Kosmetyki z retinolem - najczęściej zadawane pytania
Polub: Instagram, Facebook, LinkedIn, TikTok
Subskrybuj: Mailing, YouTube, Podcast Spotify
Retinoidy należą do niezwykle szerokiej rodziny związków zawierających witaminę A. Najchętniej sięgamy po nią porą jesienną. Jej szerokie spektrum działania pomaga w walce z trądzikiem pospolitym, wspomaga profilaktykę anti - aging, a także stymuluje skórę do produkcji kolagenu i elastyny. Wiemy, że stosowanie retinoidów wciąż budzi wiele wątpliwości. W poniższym wpisie odpowiemy na 10 najczęściej zadawanych przez Was pytań. Zapraszamy do lektury!
- Czy retinal i retinol to jest to samo? Który wybrać?
- Od kiedy zacząć stosować preparaty z retinoidami?
- O czym warto pamiętać stosując retinoidy w pielęgnacji?
- Czy trzeba stosować krem z filtrem nawet jeżeli kurację zaczyna się jesienią?
- Czy retinol może być stosowany w ciąży?
- Czy można łączyć retinol z kwasami, witaminą C?
- Czy można stosować retinoidy przy skórze suchej?
- Jak zacząć stosować retinoidy? O czym warto pamiętać?
- Czy retinoidy można stosować wiosną i latem?
- Czy retinoidy możemy aplikować na okolicę oczu?
Czy retinal i retinol to jest to samo? Który wybrać?
Zarówno retinol, jak i retinal należą do jednej grupy, którą nazywamy właśnie retinoidami.
Retinoidy są to składniki, o które pytacie najczęściej. Natomiast istnieją również inne pochodne witaminy A, jakie możemy spotkać w kosmetykach. Zaliczamy do nich palmitynian retinylu, jak również octan retinylu.
Pierwszy wspomniany składnik często można spotkać w aptecznych maściach. Czy ma ona również tak silne działanie, jak preparaty z retinolem, czy retinalem? Niestety nie. Palmitynian retinylu wykazuje działanie antyoksydacyjne, działa bardziej powierzchownie, naskórkowo.
Retinol i retinal natomiast przechodzą tak zwaną konwersję, czyli przekształcają się w skórze do składnika docelowego, na którym nam zależy. Tym składnikiem jest kwas retinowy. Jaka jest zatem różnica między retinolem a retinalem?
Retinal, inaczej retinaldehyd, to związek tak zwany pośredni pomiędzy retinolem a kwasem retinowym. Oznacza to, iż potrzebuje on tylko jednej przemiany i wobec tego szybciej przekształca się w kwas retinowy niż retinol. Można zatem powiedzieć, że retinal jest efektywny przy niższych stężeniach. Oczywiście każdy preparat należy dobrać do potrzeb, stanu oraz kondycji skóry.
Przykładem serum zawierającego czysty retinol będzie serum marki PCA Skin Intensive Age Refining Treatment 0,5% Pure Retinol Night. Produkt zawiera 0.5% retinolu, będzie to zatem propozycja idealna na początek przygody z tym składnikiem. Produkt PCA Skin jest odpowiedzią na potrzeby skóry dojrzałej, z widocznymi zmarszczkami i liniami mimicznymi. W jego składzie znajdziemy również nawilżający kwas hialuronowy, a także łagodzący pantenol.
Preparatem z retinalem, na który warto zwrócić uwagę, jest serum Medik8 Crystal Retinal 1. To kremowe, lekkie serum, które w składzie zawiera 0.01% kapsułkowanego aldehydu retinowego. To kosmetyk idealny dla skór młodych, delikatnych, cienkich i problematycznych. Kosmetyk marki Medik8 to również produkt odpowiedni dla osób chcących wprowadzić swój pierwszy kosmetyk z retinalem do pielęgnacji.
Od kiedy zacząć stosować preparaty z retinoidami?
Dobór pielęgnacji powinien opierać się na tym, czego potrzebuje nasza skóra w danej chwili. Podobnie jest w przypadku retinoidów. Tak naprawdę warto zainteresować się nimi już po 25 roku życia, kiedy fibroblasty zaczynają “zwalniać” i produkować mniej kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego. To odpowiedni moment, aby zacząć wspomagać skórę w procesie stymulacji.
