fot. Antonioguillem

Pękająca skóra na dłoniach - przyczyny i sposoby pielęgnacji

03.02.2024 ZUZANNA DOŁASIŃSKA 3224 WYŚWIETLEŃ
Polub: Instagram, Facebook, LinkedIn, TikTok
Subskrybuj: Mailing, YouTube, Podcast Spotify

Problemem często występującym w okresie jesienno-zimowym jest suchość dłoni, a nawet pękająca skóra. Jednak trudne warunki atmosferyczne to tylko jedna z wielu przyczyn. Pękająca skóra dłoni utrudnia codzienne funkcjonowanie, a także jest drogą do wnikania chorobotwórczych drobnoustrojów. Z tego względu wymaga podjęcia odpowiednich działań. Jak pielęgnować pękającą skórę dłoni i na zwrócić szczególną uwagę? To wszystko w poniższym wpisie. Zachęcamy do lektury.

Pękająca skóra na dłoniach - przyczyny

Każda osoba, która choć raz zmagała się z tym problemem, zadała sobie pytanie – dlaczego pęka skóra na dłoniach?

Czynniki mechaniczne, atmosferyczne czy chemiczne mogą prowadzić do pogłębiającej się suchości skóry.

Problem ten często pojawia się w okresie jesienno-zimowym. Niskie temperatury, wiatr czy wzmożone ogrzewanie budynków osłabia funkcje barierowe, a tym samym prowadzi do suchości, czego efektem jest pękająca skóra na dłoniach. Nadmierne przesuszenie naskórka prowadzi do utraty jego elastyczności oraz uszkodzonej bariery rogowej, w wyniku czego skóra traci funkcje ochronne wobec negatywnie działających czynników zewnętrznych.

Mimo iż podrażnienia skóry obserwowane są głównie po stronie zewnętrznej rąk, to często spotyka się również pękające dłonie od wewnątrz. Problemem tym mogą być objęte dodatkowo palce. Niedostateczna pielęgnacja dłoni czy unikanie pomocy specjalisty może pogłębić problem, prowadząc do zaburzenia, jakim jest pękająca skóra dłoni. Rany powstałe jako następstwo suchości skóry stanowią drogę dla wnikania drobnoustrojów, a także znacznie utrudniają codzienne funkcjonowanie.

Warto podkreślić, że opisane procesy mogą prowadzić do świądu, a intensywne drapanie pogłębia uszkodzenia naskórka i nasila mechanizm tzw. błędnego koła.

Poniżej przedstawiliśmy kilka przyczyn i czynników, dlaczego pęka skóra na dłoniach.

 • Niekorzystne warunki środowiska (np. mróz, wiatr, suche powietrze).
 • Dieta uboga w witaminy i minerały.
 • Choroby dermatologiczne.
 • Trudne warunki pracy (np. częste moczenie dłoni, kontakt z substancjami drażniącymi).
 • Brak lub nieodpowiednia pielęgnacja skóry dłoni.

Mimo iż najczęstszym problemem okresu jesienno-zimowego jest pękająca skóra na dłoniach, przyczyny mogą być złożone i wymagają indywidualnego podejścia. Tylko takie działanie może przynieść satysfakcjonujące rezultaty.

Zapraszamy Was do lektury naszego wpisu: Jak dbać o skórę dłoni zimą? 6 porad kosmetologa topestetic.

Choroby skóry dłoni, które mogą powodować jej pękanie

Choroby dermatologiczne, które powodują zmiany w prawidłowym funkcjonowaniu skóry, mogą prowadzić do objawu, jakim jest pękająca skóra na dłoniach. Wizyta u specjalisty i odpowiednie rozpoznanie mogą poprawić komfort życia poprzez dobrane postępowanie lekarskie.

Atopowe zapalenie skóry dłoni jest przewlekłą chorobą związaną z zaburzeniami immunologicznymi, stanem zapalnym, suchością oraz intensywnym świądem. Wraz z postępowaniem dermatozy uszkodzona zostaje bariera naskórkowa, wynikiem czego jest podatność skóry na działanie czynników zewnętrznych, a także zakażenia drobnoustrojami.

Egzema na rękach związana jest z powierzchownym stanem zapalnym objawiającym się w wyniku kontaktu skóry z czynnikami zewnątrz- lub wewnątrzpochodnymi. Jedną z najczęstszych przyczyn pojawiania się dermatozy jest alergia. W przebiegu tej choroby skóry dłoni obserwuje się rumień, pęcherzyki, wysięk oraz strupy.

