Kwasy i retinoidy - jak ułożyć pielęgnację z marką Dermaquest?
Polub: Instagram, Facebook, LinkedIn, TikTok
Subskrybuj: Mailing, YouTube, Podcast Spotify
Kwasy i retinoidy to jedne z najpopularniejszych składników aktywnych w kosmetologii. Kwasy są cenione za zdolność eksfoliacji, rozjaśniania przebarwień oraz redukcji niedoskonałości. Z kolei retinoidy są uznawane za jedne z najbardziej skutecznych składników anti-aging. Jednak niewłaściwe ich zastosowanie może prowadzić do podrażnień i przesuszenia skóry. Poniżej przedstawiamy wskazówki, jak ułożyć pielęgnację z marką Dermaquest, aby skutecznie korzystać z mocy kwasów i retinoidów.
- Kwasy - co warto o nich wiedzieć?
- Retinoidy - jak wpływają na skórę i jakie korzyści płyną z regularnego stosowania?
- Jak zaplanować kurację retinoidami i kwasami z uwzględnieniem potrzeb skóry?
- Skóra dojrzała
- Skóra trądzikowa
- Skóra z przebarwieniami
- Czy połączenie kwasów i retinoidów jest dla każdego?
- O czym wam warto pamiętać stosując kwasy i retinoidy?
Kwasy - co warto o nich wiedzieć?
Kwasy złuszczające odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu zdrowej i promiennej skóry. Są to składniki, które usuwają martwe komórki naskórka i stymulują jego odnowę. Stanowią rozwiązanie na wiele problemów skórnych takich jak przebarwienia, trądzik pospolity, zaskórniki, rozszerzone pory, łojotok, nierównomierny koloryt skóry oraz zmarszczki. W zależności od potrzeb skóry należy wybrać odpowiedni składnik złuszczający dla siebie.
W kosmetykach możemy wyróżnić między innymi:
- Alfa - hydroksykwasy (AHA) pochodzą głównie z substancji naturalnych, np. z owoców. Są rozpuszczalne w wodzie, dzięki czemu mogą działać wyłącznie na poziomie warstwy rogowej naskórka. Złuszczają martwy naskórek poprzez rozluźnienie wiązań międzykomórkowych. Prowadzi to do usunięcia komórek, odsłaniając nową, zdrowszą warstwę skóry. Przykładem jest kwas glikolowy, kwas mlekowy, kwas cytrynowy, kwas jabłkowy, kwas migdałowy.
- Beta - hydroksykwasy (BHA) są rozpuszczalne w tłuszczach i mają zdolność pokonania bariery hydrolipidowej i głębokiej penetracji. Znajdują zastosowanie w pielęgnacji skóry tłustej i trądzikowej. Przedstawicielem tej grupy jest kwas salicylowy.
- Polihydroksykwasy (PHA) posiadają największą cząsteczkę w stosunku do kwasów AHA i BHA, przez co działają na powierzchni skóry i są mniej drażniące. Dlatego też są idealnym wyborem dla skóry wrażliwej i delikatnej. Możemy wyróżnić glukonolakton i kwas laktobionowy.
Włączając kwasy do pielęgnacji, istotne jest określenie potrzeb i rodzaju skóry, aby dokonać odpowiedniego wyboru produktu. Na początku stosowania może pojawić się podrażnienie, suchość, zaczerwienienie, a więc warto wprowadzać takie składniki stopniowo i rozpoczynać od niższych stężeń, a także stosować się do zaleceń producenta. Podczas używania kosmetyków z kwasami ważna jest ochrona przeciwsłoneczna każdego dnia, ponieważ może dojść do uwrażliwienia skóry i powstania przebarwień.
Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej zapraszamy do naszych pozostałych wpisów o kwasach: Polihydroksykwasy - co je wyróżnia, jak działają i dla kogo są polecane? oraz Jak stosować kwasy AHA na skórę twarzy?
Retinoidy - jak wpływają na skórę i jakie korzyści płyną z regularnego stosowania?
