Serum z witaminą C - najczęściej zadawane pytania
Polub: Instagram, Facebook, LinkedIn, TikTok
Subskrybuj: Mailing, YouTube, Podcast Spotify
Witamina C, inaczej nazywana witaminą młodości, to najskuteczniejszy i najbardziej przebadany składnik kosmetyczny. Dzięki szerokiemu zastosowaniu po serum z witaminą C możemy sięgać w każdym wieku. Jakie efekty przynosi witamina C w kosmetykach i który produkt będzie najlepszy? Na te i inne pytania, o tym, jak działa witamina C oraz kiedy możemy bezpiecznie ją stosować, odpowiadamy w poniższym wpisie.
- Jakie działanie wykazuje serum z witaminą C?
- Czy serum z witaminą C można stosować wiosną i latem bez obaw o powstawanie przebarwień?
- Jakie serum do twarzy z witaminą C wybrać dla skóry problematycznej, trądzikowej?
- Czy serum z witaminą C lepiej stosować w pielęgnacji porannej, czy wieczornej?
- Czy serum z witaminą C można stosować pod oczy?
- Z jakimi składnikami aktywnymi nie można łączyć serum z witaminą C?
- W jakim wieku można stosować serum z witaminą C?
- Jaka forma witaminy C jest najlepsza?
- Czy stężenie oraz pH serum z witaminą C ma znaczenie?
- Czy można stosować serum z witaminą C przy skórze wrażliwej i naczyniowej?
Jakie działanie wykazuje serum z witaminą C?
Jest najsilniejszym antyoksydantem, dzięki czemu neutralizuje wolne rodniki, zapobiegając procesom starzenia się skóry.
Pobudza fibroblasty do produkcji kolagenu oraz zmniejsza jego degradację, czyli rozpad.
Działa rozjaśniająco oraz zapobiega powstawaniu nowych przebarwień, dzięki zdolności hamowania tyrozynazy - enzymu, który wpływa na proces melanogezny, czyli tworzenia się przebarwień.
Hamuje stan zapalny, dzięki czemu znajduje zastosowanie również w pielęgnacji skór z trądzikiem różowatym.
Czy serum z witaminą C można stosować wiosną i latem bez obaw o powstawanie przebarwień?
Najczęściej powielany mit odnośnie witaminy C dotyczy negatywnego jej działania podczas stosowania latem. Nic bardziej mylnego. Serum z witaminą C powinno być, zaraz obok kremu z filtrem, obowiązkowym elementem letniej pielęgnacji. W tym okresie skóra narażona jest szczególnie na wiele uszkodzeń spowodowanych promieniowaniem UV, które przyczyniają się do degradacji kolagenu oraz powstawania przebarwień.
Zastosowanie serum z witaminą C pod krem z filtrem zmniejsza ryzyko powstania rumienia i oparzeń słonecznych oraz neutralizuje wolne rodniki. Więcej na ten temat przeczytasz w naszym wpisie: Czy witaminę C można stosować latem?
Warto również przeczytać: 8 kosmetyków z witaminą C, które warto stosować latem.
Jakie serum do twarzy z witaminą C wybrać dla skóry problematycznej, trądzikowej?
Pielęgnacja skóry trądzikowej nie należy do najprostszych. Czy warto więc włączać do niej serum z witaminą C? Na to pytanie nie możemy jednoznacznie odpowiedzieć, ponieważ warto wziąć pod uwagę kilka ważnych aspektów. Skóry problematyczne wymagają szczególnego oczyszczania, nawilżania oraz substancji aktywnych o działaniu przeciwtrądzikowym. Dodatkowo często pojawia się leczenie dermatologiczne zewnętrzne lub wewnętrzne, które może podrażniać skórę i wymagać produktów o działaniu łagodzącym.
Te wszystkie czynniki należy wziąć pod uwagę i najlepiej pod okiem specjalisty dobrać serum z odpowiednią formą i stężeniem witaminy C. Podczas doboru takiego produktu należy również wziąć pod uwagę, że nie każda skóra trądzikowa będzie akceptowała kwas askorbinowy w pielęgnacji, ponieważ niskie pH takiego serum może działać drażniąco i powodować powstawanie nowych zmian trądzikowych z powodu podrażnienia skóry twarzy.
Optymalnym produktem dla skóry problematycznej jest C-ESTA Face Serum Oil Control marki Jan Marini, które zawiera palmitynian askorbylu i jest dedykowane skórze mieszanej i tłustej, dzięki zastosowaniu Oil Capture System, który reguluje nadprodukcję sebum.
Czy serum z witaminą C lepiej stosować w pielęgnacji porannej, czy wieczornej?
Serum z witaminą C może być zastosowane dwa razy dziennie, zarówno na noc, jak i na dzień. Jednak swoją funkcję najlepiej będzie spełniać w pielęgnacji dziennej, razem z kremem zawierającym ochronę przeciwsłoneczną. Takie połączenie zapewni maksymalną ochronę antyoksydacyjną i ochronę przed promieniowaniem UV.
Czy serum z witaminą C można stosować pod oczy?
Witamina C jest bardzo bezpiecznym składnikiem aktywnym i również może być stosowana w pielęgnacji okolic oczu. Ważne jednak, aby był to produkt dedykowany właśnie tej okolicy z uwagi na jej większą wrażliwość. Należy zwrócić również uwagę na sposób aplikacji serum, aby kosmetyk nie dostał się do spojówki.
Jakie serum pod oczy polecamy?
Z jakimi składnikami aktywnymi nie można łączyć serum z witaminą C?
