Skin Cycling - wszystko, co warto wiedzieć o tym urodowym trendzie
Polub: Instagram, Facebook, LinkedIn, TikTok
Subskrybuj: Mailing, YouTube, Podcast Spotify
Co ma wspólnego skin cycling z jazdą na rowerze i czy tylko kolarze mogą zainteresować się tym trendem? Osoby śledzące social media z pewnością się właśnie uśmiechnęły. Ale jeśli jeszcze nie słyszeliście o skin cycling, koniecznie zostańcie z nami. Podpowiemy, jak ułożyć poprawny schemat pielęgnacji i dostosować go do siebie, a także polecimy konkretne kosmetyki. Zapraszamy!
- Co to jest skin cycling?
- U kogo sprawdzi się skin cycling?
- Skin cycling - ważne zasady
- Skin cycling krok po kroku
- Dzień 1 - złuszczanie, czyli kwasy AHA, BHA, PHA i enzymy
- Dzień 2 - retinoidy, czyli retinol, retinal, a także retinoinian hydroksypinakolonu (HPR)
- Dzień 3 i 4 - regeneracja, czyli ceramidy, wąkrota azjatycka i prebiotyki
- Pielęgnacja poranna
- Skin cycling - efekty
Co to jest skin cycling?
Skin cycling to nowy trend, który podbił social media. Metoda stworzona przez Dr Whitney Bowe bije rekordy popularności - ma 3,5 miliarda wyświetleń na TikTok i jest omawiana w prasie na całym świecie. Na czym polega?
Podstawowy skin cycling sprowadza się do wieczornej pielęgnacji skóry w czterodniowym cyklu.
Naprzemiennie należy stosować kosmetyki eksfoliujące, preparaty z retinoidam i i kremy regenerujące, zachowując systematyczność i konsekwencję. Oczywiście również w dni złuszczania i aplikacji kosmetyku z witaminą A trzeba sięgnąć po preparat nawilżający. Może to być dokładnie ten sam krem, który wybraliście do podstawowej regeneracji.
U kogo sprawdzi się skin cycling?
Dr Bowe wpadła na koncepcję skin cycling, obserwując swoich pacjentów.
„Jako dermatolog przez ponad dekadę leczyłam tysiące pacjentów i uważam, że jednym z najczęstszych błędów popełnianych przez ludzi w zakresie pielęgnacji skóry jest to, że pomijają nocną regenerację, przez co bariera naskórkowa nie odbudowuje się prawidłowo.”
Kosmetyki o bardzo aktywnym działaniu są dostępne na wyciągnięcie ręki. Wiele osób, chcąc uzyskać jak najlepsze rezultaty, stosuje liczne preparaty o wysokim potencjale drażniącym jednocześnie, a co gorsze, stale testuje nowości. Dlatego jest to metoda niemalże dla każdego, kto jeszcze nie odnalazł właściwego schematu pielęgnacji.
Sprawdzi się szczególnie u osób, których skóra jest skłonna do podrażnień. Szczególną ostrożność muszą jednak zachować kobiety w ciąży, osoby w trakcie leczenia dermatologicznego oraz chorujące na AZS czy trądzik różowaty.
Skin cycling - ważne zasady
Poniżej przygotowaliśmy dla Was kilka zasad, które pomogą Wam zrozumieć metodę skin cycling i prawidłowo wpleść ją do Waszej pielęgnacji.
Indywidualnie dobierz długość trwania cyklu
Na początek warto spróbować podstawowego, 4-dniowego schematu, ale jeśli skóra reaguje podrażnieniem, można zmienić proporcje. Szczególnie jeśli wcześniej kosmetyki z kwasami czy retinolem nie były stosowane, należy zacząć od stopniowego wprowadzania składników aktywnych. Pierwsze 4 cykle mogą być 3-dniowe.
