Utrata jędrności - jak walczyć z procesem glikacji białek?

24 CZERWCA 2019 4622 WYŚWIETLEŃ

Starzenie się i postępująca utrata jędrności nieuchronnie dotyka każdego z nas. Jest to złożony proces biologiczny, na który nakłada się wiele czynników, zarówno genetycznych, jak i środowiskowych. Jednakże znając czynniki, które na to wpływają mamy możliwość spowolnienia tego procesu. Na rynku coraz częściej pojawiają się kosmetyki, które „przeciwdziałają glikacji białek”. Co kryje się pod tym pojęciem i jaką rolę odgrywa w naszym organizmie? Tego dowiecie się z poniższego wpisu.

Co to jest glikacja białek?

Proces glikacji białek następuje na skutek nadmiaru spożywanych cukrów. Proces ten doprowadza do uszkodzenia kolagenu i elastyny w skórze, a co za tym idzie przyspiesza procesy starzenia.

Jest to patologiczna reakcja bez udziału enzymów, podczas której organizm, najprościej mówiąc, nie jest w stanie pozbyć się nadmiaru cukru, nie powodując przy tym toksyczności. Cukry, łącząc się z białkami, aktywują kaskadę reakcji chemicznych, w wyniku których powstają szkodliwe produkty.

Nie bez znaczenia jest również palenie papierosów. Dym tytoniowy zawiera bardzo duże ilości glikotoksyn, które stymulują glikację białek. Stąd też można łatwo zauważyć, jak szybko postępują procesy starzenia skóry u palaczy, tzw. „skóra palacza”.

Jakie negatywne skutki wywołuje ten proces?

Szczególnie wrażliwe na proces glikacji są kolagen i elastyna - główne białka odpowiedzialne za prawidłową strukturę i gęstość skóry. W efekcie glikacji między łańcuchami kolagenu tworzą się dodatkowe wiązania krzyżowe, które go osłabiają. Staje się mniej elastyczny i gorzej nawodniony. Natomiast zdenaturowana, zniekształcona elastyna powoduje wiotczenie skóry, opadanie owalu twarzy.

Glikacja również dotyczy kolagenu naczyń krwionośnych. Ściany naczyń krwionośnych stają się sztywne, przez co pogarsza się ukrwienie skóry i zwiększa się tendencja do powstawania zmian naczyniowych.

Ponadto, w wyniku tego procesu, skóra przybiera bardziej zażółcony odcień, gdyż białka zmieniają kolor na brunatnożółty.
Dodatkowo uszkadzane jest DNA w prawidłowych komórkach, co zakłóca funkcjonowanie całego organizmu. Glikacja może mieć także związek z zaburzeniami procesu gojenia się ran.

Warto wspomnieć, że glikacja prowadzi do wytworzenia reaktywnych form tlenu (ROS), a powstały stres oksydacyjny sprzyja glikacji i w ten sposób proces się napędza. Więcej o stresie oksydacyjnym przeczytacie we wpisie Antyoksydacja skóry - dlaczego jest tak ważna?

Jak chronić się przed procesem glikacji?

Aby uniknąć szkodliwego wpływu glikacji należy zacząć od zmiany diety. Należy zachować umiar w spożywanych cukrach prostych, przetworzonych produktach oraz smażonych potrawach. Za to dietę wzbogacić w dużą ilość błonnika oraz warzyw i owoców, bogatych w antyoksydanty. Warto również włączyć suplementację składnikami o właściwościach antyoksydacyjnych, jak np. witamina B, witamina C, czy karnozyna. Polecamy takie produkty jak Solgar Witamina B-kompleks „50” oraz Solgar Ester C Plus – 1000 mg Witaminy C.

Ester C Plus – 1000 mg Witaminy C 73,00 zł Solgar Ester C Plus – 1000 mg Witaminy C Wysoko przyswajalne niekwasowe źródło witaminy C i bioflawonoidy 30 tabletek

Najedź na zdjęcie aby zobaczyć cenę produktu

Kliknij w zdjęcie aby zobaczyć cenę produktu

Niezwykle ważna jest także odpowiednia pielęgnacja cery. Na szczęście, glikacja nie zachodzi na szerszą skalę w skórze osób, które nie ukończyły jeszcze 35 roku życia, jednakże w późniejszych latach proces ten drastycznie przyspiesza i przebiega dość gwałtownie. Wtedy szczególnie istotny jest dobór kosmetyków względem naszych potrzeb.

Dla skór dojrzałych lubiących lekkie konsystencje polecamy Decleor Lift And Firm Light Cream. Jest to lekki krem lawendowy zawierający w składzie absolut z irysa, który chroni przed procesami glikacji. Dodatkowo działanie ujędrniające i wypełniające wzmacnia kwas hialuronowy.

Lift And Firm Light Cream 360,00 zł Decleor Lift And Firm Light Cream Lekki krem lawendowy 50 ml

Najedź na zdjęcie aby zobaczyć cenę produktu

Kliknij w zdjęcie aby zobaczyć cenę produktu

Kolejnym polecanym produktem jest Germaine de Cappucini Intensive Multi-Correction Cream - Krem rewitalizujący. Łączy on w sobie silne działanie antyoksydacyjne i przeciwzmarszczkowe. Kluczowymi składnikami są ekstrakt ze śliwki Ume, który hamuje tworzenie się szkodliwych produktów glikacji oraz witamina C, jako silny antyoksydant.