Często w pielęgnacji skóry staramy się zastosować jak najwięcej substancji aktywnych, chcąc osiągnąć jak najlepsze efekty. Warto wiedzieć jakie połączenie warto zastosować, a jakie mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. Działanie antyoksydacyjne witaminy C wspomagają takie substancje jak: kwas ferulowy, witamina E, ubichinon, glutation oraz kwas alfa-liponowy. Ich połączenie wpływa na lepszą efektywność, ale również stabilność produktów.
Witaminy C nie powinno się łączyć na własną rękę z retinolem, kwasami AHA, BHA, niacynamidem (dotyczy tylko formy kwasu askorbinowego) oraz metalami ciężkimi. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie gotowych serum zawierających oprócz witaminy C, inne składniki aktywne, które mają tak dobrane formuły, że aktywność składników działa ze sobą synergistycznie.
W tym celu polecamy C Infusion Serum marki Dermaquest, które oprócz lipofilowej witaminy C zawiera retinol, witaminę E, kwas hialuronowy oraz komórki macierzyste i peptydy.
Kolejną propozycją jest Paula's Choice Resist 10% Niacinamide Booster Serum z witaminą B3.
Na naszym blogu powstały również wpisy poświecone tematyce połączeń kosmetycznych:
W jakim wieku można stosować serum z witaminą C?
Serum z witaminą C jest na tyle uniwersalnym kosmetykiem, że może być stosowane przez osoby w każdym wieku. Warto taki produkt włączyć do pielęgnacji po 25 roku życia, kiedy produkcja kolagenu i elastyny w naszej skórze zaczyna spadać. Takie serum zapewni optymalną profilaktykę przeciwstarzeniową.
Jaka forma witaminy C jest najlepsza?
Technolodzy oraz producenci kosmetyków wciąż poszukują jak najlepszej i stabilnej formy witaminy C. Aktualnie w kosmetykach możemy wyróżnić:
Kwas askorbinowy
To najbardziej znana i popularna forma naturalnej witaminy C. Posiada wysoką skuteczność, jednak charakteryzuje się niską stabilnością i ograniczonym przenikaniem przez skórę. Aby była efektywna, serum z kwasem askorbinowym musi mieć niskie pH, które może powodować podrażnienia i nie zawsze sprawdzi dla skór wrażliwych.
Palmitynian askorbylu
To odpowiednik kwasu askorbinowego, który w skórze przekształca się w kwas askorbinowy i kwas palmitynowy. Zaletą tej formy jest duża stabilność, natomiast wadą mała aktywność biologiczna. Odpowiednia forma dla osób nietolerujących kwasu askorbinowego.
Tetraizopalmitynian askorbylu
Jak dotąd najbardziej stabilna forma witaminy C i jednocześnie dobrze tolerowana przez skórę. Posiada formę oleistą, a w skórze przekształca się do kwasu askorbinowego. Polecana dla skór wrażliwych, naczyniowych, delikatnych.
Glukozyd askorbylu
To pochodna otrzymywana z witaminy C i skrobi, dzięki czemu zapewnia długotrwałe uwalnianie się w poszczególnych warstwach naskórka. Wykazuje łagodniejsze działanie niż kwas askorbinowy, jednak nadal może wywoływać podrażnienia.
Sól magnezowa fosforanu askorbylu
To forma rozpuszczalna w wodzie, a więc charakteryzuje się słabszym przenikaniem. Swoje działanie antyoksydacyjne wykazuje w stężeniach powyżej 10%. Również polecana dla skór wrażliwych oraz tłustych, które źle reagują na serum olejowe.
Kwas 3-0-ethyl askorbinowy
To najnowsza pochodna kwasu askorbinowego, która jako jedyna ma zdolność rozpuszczania zarówno w tłuszczach, jak i wodzie. Cechuje się wysoką stabilnością i małym potencjałem drażniącym. Dodatkowo ogranicza stan zapalny i rozwój bakterii, dzięki czemu jest odpowiednia dla skór trądzikowych, ale także wrażliwych.
Tę formę, czyli 3-0 etylowy kwas askorbinowy znajdziemy między innymi w kultowym serum C-VIT Liposomal Serum marki Sesderma.
Czy stężenie oraz pH serum z witaminą C ma znaczenie?
Jak można zauważyć po wcześniejszej odpowiedzi stężenie oraz pH serum jest ściśle związane z formą witaminy C. Wybierając odpowiednie serum dla swojej skóry, należy je odpowiednio dobrać pod kątem swoich potrzeb i rodzaju skóry, tak aby nie wywoływało ono podrażnień. Jeśli nadal gubicie się w ilości informacji odnośnie witaminy C, warto skorzystać z porady kosmetologa.
Czy można stosować serum z witaminą C przy skórze wrażliwej i naczyniowej?
Serum z witaminą C jest cennym produktem w pielęgnacji skóry wrażliwej i naczyniowej. Jak wcześniej wspomnieliśmy, dla takiego rodzaju skóry zdecydowanie lepiej sięgnąć po pochodne witaminy C niż czysty kwas askorbinowy, który przez niskie pH mógłby wywołać podrażnienia.
W tym celu polecamy: Neauvia C-Shot Serum - Rozświetlające i antyoksydacyjne serum z witaminą C oraz Dermaquest B3 Youth Serum - Odmładzające serum z witaminą B3 dla skóry naczynkowej i bardzo wrażliwej.
Serum z witaminą C, dzięki swoim właściwościom odmładzającym i rozświetlającym cieszy się bardzo dużą popularnością. Potrafi zmienić wygląd skóry w szybkim czasie, nadać zdrowego blasku oraz rozjaśnić delikatne przebarwienia. Na rynku aktualnie jest wiele dostępnych preparatów z witaminą C, warto zapoznać się z ich składami i wybrać odpowiedni dla siebie. Zachęcamy również do zapoznania się z naszymi wpisami odnośnie witaminy C: