Czy retinol i kwasy można stosować wiosną i latem?
Polub: Instagram, Facebook, LinkedIn, TikTok
Subskrybuj: Mailing, YouTube, Podcast Spotify
Czy retinoidy i kwasy możemy stosować w pielęgnacji wiosną i latem? Pielęgnacja tymi składnikami aktywnymi powinna być dobrze zaplanowana. Należy pamiętać o kilku kluczowych zasadach, aby nie doprowadzić do podrażnień. Zatem jeśli jesteście ciekawi, czy retinol i kwasy w ciepłych miesiącach to dobry pomysł, zapraszamy do lektury poniższego artykułu.
- Czy można stosować retinol i kwasy wiosną i latem?
- 5 zasad stosowania retinolu i kwasów wiosną i latem
- Kwasy i retinol łączymy w pielęgnacji tylko, kiedy skóra wybudowała już tolerancję na retinol
- Zarówno retinol, jak i kwasy, możemy stosować tylko i wyłącznie razem z wysoką ochroną SPF
- Retinol, retinal i kwasy stosujemy w pielęgnacji wieczornej
- W okresie wiosny i lata można stosować niższe stężenia i zmniejszyć częstotliwość aplikacji
- Przy stosowaniu retinolu i kwasów ważne jest odpowiednie nawilżanie skóry
Jak działa retinol?
Retinol to jeden z najpopularniejszych składników aktywnych stosowanych w kosmetykach. Coraz częściej w kosmetykach możemy spotkać także retinal (retinaldehyd, aldehyd retinowy), który jest wyższą formą klasycznego retinolu.
Retinoidy, czyli grupa substancji, do których należy retinol i retinal, mają także zastosowanie w dermatologii, a ich skuteczność została potwierdzona licznymi badaniami. Aby dowiedzieć się o nich więcej, zachęcamy do lektury wpisu: Retinoidy - czym są i jakie mają działanie na skórę?
Dlaczego więc retinoidy są tak chętnie stosowane? Ich działanie opiera się na:
- Zwiększeniu produkcji włókien kolagenowych i elastynowych, dzięki czemu retinoidy nie tylko zapobiegają powstawaniu nowych zmarszczek, ale także są w stanie zniwelować te już istniejące.
- Redukcji wydzielania sebum i regulacji procesów rogowacenia skóry - czyli, innymi słowy, jest to działanie przeciwtrądzikowe. Retinoidy to złoty standard nie tylko w kosmetologii, ale i dermatologii, gdzie stosuje się je w celu leczenia trądziku o różnym nasileniu.
- Hamowaniu działania melanocytów, czyli komórek odpowiedzialnych za pigmentację skóry. Retinoidy rozjaśniają przebarwienia i poprawiają koloryt cery.
Czym jest retynizacja?
Wiele osób podczas pierwszego kontaktu z retinoidami zauważa u siebie przesuszenie, podrażnienie czy chwilowe pogorszenie stanu skóry - jest to chwilowa, normalna reakcja skóry.
Retynizacja to inaczej proces budowania tolerancji na pochodne witaminy A, który może objawiać się właśnie suchością czy podrażnieniem. W tym czasie warto zadbać o odpowiednie nawilżenie skóry i pamiętać, by zachować odpowiednie przerwy pomiędzy stosowaniem retinoidów - na początku najlepiej stosować je nie częściej, niż 2-3 razy w tygodniu na noc.
Jak działają kwasy?
Każdy kwas wykazuje inne właściwości, dlatego też rodzaj powinien być dobrany indywidualnie do każdego typu cery, w zależności od jej potrzeb.
Przede wszystkim warto różnicować kwasy dostępne w kosmetykach. Dla przykładu kwas hialuronowy, kwas askorbinowy (witamina C), czy kwas ferulowy nie mają działania drażniącego i złuszczającego. Kwasy, na jakie należy zwrócić uwagę to np. kwas salicylowy, glikolowy czy azelainowy.
Tak samo, jak w przypadku retinoidów, stosowanie kwasów złuszczających najlepiej rozpoczynać od niższych stężeń i obserwować, jak reaguje na nie skóra.
Czy można stosować retinol i kwasy wiosną i latem?
Wbrew powszechnemu przekonaniu, retinol sam w sobie nie działa fotouczulająco. Zarówno retinol, jak i kwasy złuszczające, mogą powodować podrażnienie skóry, przez co skóra może być bardziej podatna np. na przebarwienia.
Czy możemy zatem stosować retinol i kwasy w okresie letnim? Tak - natomiast by stosować te składniki aktywne lub ich połączenie, warto znać kilka zasad, których trzeba przestrzegać w codziennej pielęgnacji. Warto także zastanowić się, czy używanie obu tych składników w pielęgnacji jest odpowiednie do naszego typu cery. W przypadku skór wrażliwych takie połączenie może prowadzić do podrażnień.
