Czy retinol i kwasy można stosować razem?
Polub: Instagram, Facebook, LinkedIn, TikTok
Subskrybuj: Mailing, YouTube, Podcast Spotify
Retinoidy (w tym najpopularniejszy retinol) oraz kwasy są to substancje bardzo skuteczne w pielęgnacji skóry, jednak ich stosowanie powinno być dobrze zaplanowane. Zarówno retinol, retinal, jak i wiele kwasów wykorzystywanych w kosmetologii prowadzi do złuszczania naskórka. Jeśli zastanawiacie się, czy kwasy i retinoidy można stosować razem, koniecznie zapoznajcie się z naszym wpisem.
- Czym jest retinol?
- Jak działa retinol?
- Retinol i kwasy złuszczające - dlaczego należy uważać na takie połączenie?
- Kosmetyki z kwasami dla różnych potrzeb skóry
- Jakie kwasy możemy łączyć z retinolem niezależnie od stanu skóry?
- Jaki produkt z retinoidami wybrać dla siebie?
- Ochrona przeciwsłoneczna w trakcie stosowania kuracji złuszczających
Czym jest retinol?
Retinol to jeden z najpowszechniej stosowanych składników w pielęgnacji przeciwzmarszczkowej z grupy retinoidów. Jest to najlepiej przebadana substancja w przemyśle kosmetycznym. Ma szerokie zastosowanie w produktach pielęgnacyjnych. Jego działanie polega na stymulacji odnowy komórek, dzięki czemu skóra jest w stanie wyprodukować więcej włókien kolagenowych i elastynowych, przez co staje się jędrniejsza, a zmarszczki są mniej widoczne. Hamuje także działanie melanocytów, czyli komórek, których nadmiar powoduje powstawanie przebarwień. Retinol działa także złuszczająco, spłyca warstwę rogową naskórka, pogrubia natomiast żywą warstwę skóry, czyli skórę właściwą.
W grupie retinoidów stosowanych w produktach kosmetycznych, poza retinolem, możemy znaleźć także retinal, inaczej nazywany retinaldehydem lub aldehydem retinowym. Więcej na ten temat możecie przeczytać w naszym poprzednim wpisie: Retinol - najczęściej zadawane pytania.
Jak działa retinol?
Przy rozpoczęciu kuracji retinolem często obserwujemy reakcję retinoidalną – jest to naturalna nadwrażliwość skóry na tę substancję. Reakcja ta jest prawidłową reakcją skóry, która utrzymuje się na początku kuracji retinolem. Na skórze pojawia się podrażnienie, zaczerwienienie, często łuszczenie skóry. Właśnie ze względu na to, powinniśmy pamiętać, by stosowanie tego składnika zaczynać od możliwie jak najmniejszych stężeń, by stopniowo przyzwyczajać do niego skórę.
Produktów z retinolem najczęściej nie poleca się stosować codziennie. Szczególnie na początku kuracji retinolem zaleca się stosowanie tego produktu co drugi lub co trzeci dzień, by nie narażać skóry na ciągłe podrażnienie.
Retinol i kwasy złuszczające - dlaczego należy uważać na takie połączenie?
Wyróżniamy też grupę kwasów, które w połączeniu z retinolem mogą przynieść niepożądane efekty. Zasada jest prosta: jakiekolwiek kwasy złuszczające wprowadzamy dopiero, kiedy nasza skóra jest już przyzwyczajona do retinolu, nie wykazuje żadnych oznak podrażnienia, przesuszenia czy zaczerwienienia.
Warto zatem podkreślić raz jeszcze, że na początku kuracji retinolem nie polecamy stosowania kwasów złuszczających.
Natomiast jeżeli witamina A już od dłuższego czasu przez nas stosowana, a skóra dobrze na nią reaguje, możemy stopniowo wprowadzić do pielęgnacji kwasy dopasowane do naszego typu cery.
Jeśli interesuje Was temat, zachęcamy także do lektury wpisu na naszym blogu: Składniki aktywne - na jakie połączenia należy uważać dobierając kosmetyki?
Kosmetyki z kwasami dla różnych potrzeb skóry
Poniżej przygotowaliśmy dla Was zestawienie przykładowych preparatów z kwasami odpowiadających na różne potrzeby skóry. Coś dla siebie znajdą osoby ze skórą skłonną do przebarwień, trądzikiem czy też oznakami starzenia.