Pierwszego wieczoru należy użyć kosmetyku z kwasami i kremu odbudowującego, a przez dwa kolejne tylko nawilżać i regenerować skórę. Jeśli po około dwóch tygodniach skóra będzie dobrze reagować, można zacząć wprowadzać retinoidy, wydłużając cykl do 4 dni.
Dopasuj moc kosmetyków do potrzeb skóry
Jeśli to dopiero początek świadomej pielęgnacji, lepiej zacząć od niższych stężeń i łagodniejszych form składników aktywnych. W przypadku złuszczania można postawić na kwasy PHA czy kwas migdałowy. Jeśli chodzi o retinol i jego pochodne, nie należy sięgać od razu po wysokie koncentracje. Dobrym wyborem będzie retinal w stężeniu około 0,03-0,05%, retinol do 0,5% lub nowoczesne formy estrowe.
Dobierz konsystencje kosmetyków do rodzaju skóry
Nie jest tajemnicą, że skóry suche preferują bogatsze, otulające formuły, podczas gdy te skłonne do przetłuszczania wolą lekkie konsystencje. Dlatego w skin cyclingu warto kierować się podobną zasadą. Preparat eksfoliujący może występować w formie płynu lub kremu. Serum z retinolem może być emulsyjne lub olejowe. A krem regenerujący - wchłaniać się szybko lub pozostawiać na skórze wyczuwalną warstwę.
Skin cycling krok po kroku
Podstawowy schemat pielęgnacji przewiduje rozpoczęcie cyklu od nowa co 4 wieczory. Pierwsze 2 noce to pielęgnacja aktywna, kolejne 2 - regeneracja. Oprócz kosmetyku z kwasami, preparatu z retinoidami i kremu regenerującego będziecie potrzebować oczywiście SPF’a - niezbędnego w pielęgnacji porannej. Ostatecznie ilość produktów będzie zróżnicowana.
Rano można nałożyć pod kosmetyk fotoochronny jeszcze serum antyoksydacyjne, na przykład serum z witaminą C. Wieczorem natomiast można dodatkowo wspomóc się serum nawilżającym. Najważniejsze, aby kosmetyki wprowadzać stopniowo i obserwować swoją skórę. Jak zatem zabrać się za skin cycling?
Delikatne oczyszczanie
Przy tak aktywnej pielęgnacji z kwasami i retinoidami codzienne oczyszczanie skóry powinno być proste i delikatne. Polecamy Wam piankę do mycia twarzy "Morela" od Ministerstwa Dobrego Mydła. Łagodnie usuwa zanieczyszczenia, nie naruszając przy tym bariery ochronnej naskórka. Pianka marki Ministerstwo Dobrego Mydła ma przyjemny zapach i komfortową konsystencję.
Dzień 1 - złuszczanie, czyli kwasy AHA, BHA, PHA i enzymy
W skin cyclingu nie jest zalecane złuszczanie mechaniczne, przy pomocy peelingów drobno- lub gruboziarnistych. Dr Bowe preferuje kosmetyki z kwasami, ale jeśli obawiacie się tych składników, mamy dla Was rozwiązanie w postaci złuszczania enzymatycznego. Najważniejsze jest, aby produkty eksfoliujące nakładać na suchą skórę, omijając okolicę oczu i nie przekraczać czasu wskazanego przez producenta. Przypominamy - po złuszczaniu nie pomijajcie nawilżania i regeneracji.
Najbardziej optymalnym eksfoliatorem dla skóry wrażliwej będą enzymy. Substancje te rozpuszczają połączenia pomiędzy martwymi komórkami naskórka, które następnie spłukuje się wodą. Bez pocierania skóry i bez podrażnień. Naszym faworytem w tej kategorii jest maska enzymatyczna Skin Zyme Jan Marini.
Skóry mieszane i tłuste z pewnością będą zadowolone z płynnego serum złuszczającego Glow On Serum Health Labs Care. Kosmetyk bazuje na kwasie salicylowym, który świetnie radzi sobie z redukcją zaskórników i regulacją przetłuszczania. Dodatkową zaletą serum Health Labs Care jest lekka, nieobciążająca konsystencja.