Wiele informacji o łączeniu tych składników znajdziecie także we wpisie: Czy retinol i kwasy można stosować razem?
Dlatego też należy pamiętać, że całość pielęgnacji powinna być jak najlepiej dopasowana do potrzeb skóry. Poniżej znajdziecie kilka zasad, jak stosować kwasy i retinol. W razie wątpliwości czy takie połączenie będzie odpowiednie dla poszczególnych typów cery, zapraszamy do konsultacji z kosmetologiem, który pomoże Wam dobrać odpowiedni preparat, dopasowany do potrzeb skóry.
5 zasad stosowania retinolu i kwasów wiosną i latem
Poniżej przygotowaliśmy dla Was 5 najważniejszych zasad, o których należy pamiętać decydując się na stosowanie retinolu i kwasów w okresie wiosny i lata.
Kwasy i retinol łączymy w pielęgnacji tylko, kiedy skóra wybudowała już tolerancję na retinol
O tej zasadzie należy pamiętać niezależnie od pory roku. Retinol wprowadzamy do pielęgnacji jesienią, zimą, ewentualnie wczesną wiosną, by móc kontynuować kurację latem, kiedy skóra nie jest już podrażniona. Podrażnienie, zachwianie bariery hydrolipidowej powoduje większą podatność na negatywne działanie promieni UV, czyli np. powstawanie przebarwień.
Zarówno retinol, jak i kwasy, możemy stosować tylko i wyłącznie razem z wysoką ochroną SPF
Niezależnie, czy łączymy oba składniki w pielęgnacji, czy stosujemy tylko jeden z nich, krem z filtrem jest konieczny nie tylko w okresie letnim, ale i przez cały rok i jest to warunek konieczny, jeśli chcemy włączyć do pielęgnacji powyższe substancje. Opalanie skóry jest absolutnie niewskazane.
Zachęcamy do lektury wpisu: Dlaczego warto stosować filtry przeciwsłoneczne także jesienią i zimą?
Retinol, retinal i kwasy stosujemy w pielęgnacji wieczornej
W okresie letnim najlepiej jest stosować składniki aktywne takie jak kwasy czy retinol tylko na noc. Jako że oba składniki mogą uwrażliwiać skórę na działanie promieni słonecznych, by uniknąć podrażnień, najlepiej nie stosować ich na dzień (chyba że producent zaleca inaczej).
W okresie wiosny i lata można stosować niższe stężenia i zmniejszyć częstotliwość aplikacji
By zapobiec podrażnieniom, możemy zmniejszyć częstotliwość stosowania retinolu i kwasów, lub zdecydować się na kosmetyki o niższych stężeniach tych składników.
Przy stosowaniu retinolu i kwasów ważne jest odpowiednie nawilżanie skóry
Pamiętajmy, że stosując składniki aktywne takie jak retinol i kwasy, w naszej pielęgnacji nie może zabraknąć kosmetyków o działaniu nawilżającym, regenerującym i łagodzącym.
Więcej na ten temat pisaliśmy w poniższych artykułach na naszym blogu:
Kosmetyki z retinolem i kwasami dla różnych typów skóry
Zatem stosując się do powyższych zasad, możemy łączyć ze sobą oba te składniki. Należy pamiętać, aby produkt był odpowiednio dobrany do potrzeb skóry, a jego stężenie nie było na tyle wysokie, że będzie prowadziło do podrażnień skóry.
Poniżej przestawiamy kosmetyki z retinolem i kwasami, które polecamy do różnych potrzeb skóry.
Dermaquest C Infusion Serum Przeciwstarzeniowe serum z najbardziej stabilną lipofilową formą witaminy C: BV-OSC [10%] oraz czystym retinolem [0.2%] 29,6 ml
To połączenie antyoksydacyjnej witaminy C i retinolu w formie kremowego serum. Będzie odpowiednie dla każdego typu cery, która potrzebuje rozświetlenia i działania przeciwzmarszczkowego. Ze względu na działanie antyoksydacyjne i niskie stężenie retinolu, serum marki Dermaquest może być także stosowane w okresie letnim.
Medik8 R-Retinoate Day & Night Cream Hybrydowy krem z witaminą A 50 ml
To propozycja jedyna w swoim rodzaju, ponieważ krem R-Retinoate jako jedyny zalecany jest do stosowania zarówno na dzień, jak i na noc. A to za sprawą opantentowanego składnika, jakim jest retinoinian retinylu, który jest odpowiednikiem retinolu. Produkt marki Medik8 nie powoduje podrażnień, a do tego jego działanie jest 8 razy silniejsze niż klasycznego retinolu. Dodatek kwasu hialuronowego nawilża skórę, a 7% witaminy C w stabilnej postaci działa antyoksydacyjnie.