Retinoidy, czyli pochodne witaminy A, posiadają najskuteczniejsze działanie przeciwstarzeniowe i są najlepiej przebadanym składnikiem aktywnym w kosmetykach. Retinoidy działają poprzez wiązanie się z określonymi receptorami jądrowymi w komórkach skóry. Wpływa to na ekspresję genów odpowiedzialnych za wzrost, dojrzewanie i odnowę komórek skóry.
Dodatkowo przyspieszają cykl życia komórek, co prowadzi do szybszego złuszczania martwych komórek naskórka. Pomaga to w odsłanianiu nowych, zdrowszych komórek skóry, dzięki temu skóra staje się gładsza i bardziej promienna.
Retinoidy mają zdolność stymulowania fibroblastów - komórek odpowiedzialnych za produkcję kolagenu, co prowadzi do zwiększonej jego syntezy. Jest to kluczowe dla utrzymania elastyczności i jędrności skóry. Ponadto retinoidy pomagają w hamowaniu enzymów niszczących kolagen, co zmniejsza jego degradację.
Pochodne witaminy A normalizują również proces keratynizacji, co sprzyja redukcji zaskórników, zmniejsza łojotok i przynosi korzyści w leczeniu trądziku pospolitego.
Dzięki przyspieszeniu odnowy komórkowej oraz regulacji poziomu wytwarzania melaniny retinoidy mają także korzystny wpływ na rozjaśnianie przebarwień.
Wśród retinoidów możemy wyróżnić:
- Retinol - najbardziej znana i szeroko dostępna forma retinoidów. Jej popularność wynika z efektywności w redukcji zmarszczek i poprawie tekstury skóry. W mechanizmie działania retinol musi przekształcić się w retinal, a następnie w kwas retinowy, czyli aktywną postać.
- Retinal - jest jednym krokiem metabolicznym bliżej kwasu retinowego niż retinol, co sprawia, że jest efektywniejszy w niższych stężeniach i wywołuje mniejsze podrażnienie. Dodatkowo retinal wykazuje działanie antybakteryjne.
- Tretynoina (kwas retinowy) - najsilniejsza postać retinoidów, stosowana wyłącznie na receptę.
Dodatkowe informacje o stosowaniu retinoidów znajdziecie w naszym wpisie: Kosmetyki z retinolem - najczęściej zadawane pytania.
Jak zaplanować kurację retinoidami i kwasami z uwzględnieniem potrzeb skóry?
Stosowanie kwasów i retinoidów jednocześnie w pielęgnacji może przynosić spektakularne efekty, jednakże może wiązać się to z ryzykiem podrażnienia. Z odpowiednią ostrożnością i planem można te składniki bezpiecznie ze sobą połączyć.
Jeśli stosujemy już w pielęgnacji retinoidy i skóra dobrze je toleruje, a więc nie występuje podrażnienie, suchość, pieczenie, wówczas możemy sięgnąć po kosmetyk z kwasami. Ważne jest, aby nie stosować takich produktów równocześnie w jednym schemacie pielęgnacji. Jak więc to zrobić? Jednego dnia w pielęgnacji wieczornej stosujemy produkt z retinoidami, drugiego z kwasami, a trzeciego dnia należy skupić się na regeneracji i nawilżeniu skóry.
Drugim rozwiązaniem jest zastosowanie jednego kosmetyku, który jednocześnie łączy w sobie retinoidy oraz kwasy. Zastosowanie obu składników w jednym produkcie sprawia, że formuła jest stabilna, a kosmetyk działa bezpiecznie, ale skutecznie.
Poniżej przedstawiamy przykładowe propozycje, jakie kosmetyki retinoidami i kwasami wybrać dla konkretnych potrzeb i rodzajów skóry.
Skóra dojrzała
W przypadku osób rozpoczynających przygodę z retinoidami polecamy Dermaquest C Infusion Serum remodelujace serum z antyoksydantami, retinolem, lipofilowa witamina C [10%] i Synoxylem. To produkt zaprojektowany z myślą o skórze pozbawionej blasku z oznakami starzenia i potrzebą rewitalizacji. Retinol w stężeniu 0,01% został dodatkowo wzbogacony witaminą C oraz bakuchiol, co w efekcie sprawia, że serum zmniejsza zmarszczki i pomaga w niwelowaniu zmian hiperpigmentacyjnych.