Kolejną dermatozą mogącą prowadzić do uszkodzenia skóry jest grzybica na dłoniach. Dermatofity i drożdżaki atakują keratynę będącą składnikiem budulcowym skóry, paznokci oraz włosów. Wśród najczęstszych objawów grzybicy obserwuje się swędzenie, pieczenie, zaczerwienienie, zmiany barwy skóry oraz pęknięcia w obrębie naskórka.

Ostatnią dermatozą przedstawioną we wpisie jest łuszczyca na rękach. Choroba charakteryzuje się przewlekłym przebiegiem. Obecne na skórze zmiany mogą znacznie utrudniać, a nawet uniemożliwiać codzienne obowiązki lub pracę zawodową. Powstawanie pęknięć lub rozpadlin, szczególnie na skórze stóp, jest źródłem bólu i dyskomfortu.

Pękająca skóra na dłoniach a brak witamin

Związek między żywieniem a kondycją skóry jest obszarem zainteresowań badaczy. Niejednokrotnie udowodniono, że dieta uboga w mikro- i makroskładniki może objawiać na powierzchni naskórka jako pękająca skóra na dłoniach. Brak witamin w diecie również wpływa na właściwości ochronne i zaburza prawidłowe funkcjonowanie komórek skóry. Poniżej przedstawiliśmy wybrane witaminy i objawy ich niedoboru.

 • Niedostateczna ilość niacyny, znanej jako witamina B3, może prowadzić do zaczerwienienia, szorstkości skóry oraz skłonności do podrażnień.
 • Niedobór witaminy B6 w diecie powoduje wysypkę, świąd, a w warunkach głębokiego niedoboru prowadzi do chorób skóry o podłożu zapalnym.
 • Witamina B7, czyli biotyna, to związek, którego nie trzeba przedstawiać. Składnik ten jest niezbędny dla zdrowych i mocnych paznokci, włosów oraz skóry.
 • Niedobór witaminy B12 może prowadzić do bladości oraz przesuszenia.
 • Brak witaminy C w diecie spowalnia proces gojenia, a dodatkowo jej obecność jest niezbędna do produkcji kolagenu.

Powyższe informacje pokazują, jak silny związek wykazuje nieprawidłowa dieta a pękająca skóra na dłoniach. Brak witamin A i E o wysokiej aktywności przeciwutleniającej dodatkowo może przyczyniać się do dużej ilości wolnych rodników, które negatywnie oddziałują na komórki całego organizmu. Z kolei niedobór witaminy D zaburza procesy podziałów komórkowych oraz funkcjonowanie układu immunologicznego.

Warto podkreślić, że niedożywienie oddziałuje nie tylko na skórę, ale wszystkie tkanki ciała. Wdrożenie odpowiednich zmian w sposobie żywienia może wspomóc regenerację oraz zapobieganie nawrotom. Wykonanie odpowiednich badań pozwoli na określenie niedoborów konkretnych witamin, dzięki którym specjalista będzie mógł wskazać niezbędną suplementację. Warto podkreślić, że suplementy diety powinny być zalecane względem indywidualnych potrzeb organizmu.

Jak dbać o pękającą skórę dłoni?

Odpowiednia pielęgnacja dłoni jest niezbędna, aby przywrócić skórze równowagę i zdolność do funkcji ochronnej. Zaniedbanie codziennego nawilżania przy ekspozycji na drażniące czynniki zewnętrzne często prowadzi do suchości, czego następstwem może być pękająca skóra na dłoniach.

Przyczyny, jak wcześniej wspominaliśmy, mogą być złożone, dlatego pielęgnacja oraz dbanie o kondycję skóry powinno przebiegać na wielu poziomach. Stosowanie kosmetyków o działaniu nawilżającym i regenerującym jest niezwykle ważne, lecz bez pewnych zachowań pielęgnacja może okazać się niewystarczająca.

Zatem, jak dbać o skórę dłoni?

 • Unikajcie nadmiernego moczenia skóry. Podczas mycia rąk stosujcie letnią wodę, a po zakończonej czynności dokładnie osuszajcie naskórek.
 • Przynajmniej raz dzienne, zwłaszcza w pielęgnacji wieczornej, aplikujcie swój ulubiony krem do rąk.
 • W okresie jesienno-zimowym rękawiczki będą Waszym wielkim przyjacielem towarzyszącym na każdym spacerze czy drodze do pracy.
 • Chrońcie skórę przed drażniącymi środkami chemicznymi. Podczas sprzątania lub zmywania naczyń stosujcie jednorazowe rękawiczki ochronne.
 • Jeśli problem się pogłębia, powstają bolesne rany lub nadżerki – skonsultujcie się ze specjalistą, który zaproponuje odpowiednie postępowanie lub leczenie.

