

Androgenowego wypadania włosów nie da się całkowicie wyleczyć, zupełnie zatrzymać ani cofnąć powstałych zmian, lecz istnieją metody zahamowania postępu łysienia oraz pobudzające wzrost nowych włosów. W pierwszej kolejności należy wykluczyć inne przyczyny, które mogą wpływać na nasilanie wypadania włosów.

By zahamować postęp łysienia, stosuje się leki ograniczające wrażliwość receptorów na 5-alfa-reduktazę oraz leki pobudzające mikrokrążenie w okolicy mieszków włosowych, co przekłada się na ich lepsze odżywienie i dotlenienie. Kiedy doszło do zaniku mieszków włosowych, istnieje możliwość przeszczepu włosów na skórę głowy z innego obszaru ciała. Wspomagająco w leczeniu dużą rolę odgrywa także odpowiednia pielęgnacja domowa oraz regularne wykonywanie zabiegów trychologicznych.

Co na androgenowe wypadanie włosów stosować w codziennej pielęgnacji?

Łysienie androgenowe - co pomaga na jego skutki oraz ogranicza jego postępowanie? Czy istnieje skuteczny preparat na androgenowe wypadanie włosów? Jeśli łysieniu towarzyszą inne defekty (np. suchość skóry głowy czy łupież), to konieczne jest dobranie kosmetyków do codziennej pielęgnacji polecanych na te przypadłości. Skóra głowy musi być w dobrej kondycji, aby maksymalnie radzić sobie z androgenowym wypadaniem włosów.

Do codziennej pielęgnacji dobrze sprawdzi się Revitalash Regenesis Thickening Shampoo, który dokładnie i łagodnie oczyszcza skalp, a także wzmacnia cebulki włosów.

Regenesis Thickening Shampoo 120,00 zł Revitalash Regenesis Thickening Shampoo Szampon pogrubiający 250 ml

Warto także regularnie (raz w tygodniu) wykonywać peeling skóry głowy, na przykład kosmetykiem O right Bamboo A Anti Grease Scalp Serum, który ułatwi przenikanie składników aktywnych w dalszych etapach pielęgnacji oraz wyreguluje pracę gruczołów łojowych i usprawni funkcjonowanie komórek skóry.

Bamboo A Anti Grease Scalp Serum 144,00 zł O right Bamboo A Anti Grease Scalp Serum Bambusowy peeling enzymatyczny 240 ml

Aby pobudzić wzrost nowych włosów, a także zagęścić je i wzmocnić, każdego dnia konieczne jest stosowanie wcierek na ich porost oraz wykonywanie chociażby 3-4 minutowego masażu skalpu. Do tego zadania szczególnie dobrze sprawdzi się zestaw Dermomedica Growth Hair Zinc Serum + Scalp Massager.

Growth Hair Zinc Serum + Scalp Massager 226,00 zł Dermomedica Growth Hair Zinc Serum + Scalp Massager ZESTAW Serum na włosy z kompleksem peptydowo-miedziowym, pochodną biotyny oraz cynkiem 60 ml + Masażer skóry głowy 1 szt

Jako wzmocnienie domowej pielęgnacji szczególnie dobrze sprawdzą się także specjalistyczne zabiegi trychologiczne mające na celu odżywienie i dotlenienie brodawki włosa.

Dodatkowo warto pamiętać, aby ostrożnie rozczesywać włosy, nie szarpać ich i zaczynać ten proces od końców włosa, stopniowo obejmując łodygę włosa znajdującą się bliżej skóry głowy.

Jakie wybierać suplementy na łysienie androgenowe?

W przypadku łysienia, jakim jest androgenowe wypadanie włosów, dieta oraz suplementacja odgrywają dużą rolę. Warto dostarczać organizmowi odpowiednich dawek kwasów omega-3 i -6, a także dbać o prawidłowy poziom witaminy D3.

Co więcej, wskazane jest wprowadzenie suplementów polecanych na wypadanie włosów zawierających, np. ekstrakt z jagód palmy sabałowej oraz ze skrzypu polnego, witaminy z grupy B, siarkę, cynk, jod i selen. Wspomagająco można również przeprowadzać kuracje polegające na piciu drożdży spożywczych oraz naparów z pokrzywy.

Jednym z suplementów, jakie szczególnie Wam polecamy, jest Hush and Hush Deeply Rooted, który rekomendowany jest między innymi dla osób zmagających się z łysieniem telogenowym oraz androgenowym.

Deeply Rooted 347,00 zł Hush and Hush Deeply Rooted Piękne i grube włosy 120 kaps.

Niezwykle ważna jest także kondycja jelit (np. stosowanie celowanej probiotykoterapii), gdyż to ich prawidłowa praca i dobre wchłanianie się składników odżywczych warunkuje odpowiednie odżywienie brodawki włosa. Warto jednak pamiętać, że podstawą jest zbilansowana dieta. Suplementacja powinna stanowić jedynie jej uzupełnienie.

Łysienie androgenowe, wypadanie włosów to problem, często także dotykający sfery psychologicznej, z którym mierzy się duża liczba osób, a są to zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Aby efekty terapeutyczne przynosiły rezultaty, niezwykle ważne jest szybkie podjęcie leczenia, a także stosowanie odpowiedniej pielęgnacji domowej i gabinetowej.

Kategorie produktów
Kliknij w jedną z kategorii, aby zobaczyć produkty w sklepie topestetic
Preparaty przeciw wypadaniu włosów
Tagi
Kliknij w jeden z tagów, aby zobaczyć inne wpisy powiązane z tematem
#wypadaniewlosow
Maria Świgoń

MariaŚwigoń

Komentarze
2 komentarze
* Jeśli Twój komentarz stanowi opinię na temat wymienionych w artykule produktów, powinien być on wynikiem ich zastosowania.

Ważna informacja dziękuję

* Jeśli Twój komentarz stanowi opinię na temat wymienionych w artykule produktów, powinien być on wynikiem ich zastosowania.

Bardzo dziękujemy za komentarz. Cieszymy się, że wpis okazał się przydatny.

* Jeśli Twój komentarz stanowi opinię na temat wymienionych w artykule produktów, powinien być on wynikiem ich zastosowania.
Zobacz również
Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, zachęcamy do zapoznania się z poniższymi
Produkty wymienione we wpisie
Poniżej znajduje się lista produktów z naszego sklepu, kliknij w produkt aby dowiedzieć się więcej
Nasz Instagram
Nasze konto obserwuje już 57131 osób. Dołącz do nas
Chcesz z nami zostać?
Chcesz być na bieżąco z naszymi wpisami? Zapisz się i otrzymuj powiadomienia o nowych artykułach.
Dodatkowo po zapisie otrzymasz 20 zł na zakup w naszym sklepie z dermokosmetykami.
szukaj topestetic
Social Media
Obserwuj nas w mediach społecznościowych. Dowiesz się o nowych artykułach, konkursach i promocjach!
Natalia Dutkiewicz - Redaktor Współpraca
tel. 508 504 506 w.6
blog@topestetic.pl
ładowanie okienka