fot. LStockStudio

Przebarwienia na dekolcie i szyi - jak je usunąć?

12.01.2024 MAGDALENA WYLĘŻEK 7556 WYŚWIETLEŃ
Polub: Instagram, Facebook, LinkedIn, TikTok
Subskrybuj: Mailing, YouTube, Podcast Spotify

Skóra dekoltu i szyi to obszary, które często narażone są na działanie promieniowania słonecznego. Dlatego też wiele osób boryka się z występowaniem przebarwień tych części ciała. Jednak powstawaniu zmian na dekolcie i szyi mogą sprzyjać również inne czynniki. W poniższym wpisie opowiemy o przyczynach występowania przebarwień w tych rejonach, a także o tym, jak skutecznie je redukować.

Wpis z serii: Problemy skórne

Jak powstają przebarwienia na dekolcie i szyi?

Przebarwienia na szyi i dekolcie mogą pojawiać się w wyniku różnych przyczyn. Jedną, a zarazem najczęstszą z nich jest promieniowanie słoneczne. Mogą one jednak występować również na tle hormonalnym, naczyniowym, jako efekt przebiegającego stanu zapalnego oraz w wyniku toczących się chorób skórnych.

Plamy na dekolcie - rodzaje

Przebarwienia na dekolcie i szyi mogą przybierać różną postać. Najczęściej są to brązowe plamy, jednak mogą też być koloru czerwonego czy białego. Ich wygląd ściśle zależy od przyczyny występowania tych zmian. Poniżej omówimy niektóre z nich.

Warto jednak podkreślić, że każda zmiana na skórze powinna zostać poddana ocenie dermatologicznej, aby trafnie określić jej przyczynę, dopasować metody redukcji, ale przede wszystkim różnicować ją od plam będących wynikiem trwającego stanu chorobowego o podłożu bakteryjnym, wirusowym czy grzybiczym oraz w końcu wykluczenia nowotworów skóry. Te bowiem swoim wyglądem mogą przybierać różną postać.

Brązowe plamy na dekolcie i szyi

Do głównych przyczyn, z powodu których powstają brązowe plamy na szyi i dekolcie zaliczamy przede wszystkim działanie promieniowania słonecznego, a w efekcie nagromadzenie melaniny w skórze. Brązowe przebarwienia na dekolcie są także efektem utrwalonych zmian pozapalnych powstałych w wyniku zmian trądzikowych, reakcji alergicznych czy ugryzień owadów. Plamy na dekolcie ulegają wówczas transformacji ze zmian w kolorze czerwonym do wspomnianych brązowych przebarwień.

Czerwone plamy na dekolcie i szyi

Czerwone plamy na szyi i dekolcie mogą być wynikiem pozostałości po zmianach trądzikowych, które przebiegają ze stanem zapalnym. Czerwone plamy tych okolic mogą również mieć inną przyczynę. Jeśli zauważymy, że pojawiają się one w określonych sytuacjach, ustępując zupełnie w wyniku upływu czasu, wówczas najpewniej jest to rumień naczynioruchowy.

Czynnikami wpływającymi na jego występowanie są silne emocje, stres, intensywny wysiłek fizyczny, a także pikantne potrawy, mróz i działanie wysokiej temperatury. Rumień może zatem wówczas objawiać się jako czerwone plamy na szyi. Jak się pozbyć wspomnianych zmian? Mamy tutaj do czynienia z nadmiernym rozszerzaniem naczyń krwionośnych, a sposobem na ograniczenie ich poszerzania jest unikanie wymienionych czynników, które wpływają na to, że pojawiają się czerwone plamy na szyi.

Tarczyca to również potencjalna przyczyna występowania wspomnianych, czerwonych plam. Precyzyjnie mowa oczywiście o schorzeniu, jakim jest nadczynność tarczycy. W wyniku nadmiernego pobudzenia gruczołu tarczowego i zwiększenia wydzielania hormonów – tyroksyny i trójjodotyroniny może dochodzić do występowania na skórze zaczerwienienia w tym również w okolicy szyi i dekoltu.

Jeśli zatem podejrzewamy, że przyczyną występowania zmian tych okolic jest nadczynność tarczycy, warto skonsultować się z lekarzem. Biorąc pod uwagę czerwone plamy na szyi i dekolcie, nie należy wykluczać również reakcji alergicznej, której towarzyszy zaczerwienienie i podrażnienie skóry. Sytuacja ta zwykle wymaga konsultacji lekarskiej, szczególnie jeśli stan ten przebiega z dużym nasileniem.

Białe plamy na szyi i dekolcie

Jednym z rodzajów zmian występujących w okolicy szyi i dekoltu są plamy w kolorze białym. Zmiany tego typu mogą być związane z problemami skórnymi, jakimi jest bielactwo czy łuszczyca, ale również w przebiegu infekcji na tle grzybiczym. Wskazana jest zatem konsultacja lekarska, aby prawidłowo ocenić przyczynę przebarwień.