Oczywiście wskazaniem do wprowadzenia tego składnika będzie również skóra problematyczna, z którą borykają się również osoby przed 25 rokiem życie. Podsumowując, retinoidy wykazują tak szerokie spektrum działania, że będą odpowiedzią na różne potrzeby skóry, w różnym przedziale wiekowym.
Wybór preparatów z retinolem jest ogromny. Na początek warto zwrócić uwagę na kosmetyki z jak najniższym ich stężeniem. Krem marki Sesderma Retises 0.25% jest to produkt wykazujący nie tylko działanie przeciwzmarszczkowe, ale również regenerujące. Będzie zatem doskonałym wsparciem dla skóry dojrzałej, a także suchej, z pierwszymi oznakami starzenia. Krem marki Sesderma sprawdzi się również w przypadku problemów z zaskórnikami i grudkami.
O czym warto pamiętać stosując retinoidy w pielęgnacji?
Bardzo ważnym czynnikiem, który w dużej mierze warunkuje komfort skóry w trakcie stosowania retinoidów, jest traktowanie jej w szczególny sposób. Należy dbać nawilżenie skóry, dostarczać składników silnie regenerujących i wspomagających funkcjonowanie bariery hydrolipidowej.
Więcej o barierze hydrolipidowej przeczytacie w naszym wpisie: Jak odbudować barierę hydrolipidową skóry?
Jeżeli poszukujecie propozycji, która będzie wspierała Waszą skórę i dostarczała jej cennych składników odżywczych, rekomendujemy krem Cell Fusion C Expert Intensive Cream. To preparat marki Cell Fusion C Expert, który powstał po to, aby otulić skórę, silnie nawilżyć, odżywić, zregenerować ją, a jednocześnie nie obciążyć.
Idealnie sprawdzi się jako produkt uzupełniający pielęgnację około retinolową. Warto go zaaplikować po 30 minutach od aplikacji retinolu/retinalu. Taka metoda aplikacji sprawia, że kuracja przebiega komfortowo dla skóry.
Czy trzeba stosować krem z filtrem nawet jeżeli kurację zaczyna się jesienią?
Podkreślamy to wielokrotnie, że ochrona przeciwsłoneczna, to najlepsza prewencja przeciwstarzeniowa. To właśnie promieniowanie UV w dużej mierze odpowiada za szybszy proces starzenia się skóry. Chcąc wprowadzić do pielęgnacji retinol, chcemy działać prewencyjnie, chcemy zapobiegać powstawaniu zmarszczek, spowolnić proces starzenia.
W pierwszej kolejności należy jednak wprowadzić w rutynę krem ochronny, w kolejnym etapie zaś retinoidy. Wówczas możemy działać na wielu płaszczyznach w kierunku prewencji przeciwstarzeniowej.
Jeżeli podczas kuracji retinoidami Wasza skóra jest zaczerwieniona, podrażniona, tkliwa, bardzo dobrym rozwiązaniem będzie wprowadzenie równolegle kremu z filtrem, który zapewni skórze również naturalne, lekkie wyrównanie kolorytu. Ten opis idealnie pasuje do kremu marki Jan Marini Marini Physical Protectant Tinted SPF 45. Produkt od Jan Marini wykazuje także działanie antyoksydacyjne.
Czy retinol może być stosowany w ciąży?
Preparaty na bazie retinoidów zarówno doustnych, jak i do stosowania miejscowego nie są rekomendowane w przypadku kobiet w ciąży, jak i matek karmiących piersią. Ciąża to wyjątkowy czas, również dla skóry. Wobec tego w tym okresie warto szukać innych składników.
Natomiast istnieje szereg innych składników, które można wówczas wprowadzić. Bardzo dobrym rozwiązaniem w tym szczególnym czasie będą preparaty zawierające w składzie bakuchiol. Należy jednak pamiętać, iż retinol i bakuchiol owszem, są do siebie bardzo często porównywane, ale to tak naprawdę dwa zupełnie różne składniki, o innym mechanizmie działania.
Nie mniej jednak w przypadku, gdy nie możemy pozwolić sobie na kurację retinoidami, warto wspomagać skórę składnikami alternatywnymi. Kosmetyki z bakuchiolem będą bardzo dobrym rozwiązaniem.
