Kosmetyki z retinolem na okolice oczu - dla kogo są polecane oraz jak je wybrać?
Polub: Instagram, Facebook, LinkedIn, TikTok
Subskrybuj: Mailing, YouTube, Podcast Spotify
Wiele z nas zauważając u siebie pierwsze zmarszczki w okolicy oczu, szuka odpowiednich produktów pielęgnacyjnych. Do najczęstszych problemów, które zauważamy, należą tak zwane kurze łapki, obrzęki - czyli przysłowiowe “worki”, cienie pod oczami. Odpowiedzią na te problemy może okazać się retinol. Czy sprawdzi się także w pielęgnacji skóry wokół oczu? Jak wprowadzić retinol, aby okolica oczu nie była podrażniona? Jaki produkt wybrać na początek? Na te pytania odpowiemy w poniższym wpisie!
Dla kogo sprawdzą się kosmetyki z retinolem?
Retinol sprawdzi się w pielęgnacji skóry dojrzałej, z widocznymi już oznakami starzenia, ale także jako prewencja przeciwzmarszczkowa. Kosmetyki z retinolem będą zatem odpowiednie dla osób, które zauważyły u siebie mniej lub bardziej widoczne zmarszczki, ale także dla osób, które chciałyby zapobiec ich powstawaniu. Jeśli skóra wokół oczu stała się cienka i wiotka, retinol także będzie odpowiednim wyborem.
Jak działa retinol?
Retinol stymuluje odnowę komórek, w tym włókien kolagenowych i elastynowych, które odpowiadają za napięcie i jędrność skóry. Jako jedna z nielicznych substancji jest w stanie tak silnie pobudzić procesy naprawcze w skórze, co przekłada się na widoczne efekty.
Dzięki zastosowaniu retinolu, pogrubiona zostaje także warstwa skóry właściwej, a warstwa rogowa staje się cieńsza. Retinol hamuje także aktywność melanocytów, sprawdzi się więc także w walce z przebarwieniami.
Jeśli chcecie wiedzieć więcej na temat działania retinolu, zapraszamy do lektury naszych wcześniejszych wpisów:
Jak stosować produkty z retinolem w okolicach oczu?
Mimo świetnych efektów, które obserwujemy na skórze po wprowadzeniu retinolu do pielęgnacji, należy być świadomym, że może on także powodować podrażnienia. Dlatego też, niezależnie czy chcemy zacząć stosować go w pielęgnacji skóry twarzy, czy okolic oczu, ważne jest, by wiedzieć jak prawidłowo stosować retinol.
- Przesuszenie, podrażnienie czy zaczerwienienie to częste objawy, które można zaobserwować na skórze po pierwszych aplikacjach retinolu, dlatego, by nie narażać się na tego typu reakcje skórne zalecamy zacząć od stosowania retinolu w niskich stężeniach i wprowadzać go stopniowo, obserwując reakcję skóry. Na początek najlepiej stosować retinol kilka razy w tygodniu, przykładowo co drugi lub co trzeci dzień.
- Jeśli na skórę twarzy stosujemy kosmetyki z kwasami, warto zadbać, by nie nakładać kremu z retinolem w te same miejsca i zachować odpowiednią odległość od miejsc, gdzie wcześniej nałożone były kwasy, by uniknąć podrażnienia skóry. Najlepiej, by krem pod oczy nakładać w pierwszej kolejności - minimalizujemy wtedy ryzyko, że substancje aktywne stosowane na inne partie twarzy podrażnią wrażliwą skórę wokół oczu. Jeśli jednak zdarzy się, że zaaplikujemy produkty w innej kolejności, należy pamiętać, by przed aplikacją kremu na okolice oczu dokładnie umyć dłonie (w szczególności, jeśli wcześniej nakładane były preparaty na przykład z silniejszymi stężeniami retinolu czy kwasami).
- Jeśli chodzi o retinol, na okolice oczu zawsze warto wybierać kosmetyki przeznaczone szczególnie do pielęgnacji skóry wokół oczu. Zastosowanie serum czy kremu przeznaczonego do pielęgnacji twarzy mogłoby spowodować podrażnienia. Jako, że skóra wokół oczu jest cienka i delikatna, składy kremów pod oczy z tym składnikiem sformułowane są tak, by wywołać jak najmniejsze ryzyko przesuszeń czy nadwrażliwości.
- Warto pamiętać, żeby używać także filtrów przeciwsłonecznych - są one niezbędne przy pielęgnacji z retinolem. Wiele osób zapomina, by stosować je również na okolicę oczu!
Czy produkty z retinolem sprawdzą się dla każdego?