Z kolei białe krostki na dekolcie i szyi to zaskórniki zamknięte, w przypadku których mamy do czynienia z zablokowaniem gruczołu łojowego. Mogą one występować również w przebiegu trądziku pospolitego.

Przebarwienia na dekolcie i szyi - jak je usunąć?

Przebarwienia na dekolcie po opalaniu

Brązowe przebarwienia na szyi, a także dekolcie po częstej i nierzadko nadmiernej ekspozycji na działanie słońca są dość powszechne. Ich powstawanie wynika z faktu, iż promieniowanie UV wpływa na pobudzenie produkcji melaniny w skórze, co prowadzi do powstawania jej skupisk w postaci ciemnych plam.

Zawsze prościej zapobiegać, niż niwelować skutki, dlatego też stosowanie produktów fotoprotekcyjnych powinno stanowić podstawę pielęgnacji skóry nie tylko w przypadku twarzy, ale również szyi i dekoltu.

Nie rekomendujemy także celowej ekspozycji na działanie słońca, szczególnie w godzinach, gdy nasłonecznienie jest największe. Warto wówczas chronić skórę kremem z filtrem przeciwsłonecznym, ale także kapeluszem z dużym rondem czy lekką chustą.

Jak usunąć przebarwienia na dekolcie?

W kontekście redukcji przebarwień najistotniejszą kwestią jest prawidłowa ocena tego, z jaką zmianą mamy do czynienia. Przebarwienia mogą w końcu mieć wiele przyczyn, co warunkuje tym samym metodę ich redukcji. Warto pamiętać, że skuteczne usuwanie przebarwień na dekolcie i szyi wymaga przede wszystkim systematyczności.

Kosmetyki na przebarwienia skóry mogą bowiem w znaczny sposób przyczynić się do rozjaśnienia zmian i zmniejszenia ich widoczności, jednak często, aby w pełni zredukować przebarwienia, pielęgnacja domowa powinna być wspierana odpowiednimi zabiegami gabinetowymi.

Kosmetyki do ochrony przeciwsłonecznej na szyję i dekolt

Warto podkreślić, że kluczowe znaczenie ma regularne i długofalowe stosowanie preparatów fotoprotekcyjnych zawierających filtry SPF. Wpływa to nie tylko na prewencję powstawania nowych przebarwień, ale również ma znaczenie podczas ich redukcji. Polecamy krem do twarzy i ciała Dermomedica Face and Body Mineral Cream SPF 30, który doskonale sprawdzi się aplikowany na skórę szyi i dekoltu.

Kosmetyk Dermomedica bazuje na zawartości filtrów mineralnych jak tlenek cynku i dwutlenek tytanu, które zostały połączone z kwasem hialuronowym i witaminami.

Face and Body Mineral Cream SPF 30 294,00 zł Dermomedica Face and Body Mineral Cream SPF 30 Krem do twarzy i ciała 227 ml

Kosmetyki rozjaśniające przebarwienia na szyję i dekolt

Do cennych surowców, które są przydatne w redukcji przebarwień posłonecznych i hormonalnych, zaliczamy składniki takie jak kwasy AHA i BHA, retinoidy (retinol, retinal) oraz arbutyna, glabrydyna i pochodne witaminy C. Składniki te są szeroko wykorzystywane w produktach takich jak ampułki rozjaśniające przebarwienia, krem na przebarwienia czy też tonik na przebarwienia.

Wśród nich znajdziemy krem aktywnie stymulujący na noc do twarzy, szyi i dekoltu BasicLab odbudowa i ujędrnienie. Jako składnik aktywny zawarto w nim między innymi retinal, aminokwasy, czynniki wzrostu oraz peptydy.

Odbudowa i Ujędrnienie 254,90 zł BasicLab Odbudowa i Ujędrnienie Krem aktywnie stymulujący na noc do twarzy, szyi i dekoltu 50 ml

Produktem, który z powodzeniem sprawdzi się aplikowany na okolice szyi i dekoltu jest Polemika Matcha Booster Pro multifunkcyjne serum do skóry twarzy, szyi i dekoltu. Wyrównanie kolorytu skóry zapewnia tu niacynamid, ekstrakt z kanadyjskiej sosny białej, a także witamina C w postaci tetra palmitynianu askorbylu.

Matcha Booster Pro 159,00 zł Polemika Matcha Booster Pro Multifunkcyjne serum do skóry twarzy, szyi i dekoltu 30 ml

Intensywnym działaniem w kierunku redukcji przebarwień, a także ujędrnienia skóry charakteryzuje się iS Clinical Neckperfect™ Complex krem ujędrniający do skóry szyi i dekoltu. Kosmetyk iS Clinical jest preparatem stworzonym specjalnie na potrzeby tych okolic.

Neckperfect™ Complex 603,00 zł iS Clinical Neckperfect™ Complex Krem ujędrniający do skóry szyi i dekoltu 50 g

Rekomendujemy również kosmetyk w postaci serum do ciała z 5% niacynamidem Paulas Choice 5% Niacinamide Body Serum. Preparat Paulas Choice obok ujednolicenia kolorytu skóry wykazuje także działanie nawilżające za sprawą zawartego w nim pantenolu.