Z właściwości produktu Medik8 Press & Glow Tonik z 5,5% glukonolaktonem mogą natomiast skorzystać skóry suche i dojrzałe. Jest to bardzo łagodny kosmetyk, opierający swoje działanie na glukonolaktonie należącym do grupy kwasów PHA. Regularnie stosowany, tonik Medik8 bardzo dobrze wygładza skórę i nadaje jej blasku.
Dzień 2 - retinoidy, czyli retinol, retinal, a także retinoinian hydroksypinakolonu (HPR)
Witamina A jest pożądana w pielęgnacji niemal każdej osoby po 25 roku życia. Należy jednak do niej podchodzić z rozwagą. Na retinoidy trzeba zbudować tolerancję. W innym wypadku łatwo można doświadczyć objawów podrażnienia i przesuszenia, a w efekcie zniechęcić się do stosowania retinolu. Jeśli nie macie doświadczenia z tą substancją, koniecznie zajrzyjcie do wpisu Jak stosować retinol?
Na początek przygotowaliśmy dla Was prawdziwą symfonię o witaminie A. Krem odmładzający na noc Beaute Pacifique Creme Symphonique Night Time zawiera aż 6 form retinoidów. To niezwykle zaawansowany technologicznie kosmetyk, w którym dodatkowo czysty retinol został zamknięty w nanometrycznych kroplach skwalanu. Dzięki temu jego działanie jest jeszcze bardziej efektywne.
Natomiast jeśli jeszcze nie mieliście styczności z retinoidami, koniecznie zwróćcie uwagę na stabilne i delikatne serum na noc z aldehydem retinowym Medik8 Crystal Retinal 1. Jego łagodna formuła jest bardzo dobrze tolerowana nawet przez cery wrażliwe. Kapsułkowany aldehyd retinowy wykorzystany został w całej serii Crystal Retinal, więc w miarę budowania tolerancji można sięgać po wyższe stężenia tego składnika.
Zaawansowanym użytkownikom podpowiadamy, że w ofercie naszego sklepu Topestetic dostępny jest 24-godzinny krem nawilżający, stymulująco-ujędrniający z 1.5% kompleksem retinolu - pHformula VITA A Cream. Kosmetyk ten opiera swoje działanie na 1,5-procentowym, czystym retinolu. Zdecydowanie jest on przeznaczony dla osób, których skóra ma już zbudowaną tolerancję na wyższe stężenia retinolu. Wówczas intensywnie stymuluje skórę do przebudowy.
Dzień 3 i 4 - regeneracja, czyli ceramidy, wąkrota azjatycka i prebiotyki
Kolejne dwa dni to czas dla skóry na odpoczynek. Należy jej dostarczyć substancji regenerujących i wspierających funkcjonowanie płaszcza ochronnego. Podstawą działań jest oczywiście krem, ale jeśli lubicie wieloetapową pielęgnację, możecie zastosować również serum nawilżające. Oczywiście pamiętając, aby nie testować nowości pielęgnacyjnych jednocześnie.
Posiadaczom skóry suchej proponujemy krem ceramidowy Diego dalla Palma Cica - Ceramides Cream. Krem ten doskonale radzi sobie z zaczerwienieniem, podrażnieniem i suchością. Ma ciekawy, zielony kolor i bardzo komfortową, otulającą konsystencję, która jednak nie ma nic wspólnego z tłustym, świecącym wykończeniem. Używanie kosmetyku Diego dalla Palma uprzyjemnia słodki, odprężający zapach.