Dla zainteresowanych, przygotowaliśmy propozycję od marki Szmaragdowe Żuki Bakuchiol. To serum dla każdego typu skóry. Kosmetyk marki Szmaragdowe Żuki, to również doskonała alternatywa dla osób, które z jakichś powodów nie mogą wprowadzić do pielęgnacji retinoidów. Produkt pozostawia skórę napiętą, gładszą oraz promienną.
Czy można łączyć retinol z kwasami, witaminą C?
Połączenie kwasów i retinoidów jest już połączeniem bardzo intensywnym. Nie będzie ono tolerowane przez każdy typ skóry. Warto dopytać kosmetologa, jakie składniki należałoby wdrożyć do pielęgnacji. Wszystko dobieramy również do potrzeb skóry i jej kondycji.
Witamina C jest silnym antyoksydantem, zatem najlepiej jest stosować ją w pielęgnacji porannej - pod krem z filtrem. Wspomaga ona walkę z wolnymi rodnikami, na które jesteśmy narażeni w ciągu dnia.
Pamiętajcie również, iż skóra musi zbudować tolerancję na retinoidy. Jest to proces, który trwa od 4 do 6 tygodni, czasami dłużej. W tym czasie warto skupić się na łagodnym oczyszczaniu, na regeneracji oraz ochronie przeciwsłonecznej. Wprowadzenie w tym czasie innych składników aktywnych może potęgować efekt podrażnienia skóry.
W późniejszym czasie warto uzupełnić pielęgnację o składniki, których potrzebuje nasza skóra.
Retinoidy wspaniale współgrają z kwasem hialuronowym, zatem od początku możemy stosować serum bogate w ten składnik i nakładać go przed aplikacją retinoidów.
Idealnym przykładem takiego preparatu będzie serum marki Mesoestetic HA Densimatrix. Półpłynne, żelowe, bardzo przyjemne serum marki Mesoestetic, które szybko się wchłania, a regularnie stosowane delikatnie wypełnia drobne linie mimiczne oraz silnie nawilża skórę.
Istnieją również produkty, które łączą w sobie zarówno retinoidy, jak i witaminę C.
Przykładem takiego kosmetyku jest Paulas Choice 0.3% Retinol + 2% Bakuchiol Treatment. W jego składzie znajdziemy zarówno retinol, bakuchiol, jak i wspomnianą wcześniej witaminę C. Krem Paulas Choice jest odpowiedni dla skóry dojrzałej, z widocznymi oznakami starzenia, przebarwieniami i nierównym kolorytem.
Jeżeli jesteście zainteresowani tematem łączenia składników aktywnych, zachęcamy do zapoznania się z artykułem: Z czym warto łączyć retinol? 8 skutecznych kosmetyków polecanych przez chemika.
Czy można stosować retinoidy przy skórze suchej?
Nie ma przeciwwskazań do stosowania retinoidów również przez posiadaczy skóry suchej. Kluczem do sukcesu jest dobranie preparatu odpowiedniego do danego typu skóry, a także jej potrzeb i naszych osobistych preferencji. Ważna będzie również umiejętność odpowiedniego dobrania częstotliwości stosowania preparatu, a także wspieranie skóry stosując odżywcze, regenerujące, silnie nawilżające kremy.
Bardzo dobrym rozwiązaniem dla skór suchych będzie krem Obagi Retinol 0,5. To produkt z retinolem w postaci przyjemnego kremu, który otula, zabezpiecza skórę, ale dodatkowo wykazuje silne działanie przeciwstarzeniowe. Kosmetyk marki Obagi będzie odpowiednim wyborem na początek przygody z retinolem. W jego składzie również możemy znaleźć witaminę C, która potęguje efekt rozjaśnienia i wyrównania kolorytu skóry.
Jak zacząć stosować retinoidy? O czym warto pamiętać?
Bardzo dobrym stwierdzeniem obrazującym stosowanie retinoidów jest to, że nie jest to sprint, lecz maraton. Oznacza to, że zaczynamy od niskich stężeń, stale obserwując skórę, by móc reagować na jej potrzeby.
Zaczynając stosować retinol, czy też retinal nie aplikujemy tych składników od razu codziennie. Warto wybrać spośród całego tygodnia dwa dni, w które zaaplikujemy ten składnik aktywny. W pozostałe dni natomiast dbamy o to, aby skóra otrzymała składniki regenerujące, łagodzące i odżywcze.