5% Niacinamide Body Serum 171,00 zł Paulas Choice 5% Niacinamide Body Serum Serum do ciała z 5% niacynamidem 118 ml

Propozycją marki Mesoestetic nakierowaną na rozjaśnienie przebarwień posłonecznych jest Mesoestetic Energy C intensywnie rozświetlające serum z witaminą C. Każda ampułka przeznaczona jest do stosowania przez 7 kolejnych dni, aby zapewnić najskuteczniejsze działanie składników w niej zawartych.

Energy C 205,00 zł Mesoestetic Energy C Intensywnie rozświetlające serum z witaminą C 4 x 7 ml

W pielęgnacji skóry szyi i dekoltu dotkniętej przebarwieniami sprawdzi się również Dermaquest GlycoBrite Hand and Body rozjaśniająco-przeciwstarzeniowy krem do rąk i ciała. W składzie kosmetyku Dermaquest znajduje się kwas glikolowy należący do grupy alfahydroksykwasów (AHA), a także ekstrakt z grzybów Shiitake.

GlycoBrite Hand and Body 254,00 zł Dermaquest GlycoBrite Hand and Body Rozjaśniająco-przeciwstarzeniowy krem do rąk i ciała 177,4 ml

W kierunku rozjaśniania przebarwień działanie wykazują również produkty w postaci lotionów. Biologique Recherche Lotion P50 PIGM 400 złuszczający i rozjaśniający lotion to preparat bazujący na działaniu kwasów AHA, BHA i PHA, a także ekstraktu z czerwonych alg. Składnikom tym zawdzięcza działanie ujednolicające koloryt, a także działanie antyoksydacyjne.

Lotion P50 PIGM 400 cena w sklepie Biologique Recherche Lotion P50 PIGM 400 Złuszczający i rozjaśniający lotion 150 ml

Kosmetyk na zaczerwienienia na szyję i dekolt

Aby zmniejszyć widoczność plam o charakterze naczyniowym oraz tych występujących w wyniku stanu zapalnego warto wybierać produkty z zawartością składników takich jak kwas azelainowy, azeloglicyna, kwas traneksamowy, wąkrota azjatycka, niacynamid oraz witamina C i jej pochodne. Surowce te mają działanie przeciwzapalne, dlatego też z powodzeniem sprawdzą się na czerwone plamy na szyi. Czerwone zmiany ulegają dzięki nim znacznej redukcji.

Doskonale sprawdzi się zatem lotion redukujący zaczerwienienia Jan Marini RosaLieve. To preparat Jan Marini, którego działanie oparto na właściwościach kwasu azelainowego oraz peptydów. Skutecznie ujednolica koloryt skóry i zapewnia jej jednolity wygląd.

RosaLieve 380,00 zł Jan Marini RosaLieve Lotion redukujący zaczerwienienia 30 ml

Przebarwienia na dekolcie i szyi to problem, z którym mierzy się wiele osób. Istnieje szereg sposobów, aby wspomóc redukcję niechcianych plam. Właściwa ochrona przeciwsłoneczna, produkty nakierowane na redukcję przebarwień, a także profesjonalne zabiegi gabinetowe mogą przynieść znaczącą poprawę kondycji skóry tej okolicy.

Należy jednak pamiętać, że skonsultowanie występujących zmian z dermatologiem może być kluczowe w kontekście radzenia sobie z przebarwieniami, a także ich różnicowania.

Kategorie produktów
Kliknij w jedną z kategorii, aby zobaczyć produkty w sklepie topestetic
Pielęgnacja szyi i dekoltu Kosmetyki na przebarwienia
Tagi
Kliknij w jeden z tagów, aby zobaczyć inne wpisy powiązane z tematem
#pielegnacjaszyiidekoltu #kosmetykinaprzebarwienia
Magdalena Wylężek

MagdalenaWylężek

Komentarze
0 komentarzy
* Jeśli Twój komentarz stanowi opinię na temat wymienionych w artykule produktów, powinien być on wynikiem ich zastosowania.
Zobacz również
Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, zachęcamy do zapoznania się z poniższymi
Produkty wymienione we wpisie
Poniżej znajduje się lista produktów z naszego sklepu, kliknij w produkt aby dowiedzieć się więcej
Nasz Instagram
Nasze konto obserwuje już 57567 osób. Dołącz do nas
Chcesz z nami zostać?
Chcesz być na bieżąco z naszymi wpisami? Zapisz się i otrzymuj powiadomienia o nowych artykułach.
Dodatkowo po zapisie otrzymasz 20 zł na zakup w naszym sklepie z dermokosmetykami.
szukaj topestetic
Social Media
Obserwuj nas w mediach społecznościowych. Dowiesz się o nowych artykułach, konkursach i promocjach!
Natalia Dutkiewicz - Redaktor Współpraca
tel. 508 504 506 w.6
blog@topestetic.pl
ładowanie okienka