Intensive Multi-Correction Cream 222,00 zł Germaine de Capuccini Intensive Multi-Correction Cream Krem rewitalizujący 50 ml

Najedź na zdjęcie aby zobaczyć cenę produktu

Kliknij w zdjęcie aby zobaczyć cenę produktu

Marka Beauté Pacifique stworzyła linię kosmetyków PARADOXE na bazie olejku z ekologicznej winorośli chilijskiej z medyczną zawartością procyjanidyn i resweratrolu, które skutecznie przeciwdziałają uszkodzeniom białek poprzez glikację, a także stymulują produkcję nowych. Przy regularnym stosowaniu skóra odzyskuje młody wygląd i blask, a zmarszczki się wypłycają.

Polecamy szczególnie z tej serii:

- Krem przeciwzmarszczkowy Paradoxe,

Paradoxe 286,00 zł Beaute Pacifique Paradoxe Krem przeciwzmarszczkowy 50 ml

Najedź na zdjęcie aby zobaczyć cenę produktu

Kliknij w zdjęcie aby zobaczyć cenę produktu

- Krem na noc Paradoxe Night Creme,

Paradoxe Night Creme 419,00 zł Beaute Pacifique Paradoxe Night Creme Krem na noc 100 ml

Najedź na zdjęcie aby zobaczyć cenę produktu

Kliknij w zdjęcie aby zobaczyć cenę produktu

- Krem pod oczy Paradoxe Eye Cream.

Paradoxe Eye Cream 219,00 zł Beaute Pacifique Paradoxe Eye Cream Krem pod oczy 15 ml

Najedź na zdjęcie aby zobaczyć cenę produktu

Kliknij w zdjęcie aby zobaczyć cenę produktu

Naprzeciw potrzebom cer powyżej 50 roku życia wyszła marka Juvena, projektując linię Juvelia Nutri Store, z której szczególnie polecamy Serum liftingujące 50+ Nutri Restore Serum​ oraz Krem liftingujący 50+ Nutri Restore Cream.

Nutri Restore Serum 428,00 zł Juvena Nutri Restore Serum Serum liftingujące 50+, 30 ml

Najedź na zdjęcie aby zobaczyć cenę produktu

Kliknij w zdjęcie aby zobaczyć cenę produktu

Produkty te bazują na albicji biało-różowej, która hamuje proces glikacji, a co za tym idzie powstawanie zmarszczek. Formuła produktów została wzmocniona kompleksem peptydów i komórek macierzystych, dzięki którym uzyskujemy lifting i odnowę komórkową. Natomiast obecny ekstrakt z szarotki alpejskiej wzmacnia nawilżenie i wygładzenie naskórka.

Nutri Restore Cream 442,00 zł Juvena Nutri Restore Cream Krem liftingujący 50+, 50 ml

Najedź na zdjęcie aby zobaczyć cenę produktu

Kliknij w zdjęcie aby zobaczyć cenę produktu

Warto wybrać również produkty w formie serum, takie o wysokiej koncentracji antyoksydantów, unikatowych peptydów oraz ekstraktów roślinnych, zwalczających proces glikacji. Polecamy produkty takie jak:

- Biologique Recherche Serum A-Glyca - Serum ochronne zapobiegające procesowi glikacji dostępne w dwóch pojemnościach 8 i 30 ml,

Serum A-Glyca cena w sklepie Biologique Recherche Serum A-Glyca Serum ochronne zapobiegające procesowi glikacji 8 ml

Najedź na zdjęcie aby zobaczyć cenę produktu

Kliknij w zdjęcie aby zobaczyć cenę produktu

- Janssen Cosmetics Night Recovery Serum - Aktywne serum nocne z kompleksem CRC.

Night Recovery Serum 195,00 zł Janssen Cosmetics Night Recovery Serum Aktywne serum nocne z kompleksem CRC 30 ml

Najedź na zdjęcie aby zobaczyć cenę produktu

Kliknij w zdjęcie aby zobaczyć cenę produktu

Przy cerach dojrzałych warto wdrożyć do pielęgnacji ukierunkowane produkty przeciwdziałające temu destrukcyjnemu procesowi, zachowywać zdrową, zbilansowaną dietę oraz unikać palenia papierosów. Cera na pewno pozostanie dłużej młoda i piękna!

Znacie, stosujecie któryś z poleconych we wpisie produktów? Czekamy na Wasze opinie.

Małgorzata Szymańska

MałgorzataSzymańska

Komentarze
0 komentarzy
Produkty wymienione we wpisie
Poniżej znajduje się lista produktów z naszego sklepu, kliknij w produkt aby dowiedzieć się więcej
Zobacz również
Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, zachęcamy do zapoznania się z poniższymi
Nasz Instagram
Nasze konto obserwuje już 34600 osób. Dołącz do nas
Chcesz z nami zostać?
Chcesz być na bieżąco z naszymi wpisami? Zapisz się i otrzymuj powiadomienia o nowych artykułach.
Dodatkowo po zapisie otrzymasz 20 zł na zakup w naszym sklepie z dermokosmetykami.
szukaj topestetic
Social Media
Obserwuj nas w mediach społecznościowych. Dowiesz się o nowych artykułach, konkursach i promocjach!
34K 1K
Natalia Krawczyk - Redaktor Współpraca Natalia Krawczyk
tel. 22 641 03 59 w.7
natalia.krawczyk@topestetic.pl