Pękająca skóra dłoni - jakie kosmetyki stosować i na co zwrócić uwagę?

Najważniejszym kierunkiem w pielęgnacji skóry podrażnionej lub pękającej będzie nawilżenie, odżywienie oraz regeneracja. Krem lub balsam do dłoni powinien zawierać m.in. emolienty oraz humektanty. Zadaniem tych składników będzie stworzenie na powierzchni naskórka ochronnego filmu oraz wiązanie dużych ilości wody, zatrzymując ją w warstwie rogowej.

Receptury kosmetyczne często wzbogacane są również o składniki aktywne o działaniu łagodzącym i regenerującym tj. alantoina, pantenol, wyciąg z wąkroty azjatyckiej czy witamina E.

Kosmetyki do pielęgnacji skóry dłoni

Poniżej przedstawiamy Wam kosmetyki z oferty naszego sklepu internetowego Topestetic, które warto poznać bliżej.

Eeny meeny Hipoalergiczne Mydło Z Prebiotykami Do codziennego oczyszczania i pielęgnacji skóry dłoni 400 ml

Podrażniona i pękająca skóra dłoni wymaga delikatnej, ale skutecznej pielęgnacji. To mydło jest doskonałą propozycją dla wszystkich, którzy poszukują produktu do oczyszczania nawet najbardziej wrażliwej skóry. W recepturze zastosowano prebiotyki oraz postbiotyki, które przywracają równowagę mikrobiomu, a obecność naturalnego fermentu z owsa wspiera funkcje ochronne naskórka.

W składzie produktu eeny meeny zawarto dodatkowo substancje o działaniu nawilżającym i kojącym, tj. beta-glukan czy kompleks aminokwasów, fosfolipidów i kwasów tłuszczowych.

Hipoalergiczne Mydło Z Prebiotykami 54,00 zł Eeny meeny Hipoalergiczne Mydło Z Prebiotykami Do codziennego oczyszczania i pielęgnacji skóry dłoni 400 ml

Szmaragdowe Żuki Hypericum Krem do dłoni i stóp 50 ml

Ten krem o intensywnym, żółtym kolorze to kosmetyk do pielęgnacji skóry dłoni oraz stóp. Dzięki bogactwu składników aktywnych pielęgnuje skórę z nadmierną suchością, mikrourazami czy uszkodzeniami. Za działanie regenerujące oraz nawilżające odpowiada macerat z dziurawca, napar z nasion lnu oraz olej z nasion wiesiołka. Dodatkowo wmasowanie kremu marki Szmaragdowe Żuki w paznokcie wzmocni je, zmniejszając ryzyko ich łamliwości.

Hypericum 59,00 zł Szmaragdowe Żuki Hypericum Krem do dłoni i stóp 50 ml

Dalchemy Spectacular Hand Therapy Spektakularny krem do rąk 30 ml

Krem marki Dalchemy to rozwiązanie dla osób poszukujących działania przeciwstarzeniowego oraz regenerującego zamkniętego w jednym produkcie. Zawarte w formule olejki eteryczne pielęgnują skórę oraz nadają świeżego, lekko cytrusowego zapachu. Obecność składników o działaniu regenerującym oraz głęboko nawilżającym sprawia, że po aplikacji skóra jest miękka, gładka i przyjemna w dotyku.

Spectacular Hand Therapy 139,00 zł Dalchemy Spectacular Hand Therapy Spektakularny krem do rąk 30 ml

Alba1913 Galenic Daily Hand Cream Galeniczny krem do rąk 75 g

Działanie tego kremu związane jest z zastosowaniem wyselekcjonowanych składników naturalnych tj. nagietek lekarski, olejek ze słodkiej pomarańczy, masło shea oraz oleje ze słonecznika, migdału i kokosa. Odżywcza formuła produktu Alba1913 zapewnia uczucie długotrwałego nawilżenia bez efektu obciążenia. Skóra staje się zregenerowana, a wszelkie objawy suchości zredukowane.