Jan Marini Retinol Plus Mask Maska z retinolem 34,5 g
Maska Jan Marini z retinolem to doskonałe uzupełnienie pielęgnacji i dobra propozycja dla osób, które mają już doświadczenie z tym składnikiem. Bazuje na 1% all-trans retinolu z dodatkiem kwasu hialuronowego, witaminy E czy ekstraktu z zielonej herbaty. By zminimalizować ryzyko podrażnień, w składzie zawarto kompleks składników łagodzących i regenerujących, takich jak aloes, ceramidy, alfa-bisabolol czy skwalan. Maska polecana jest dla skór dojrzałych, z trądzikiem i nierównomiernym kolorytem.
Image Skincare Total Repair Creme Liftingujący i komfortowy krem na noc 56,7 g
To propozycja dla cer przyzwyczajonych do działania retinolu i kwasów. Klientki i Klienci pokochali ten krem za widoczny efekt poprawy struktury i jędrności skóry. Krem Image Skincare dodatkowo wyrównuje koloryt, redukuje niedoskonałości, pozostawiając skórę napiętą i rozświetloną.
Paulas Choice Skin Perfecting 2% BHA Liquid Płyn złuszczający z 2% kwasem salicylowym 118 ml
Tonik Paula’s Choice to kultowy produkt złuszczający polecany przede wszystkim dla cer trądzikowych, z nadmiernym łojotokiem czy zaskórnikami. Zawartość kwasu salicylowego delikatnie złuszcza martwe komórki naskórka, nie powodując podrażnień. Tonik działa przeciwzapalnie, rozjaśniająco i pozostawia piękny efekt rozświetlonej, oczyszczonej skóry.
Dermomedica Azelaic Pads Płatki terapeutyczne z kwasem azelainowym 50 szt.
To płatki złuszczające przeznaczone dla cery problematycznej, ale także naczyniowej, czy z trądzikiem różowatym. Za delikatne złuszczanie odpowiada kwas azelainowy w stężeniu 8%. W odczuciach płatki Dermomedica są delikatne dla skóry - nie podrażniają jej, nie przesuszają. Regularne stosowanie pozwala na widoczne obkurczenie ujść gruczołów łojowych, redukcję zaskórników oraz łagodzenie objawów trądziku różowatego.
PCA Skin Pigment Bar Preparat oczyszczająco-rozjaśniający 92,4 g
Mydełko od PCA Skin to prawdziwa perełka dla skór z przebarwieniami, nierównym kolorytem i niedoskonałościami. Połączenie kwasu azelainowego i kojowego to odpowiedź na potrzeby skóry z hiperpigmentacjami - kwasy te hamują aktywność melanocytów, dzięki czemu zapobiegają powstawaniu przebarwień, a także redukują te już widoczne na skórze.
Mydełko służy do oczyszczania skóry, a jego dobroczynny wpływ na skórę zauważą także posiadaczki i posiadacze cer problematycznych, ponieważ widocznie obkurcza pory i redukuje zmiany trądzikowe.
Mesoestetic Pure Renewing Mask Maska oczyszczająca i złuszczająca 100 ml
Druga maska w naszym zestawieniu to propozycja dla cer trądzikowych i problematycznych. Zawarte w niej kwasy (salicylowy, migdałowy i szikimowy) skutecznie wygładzają skórę, działając przy tym antybakteryjnie i seboregulująco. Mimo silnie działających składników aktywnych, nie powoduje przesuszenia czy podrażnień. Regularne stosowanie pozwala także na rozjaśnienie blizn pozapalnych i przebarwień. Maska Mesoestetic pozostawia skórę oczyszczoną, wygładzoną i zmatowioną.
Sesderma Azelac Krem nawilżający do twarzy 50 ml
Krem Azelac marki Sesderma to ulubieniec dla cer naczyniowych, z trądzikiem różowatym i trądzikiem pospolitym. Nawilżająca, gęstsza konsystencja polecana jest również dla cer wrażliwych, a jednocześnie łojotokowych. Kwas azelainowy dobrze sprawdza się w pielęgnacji cer problematycznych z rumieniem, a jego działanie znacząco zmniejsza ilość stanów zapalnych i zaskórników.
Stosowanie kwasów i retinolu wiąże się ze znajomością pewnych zasad, które pozwolą na otrzymanie pożądanych efektów bez skutków ubocznych. Okres letni to moment, kiedy większość z nas odstawia pewnie składniki aktywne, by powrócić do nich jesienią i zimą. Nie musimy tego robić.
Ważne jest, aby każdy preparat stosowany w pielęgnacji był odpowiednio dobrany do skóry, dlatego też zachęcamy do indywidualnej konsultacji z kosmetologiem, który doradzi, jakie kosmetyki będą odpowiednie dla danego typu cery.
Mamy nadzieję, że powyższy wpis zachęci Was do kontynuacji stosowania ulubionych kosmetyków z zawartością retinolu i kwasów niezależnie od pory roku.
Czy stosujecie retinol i kwasy w swojej pielęgnacji? Dajcie nam znać w komentarzach pod wpisem!