Dla osób ze skórą tłustą i mieszaną rekomendujemy krem z pre-biotykami RVB LAB Make Up Pre-Probiotics Balancing Cream. Oprócz intensywnego nawilżenia i łagodzenia podrażnień, kosmetyk ten dba o naturalny mikrobiom. Zawarty w produkcie RVB LAB Make Up unikalny ReviBiome System wspiera ekosystem składający się z dobroczynnych bakterii zamieszkujących zewnętrzną warstwę skóry, ułatwiając tym samym jej regenerację.
Wszystkim fanom wieloetapowej pielęgnacji polecamy nawilżające serum By Mukk Deep Sea Serum. Będzie ono idealnym wspomożeniem nawilżenia. Formuła serum By Mukk bazuje na czerwonych algach, ekstrakcie z komórek liści róży oraz postbiotykach. Dzięki temu intensywnie nawadnia skórę i sprawia, że jest bardziej odporna na czynniki zewnętrzne.
Pielęgnacja poranna
Filarem, kosmetykiem niezbędnym w porannej pielęgnacji podczas stosowania kwasów i retinoidów, jest SPF. Chodzi tutaj o coś więcej niż zapobieganie powstawaniu przebarwień. Retinol i eksfoliacja pobudzają przebudowę skóry, podczas gdy promieniowanie UV niszczy komórki i przyspiesza starzenie. Aby nie wpaść w błędne koło, koniecznie znajdźcie swój ulubiony krem z filtrem.
W tym miejscu możemy polecić Wam kultowy wyciszający i nawilżający krem z fotoprotekcją Cell Fusion C Aquatica Sunscreen 100 SPF 50+ / PA ++++ . Jego lekka, niebieląca formuła z filtrami chemicznymi jest idealna pod makijaż. Kosmetyk Cell Fusion C sprawdzi się dla każdego typu cery, zarówno naczyniowej, wrażliwej, jak i skłonnej do przetłuszczania, trądzikowej. Skóra sucha może wymagać nałożenia pod spód dodatkowego kremu - z powodzeniem możecie wykorzystać ten z pielęgnacji wieczornej.
Jeśli na co dzień nie nosicie makijażu, ale cenicie sobie lekkie wyrównanie kolorytu, mogą Was zainteresować minerały w emulsji do twarzy Colorescience Face Shield Flex SPF 50 . Są dostępne w 3 odcieniach, ale bardzo dobrze dopasowują się do karnacji. Po wyciśnięciu z opakowania emulsja Colorescience ma biały kolor, a dopiero na skórze uwalnia się pigment. Dzięki temu, mimo, że oparta na filtrach mineralnych, nie bieli skóry.
W świadomej pielęgnacji skóry nie może zabraknąć również antyoksydacji. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest dostarczanie przeciwutleniaczy w diecie. Natomiast aby wspomóc skórę od zewnątrz, możecie postawić na Sesderma C-VIT 5 Liposomal serum do twarzy z witaminą C. Jest to nowa wersja uwielbianego C-VIT Liposomal Serum. Serum Sesderma zawiera 5 form witaminy C i bogactwo substancji rewitalizujących skórę i poprawiających jej koloryt.
Skin cycling - efekty
Jakich efektów można spodziewać się po skin cyclingu? Szeroko rozumianej poprawy kondycji skóry - wygładzenia zmarszczek, rozjaśnienia przebarwień, redukcji niedoskonałości. Już po dwóch pełnych cyklach skóra powinna dobrze tolerować jednoczesne używanie retinoidów i kwasów, zyskując promienny blask i wyrównanie tekstury. Po kilku miesiącach można zaobserwować przebudowę skóry i głębsze zmiany.
Jak myślicie, czy skin cycling to sezonowy trend, czy zostanie z nami na dłużej? Może próbowaliście już tej metody? Koniecznie dajcie nam znać w komentarzach. A jeśli nie wiecie, czy skin cycling to coś dla Was lub jakie kosmetyki do pielęgnacji wybrać, nasi kosmetolodzy chętnie pomogą. Specjaliści udzielają bezpłatnych porad na czacie, mailowo i telefonicznie. Zachęcamy do skorzystania.