Ważnym elementem będzie również wybranie produktu odpowiedniego dla naszego typu skóry.
Kolejnym aspektem jest zaakceptowanie faktu, iż w początkowej fazie stosowania retinoidów, skóra może wyglądać gorzej. Może być odwodniona, podrażniona, skłonna do zaczerwienienia, a w przypadku skór problematycznych, trądzik może czasowo się nasilić. Stąd tak istotne jest dobranie odpowiedniego produktu, a także częstotliwości jego stosowania.
Nie zapominajmy również o ochronie skóry przed promieniowaniem UV.
Więcej informacji na temat stosowania retinoidów znajdziecie w artykule: Jak pielęgnować skórę w czasie stosowania kosmetyków z retinoidami?
Czy retinoidy można stosować wiosną i latem?
Retinoidy mogą być stosowane zarówno wiosną, jak i latem, ale pod warunkiem, że sumienne stosowanie ochrony przeciwsłonecznej nie jest nam obce.
W porach o większym nasłonecznieniu nie przechodzimy na wyższe stężenia preparatów, nie zwiększamy również częstotliwości ich stosowania. Latem i wiosną warto kontynuować pielęgnację z tymi składnikami, ale nie jest to najlepszy czas na rozpoczynanie kuracji. Lepiej poczekać na jesień lub zimę.
Marka Dermaquest oferuje kremowe, komfortowe dla skóry serum z niską zawartością retinolu, które z powodzeniem może być stosowane przez cały rok. Kosmetyk DermaquestC Infusion Serum zawiera również szereg silnych antyoksydantów, które wspomagają walkę z wolnymi rodnikami, a także wpływają pozytywnie na koloryt skóry i niwelują pierwsze oznaki starzenia.
Więcej na ten temat przeczytacie we wpisie: Czy kosmetyki z retinolem można stosować wiosną i latem?
Czy retinoidy możemy aplikować na okolicę oczu?
Istnieje szereg produktów, które powstały, by odpowiadać na potrzeby tak delikatnego i wrażliwego obszaru, jakim jest okolica oka. Należy pamiętać o tym, że skóra w tym miejscu jest cieńsza, delikatniejsza, często podrażniona, skłonna do odwodnienia (z uwagi na niemalże zerową ilość gruczołów łojowych). Wymaga wobec tego szczególnej pielęgnacji. Retinoidy mogą być stosowane również na tę okolicę, aby działać na nią stymulująco oraz zagęszczająco.
Więcej na temat stosowania retinoidów w okolicy oczu przeczytacie we wpisie: Kosmetyki z retinolem na okolice oczu - dla kogo są polecane oraz jak je wybrać?
Jeżeli zastanawiacie się nad wprowadzeniem produktu z retinolem przeznaczone właśnie do okolicy oka, na szczególną uwagę zasługuje krem iS Clinical Eye Complex. To kosmetyk dla skór dojrzałych, z problemem drobnych linii i kurzych łapek. Krem od iS Clinical działa napinająco, delikatnie wygładza niewielkie zmarszczki, ale również nawilża i działa prewencyjnie przeciwstarzeniowo.
Retinol i retinal to składniki, które nie bez powodu wiodą prym w świecie kosmetologii. Ich szerokie spektrum działania sprawia, że bardzo chętnie po nie sięgamy. Nic dziwnego, ponieważ wiele osób poszukuje w pielęgnacji działania przeciwzmarszczkowego, opóźniającego proces starzenia się naszej skóry.
Nadal na temat retinoidów pojawia się wiele pytań. To składniki wymagające i należy je wprowadzać do pielęgnacji z rozsądkiem i pewną dozą ostrożności.
Kluczowym elementem będzie dobranie odpowiedniego preparatu na początek i zadbanie o resztę pielęgnacji. Niezmiennie pomocą służą nasi kosmetolodzy, którzy z przyjemnością odpowiedzą na wszystkie nurtujące Was pytania oraz zaproponują najlepsze możliwe propozycje.
A może po przeczytaniu wpisu nasunęły Wam się nowe kwestie, które warto poruszyć? Koniecznie podzielcie się tym z nami w komentarzach.