Dla cery z przebarwieniami
PCA Skin Pigment Bar to kultowy preparat oczyszczająco-rozjaśniający. Mydełko zawiera kwas azelainowy, kojowy i niacynamid. Działa oczyszczająco i rozjaśniająco. Dzięki wyjątkowej formule mydełka bardzo dokładnie oczyszcza skórę z zanieczyszczeń, a zawartość kwasów ujednolica koloryt skóry, rozjaśnia przebarwienia. Skóra po użyciu produktu jest doskonale gładka, a po dłuższym stosowaniu można zauważyć także redukcję przebarwień.
Dla cery trądzikowej
Dermomedica Azelaic Cream New to krem z zawartością 5% kwasu azelainowego. Wykazuje działanie redukujące zaskórniki, a także zwalcza zmiany trądzikowe. Reguluje wydzielanie sebum, dlatego dobrze sprawdzi się w pielęgnacji skór tłustych i mieszanych. Delikatnie złuszcza martwe komórki naskórka, wygładzając skórę. Zawartość kwasu azelainowego redukuje przebarwienia oraz wyrównuje koloryt cery. Heksylorezorcynol hamuje powstawanie nowych przebarwień, także tych pozostałych po zmianach trądzikowych.
Dla cery dojrzałej
Biologique Recherche Lotion P50V to kultowy tonik o właściwościach złuszczających, bogaty w substancje rewitalizujące i regenerujące. Kompleks kwasów AHA, BHA oraz PHA delikatnie złuszcza martwe komórki naskórka, stymulując je do odnowy. Składniki nawilżające i witaminy zawarte w składzie rewitalizują dojrzałą skórę.
Jakie kwasy możemy łączyć z retinolem niezależnie od stanu skóry?
Składniki aktywne zwane kwasami kojarzą nam się zwykle z produktami złuszczającymi, które podrażniają skórę, a także mogą ją przesuszać. Jednak czy wszystkie kwasy działają w ten sposób?
Nie, nie wszystkie kwasy mają działanie złuszczające i drażniące. Przykładami kwasów, które można stosować razem z retinolem nawet na początku kuracji są między innymi:
Kwas hialuronowy
Kwas hialuronowy to dobrze znany składnik występujący w wielu składach produktów pielęgnacyjnych. Jego główne działanie to nawilżenie skóry. Działa jak "magnes" – przyciąga do siebie cząsteczki wody i zatrzymując ją w skórze zapobiega odwodnieniu. Biorąc pod uwagę fakt, że przy kuracji retinolem, w szczególności na początku, może pojawić się przesuszenie skóry, kwas hialuronowy jest wręcz wskazany w pielęgnacji skóry podczas stosowania retinolu i jak najbardziej można bezpiecznie wprowadzać go do swojej do pielęgnacji.
Kosmetykiem, który doskonale sprawdzi się przy kuracji retinolem i świetnie ją uzupełni jest Dermaquest Essential B5 Hydrating Serum. To wyjątkowe serum z kwasem hialuronowym i prowitaminą B5. Posiada lekką konsystencję, dzięki której szybko się wchłania nie pozostawiając uczucia lepkości. Idealnie sprawdzi się w pielęgnacji skór suchych, wrażliwych, podrażnionych. Perfekcyjnie sprawdzi się w pielęgnacji skóry podrażnionej retinolem.
Kwas askorbinowy
Kwas askorbinowy, powszechnie znany jest jako witamina C. Główne działanie witaminy C to antyoksydacja, czyli ochrona przed działaniem szkodliwych wolnych rodników. Witamina C bierze także udział w syntezie kolagenu – badania dowodzą, że zwiększa zdolność organizmu do wytwarzania tych ważnych dla skóry białek. Ponadto działa rozświetlająco i rozjaśniająco, redukuje przebarwienia i wyrównuje koloryt skóry. Jest to składnik, którego jak najbardziej można używać w trakcie stosowania retinolu, ale należy pamiętać o jednej zasadzie – nie należy łączyć ze sobą witaminy C i retinolu, nakładając jedno po drugim. Oba składniki mają zbawienny wpływ na skórę, aczkolwiek użycie ich razem na własną rękę nie jest polecane i może powodować podrażnienie skóry. Dlatego też zalecamy stosować witaminę C na dzień, a retinol na noc - tak, by nie nakładać jednego składnika na drugi. Wyjątek stanowią formuły, kiedy w składzie jednego produktu znajduje się zarówno witamina C, jak i retinol - to szczególna sytuacja, ponieważ formuła kosmetyku została opracowana przez producenta w taki sposób, aby zagwarantować maksimum bezpieczeństwa.