Wiele osób w obawie przed podrażnieniami boi się stosować retinol w delikatnej okolicy oczu. Różnorodność produktów, formuł i stężeń pozwala nam na dobranie odpowiedniego produktu dla różnych typów skóry - także tych wrażliwych. Poniżej przedstawiamy propozycje produktów zarówno dla osób, które nie miały wcześniej styczności z retinolem czy ze skórą wrażliwą, jak i dla osób które stosują ten składnik w swojej rutynie pielęgnacyjnej.
Jan Marini Age Intervention Eye Cream
Jest to przeciwzmarszczkowy krem pod oczy bogaty w przeciwstarzeniowe składniki aktywne o działaniu ujędrniającym i antyoksydacyjnym. Intensywnie działa nawet w przypadku widocznych drobnych linii i zmarszczek. All-trans-retinol w połączeniu z peptydami świetnie sprawdza się w pielęgnacji okolicy oczu z widocznymi oznakami starzenia, a dzięki zawartości kwasu hialuronowego i masła shea pozostawia skórę nawilżoną i odżywioną.
Paula’s Choice Clinical Ceramide Enriched Firming Eye Cream
Ten odżywczy i ujędrniający krem z ceramidami pod oczy jest to produkt o bogatej, odżywczej formule, dedykowany szczególnie dla cer z widocznym przesuszeniem czy podrażnieniem. Zawiera aż 5 rodzajów ceramidów, które odpowiadają za odbudowę warstwy ochronnej skóry, dzięki czemu krem wzmacnia delikatną skórę w okolicach oczu. 4 formy witaminy C w stężeniu 5% działają antyoksydacyjnie, kwas hialuronowy i skwalan nawilżają skórę a pantenol i alantoina mają działanie łagodzące. Retinol w stężeniu 0,01% spowoduje wyraźną poprawę ujędrnienia i napięcia skóry. Produkt ten będzie odpowiedni dla osób ze skórą wrażliwą, suchą, a także - dzięki niskiemu stężeniu - dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z retinolem.
Sesderma Retises 0,05%
To lekki, szybko wchłaniający się krem pod oczy o działaniu przeciwzmarszczkowym. Stężenie 0,05% czystego retinolu spłyca zmarszczki, stymuluje syntezę kolagenu i elastyny, a także poprawia jędrność skóry. Dodatek stabilnej witaminy C delikatnie rozjaśnia skórę, rozświetla ją, a także ma działanie antyoksydacyjne. W składzie odnajdziemy także szereg substancji aktywnych działających nie tylko przeciwzmarszczkowo, ale także redukujących cienie i opuchnięcia pod oczami.
Dermalogica Age Reversal Eye Complex
To krem pod oczy z retinolem, który jest szczególnie dedykowany dla osób z widocznymi cieniami i opuchnięciami. Mimo silnych składników aktywnych nie podrażnia skóry. Działa przeciwzmarszczkowo dzięki obecności retinolu, a kofeina zmniejsza widoczność cieni i opuchnięć pod oczami. Krem zapewnia dobre nawilżenie skóry wokół oczu, jest bardzo wydajny i już niewielka ilość produktu powoduje uczucie dogłębnego nawilżenia skóry. Witamina C rozjaśnia skórę, dzięki czemu rano uzyskujemy efekt świeżego, wypoczętego spojrzenia.
Dottore Retino Eye
W tym odbudowującym kremie pod oczy na noc z witaminą A, odnajdziemy połączenie czystego retinolu w stężeniu 0,03% z EkoRetinolem pozyskiwanym z roślin, który pozwala uzyskać silne działanie przeciwzmarszczkowe, a także minimalizuje ryzyko podrażnień. Skład kremu wzmocniony został o kofeinę, która pobudza krążenie, dzięki czemu ma korzystny wpływ na opuchnięcia, zasinienia i cienie pod oczami. Dzięki połączeniu czystego retinolu z EkoRetinolem, krem wykazuje silne działanie, przy niskim ryzyku podrażnienia.
Retinol jest składnikiem, który powinien pojawiać się w pielęgnacji każdej osoby, która chciałaby zapobiec powstawaniu zmarszczek, jak i tych osób, u których widoczne są już oznaki starzenia. Jest to jeden z najsilniejszych składników przeciwstarzeniowych, a okolica oka jest szczególnie narażona na pojawienie się zmarszczek, ze względu na to, że jest to okolica z wyjątkowo cienką skórą. Mamy nadzieję, że powyższe propozycje kremów ułatwią wybór odpowiedniego produktu.
A Wy, stosowaliście już produkty z retinolem na okolice oczu?