Galenic Daily Hand Cream 90,00 zł Alba1913 Galenic Daily Hand Cream Galeniczny krem do rąk 75 g

Polemika Matcha Hand Cream Regenerujący krem do rąk i paznokci 50 ml

Ten produkt to propozycja dla osób, które poszukują odżywczego kosmetyku o lekkiej formule. Sproszkowane liście herbaty Matcha nadają intrygującego, zielonego koloru, a kompozycja dobranych składników pochodzenia naturalnego nadaje świeżego zapachu. Wśród substancji aktywnych znajdziemy również masło shea, ekstrakt z kwiatów nagietka, olejowy ekstrakt z alg Laminaria, olej tamanu, olej z nasion czarnej porzeczki, a także ceramidy.

Efektem regularnego stosowania kremu marki Polemika jest gładka, ukojona i zregenerowana skóra dłoni.

Matcha Hand Cream 44,00 zł Polemika Matcha Hand Cream Regenerujący krem do rąk i paznokci 50 ml

Veoli Botanica Hand Me Hemp Bogaty i ultra regenerujący krem do rąk 75 ml

Kosmetyk marki Veoli Botanica został stworzony z myślą o suchej, szorstkiej, podrażnionej skórze dłoni z zaburzoną barierą hydrolipidową. Dzięki zawartości w recepturze skwalanu oraz masła shea produkt tworzy ochronną warstwę na powierzchni skóry, zapewniając jej ukojenie oraz długotrwałe nawilżenie.

W składzie produkt znajdziemy również ceramid NP, który wspiera regenerację bariery hydrolipidowej oraz skutecznie zapobiega transepidermalnej utracie wody z naskórka.

Hand Me Hemp 69,00 zł Veoli Botanica Hand Me Hemp Bogaty i ultra regenerujący krem do rąk 75 ml

Bioxidea Miracle 24 Hand Mask Maska na dłonie 1 szt.

Idealnym dopełnieniem pielęgnacji pękającej oraz suchej skóry będzie maska do rąk o intensywnym, nawilżającym działaniu.

Ta maseczka dzięki bogactwu składników aktywnych dogłębnie regeneruje skórę, jednocześnie opóźniając procesy starzenia. Kosmetyk ten wzmacnia barierę lipidową skóry, tym samym zwiększając jej obronność w odpowiedzi na negatywne działanie czynników zewnętrznych, tj. wiatr lub mróz. Dzięki zastosowaniu specjalnej technologii składniki aktywne docierają w głąb skóry, poprawiając jej kondycję. Efektem stosowania maski na dłonie marki Bioxidea będą zregenerowane, miękkie i gładkie w dotyku dłonie.

Miracle 24 Hand Mask cena w sklepie Bioxidea Miracle 24 Hand Mask Maska na dłonie 1 szt.

Pękająca sucha skóra na dłoniach może być następstwem nieprawidłowej pielęgnacji, diety ubogiej w witaminy, chorób dermatologicznych lub trudnych warunków pracy. Pomocny może okazać się krem do rąk o działaniu regenerującym i nawilżającym. We wpisie przedstawiliśmy Wam nasze ulubione propozycje kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji pękającej skóry dłoni.

Czy regularnie aplikujecie krem do rąk? Podzielcie się swoimi ulubionymi kosmetykami w komentarzach pod wpisem.

Kategorie produktów
Kliknij w jedną z kategorii, aby zobaczyć produkty w sklepie topestetic
Kosmetyki do pielęgnacji dłoni
Tagi
Kliknij w jeden z tagów, aby zobaczyć inne wpisy powiązane z tematem
#kosmetykidopielegnacjidloni
Zuzanna Dołasińska

ZuzannaDołasińska

Komentarze
0 komentarzy
* Jeśli Twój komentarz stanowi opinię na temat wymienionych w artykule produktów, powinien być on wynikiem ich zastosowania.
Zobacz również
Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, zachęcamy do zapoznania się z poniższymi
Produkty wymienione we wpisie
Poniżej znajduje się lista produktów z naszego sklepu, kliknij w produkt aby dowiedzieć się więcej
Nasz Instagram
Nasze konto obserwuje już 54797 osób. Dołącz do nas
Chcesz z nami zostać?
Chcesz być na bieżąco z naszymi wpisami? Zapisz się i otrzymuj powiadomienia o nowych artykułach.
Dodatkowo po zapisie otrzymasz 20 zł na zakup w naszym sklepie z dermokosmetykami.
szukaj topestetic
Social Media
Obserwuj nas w mediach społecznościowych. Dowiesz się o nowych artykułach, konkursach i promocjach!
Natalia Dutkiewicz - Redaktor Współpraca
tel. 736647679 w.6
blog@topestetic.pl
ładowanie okienka