Kwas ferulowy
Kwas ferulowy to silny antyoksydant, dzięki czemu przeciwdziała przedwczesnemu starzeniu skóry. Niweluje reaktywne formy tlenu, które niszczą włókna kolagenowe i elastynowe. Składnik ten idealnie łączy się z witaminą C, gdyż stabilizuje ją, a także pozytywnie wpływa na jej efektywność. Kwas ferulowy pobudza syntezę włókien kolagenowych i elastynowych, działa przeciwzapalnie, a także niweluje przebarwienia, dlatego też jest częstym składnikiem występującym w produktach o działaniu anti-aging.
Mesoestetic AOX Ferulic to serum zarówno z kwasem ferulowym, jak i witaminą C, o wysoce skutecznym działaniu antyoksydacyjnym. Chroni komórki przed uszkodzeniami spowodowanymi szkodliwym wpływem wolnych rodników tlenowych na skórę. Stymuluje fibroblasty, czyli komórki odpowiedzialne za produkcję kolagenu i elastyny, dzięki czemu wykazuje działanie ujędrniające i przeciwzmarszczkowe.
Jaki produkt z retinoidami wybrać dla siebie?
Dobór odpowiedniego produktu z retinoidami, do których w preparatach kosmetycznych należy retinol, ale także retinal (aldehyd retinowy/retinaldehyd), jest bardzo ważny. Przy wyborze należy kierować się oczekiwaniami, jakie mamy wobec działania produktu, a także stężeniem – w zależności od tego, czy retinoidy były przez nas wcześniej stosowane.
Serum na początek przygody z retinoidami
Medik8 Crystal Retinal 1 polecamy dla każdego typu skóry, nawet wrażliwej. Idealnie sprawdzi się jako pierwszy produkt z retinoidami lub dla osób z wyjątkowo wrażliwą cerą. Zawiera 0,01% aldehydu retinowego, czyli retinalu, który wykazuje silne działanie na skórę bez podrażniania jej. Składniki takie jak kwas hialuronowy, witamina E czy gliceryna dodatkowo pielęgnują skórę, by zminimalizować podrażnienia.
Krem z retinolem dla skóry dojrzałej
Image Skincare Total Repair Creme to krem o silnym działaniu do codziennego stosowania, oparty na mieszance kwasu glikolowego i retinolu. Doskonale złuszcza wierzchnie warstwy naskórka i stymuluje proces powstania kolagenu. Pozostawia skórę jędrną, wyrównuje koloryt, wygładza zmarszczki. Jest idealny dla skór zniszczonych nadmierną ekspozycją na promienie słoneczne, z widocznymi oznakami starzenia.
Serum na przebarwienia z retinolem
PCA Skin Intensive Brightening Treatment 0.5% Pure Retinol Night to serum dedykowane dla skór z przebarwieniami, który zawiera 0,5% retinolu. Dodatkowo znajdziemy w jego składzie także niacynamid, który wspomaga rozjaśnianie przebarwień oraz resweratrol, czyli jeden z najsilniejszych antyoksydantów. Wspomaga odnowę naskórkową oraz intensywnie wyrównuje koloryt cery.
Ochrona przeciwsłoneczna w trakcie stosowania kuracji złuszczających
Przypominamy także, że niezwykle istotnym punktem pielęgnacyjnym w trakcie stosowania kuracji złuszczających, a szczególnie tak silnych jak retinoidy i kwasy, konieczne jest stosowanie skutecznej ochrony przeciwsłonecznej przez cały rok. O tym, jak aplikować krem z filtrem i jaki produkt wybrać, pisaliśmy wcześniej na naszym blogu we wpisach:
Substancje aktywne z grupy retinoidów (w tym najbardziej popularny retinol) oraz kwasy to bez wątpienia jedne z najpopularniejszych substancji aktywnych w kosmetologii. Ich działanie przynosi spektakularne efekty, dlatego warto wiedzieć, czy i jak można je łączyć. W naszym wpisie chcieliśmy pokazać, że kwasy i retinoidy można łączyć ze sobą, jednak należy wiedzieć w jaki sposób to robić ostrożnie. Niezwykle istotna jest baczna obserwacja skóry i jej potrzeb.
Jesteśmy ciekawi, czy Wy łączyliście kiedykolwiek retinoidy z kwasami? Jak to się u Was sprawdziło? A może sięgnęliście po produkt, który łączył te dwa rodzaje substancji w jednej formule? Czekamy na Wasze komentarze!
#kosmetykizkwasami #kosmetykizretinolem #kwasazelainowy #kwasferulowy #kwasglikolowy #kwashialuronowy #kwassalicylowy #retinoidy #witaminaa #witaminac