Dermaquest Retinol Peptide Youth Serum peptydowe serum ujędrniające z czystym retinolem [4%] to kosmetyk dla osób, które stosują już od dawna retinol w swojej pielęgnacji. Zawiera najwyższe stężenie retinolu - 4%, które sprawia, że produkt silnie poprawia gęstość skóry i zmniejsza widoczność zmarszczek.
Dla skóry dojrzałej jako produkt z kwasami polecamy Dermaquest Peptide Glyco Cleanser przeciwstarzeniowa emulsja do mycia z kwasem glikolowym [15%] i peptydami biomimetycznymi. To emulsja do mycia twarzy o działaniu przeciwstarzeniowym, która oczyszcza skórę, nie powodując przesuszenia ani podrażnienia.
Dzięki optymalnemu stężeniu kwasów (15% kwasu glikolowego oraz 3% kwasu mlekowego) produkt zwiększa penetrację składników aktywnych, wygładza strukturę skóry, a peptydy biomimetyczne przeciwdziałają i minimalizują oznaki starzenia.
Skóra trądzikowa
Dla skóry trądzikowej polecamy z naszej oferty Dermaquest Active Retinol Repair Serum. Kosmetyk zawiera aż 4 formy retinoidów: retinol, retinal, retinoinian retinylu oraz linoleinian retinylu. W zależności od przyzwyczajenia skóry do retinoidów serum występuje w trzech różnych stężeniach: 0,3%, 0,6% oraz 1%.
W składzie znajdują się również składniki przeciwzapalne - kwas traneksamowy i niacynamid, które łagodzą podrażnienia, zaczerwienienia i wyrównują koloryt skóry.
Świetnym produktem o działaniu przeciwtrądzikowym jest Dermaquest DermaClear Serum intensywne serum przeciwstarzeniowe dla skóry tłustej i w przebiegu trądziku. To połączenie kwasu glikolowego, mlekowego, azelainowego, salicylowego oraz mlekowego, które działają keratolitycznie i sebostatycznie zwalczając zmiany trądzikowe, zaskórniki i ograniczając łojotok.
Kosmetykiem łączącym w sobie moc działania retinoidów i kwasów jest Dermaquest Retexture Serum specjalistyczne serum z kwasem glikolowym [5%], retinolem [1%] i heksylorezorcynolem [1%]. Dzięki połączeniu retinolu 1% oraz 5% kwasu glikolowego serum zmniejsza ujścia gruczołów łojowych i ogranicza wytwarzanie sebum oraz redukuje zmiany trądzikowe. Dodatek heksylorezorcynolu rozjaśnia przebarwienia i hamuje powstawanie nowych.
Skóra z przebarwieniami
W celu rozjaśnienia przebarwień warto sięgnąć po Dermaquest SkinBrite Cream przeciwstarzeniowy krem rozjaśniająco-wybielający. Znajdziemy w nim kwas kojowy, który skutecznie rozjaśnia przebarwienia o podłożu posłonecznym, hormonalnym i pozapalnym. Dużą zaletą kremu jest fakt, że może być stosowany nawet u osób ze skórą wrażliwą i naczyniową oraz po inwazyjnych zabiegach w celu regeneracji skóry.
Dermaquest Glyco Gel Cleanser terapeutyczny żel do mycia z kwasem glikolowym [15%] to produkt do oczyszczania skóry twarzy, który dodatkowo wykazuje działanie złuszczające, dzięki zastosowaniu kwasu glikolowego oraz kwasu mlekowego. Takie rozwiązanie jest odpowiednie dla skór z tendencją do przebarwień, ale również tłustych i trądzikowych.
Czy połączenie kwasów i retinoidów jest dla każdego?
Niestety nie każda skóra może pozwolić sobie na tak wielokierunkowe działanie. W przypadku skóry wrażliwej, cienkiej, naczyniowej i z problemem trądziku różowatego czy rumieniem takie połączenie nie jest wskazane. Warto również zachować ostrożność przy aktywnym trądziku pospolitym. Zbyt agresywna pielęgnacja może wyrządzić więcej szkody niż pożytku.
Zaburzona bariera hydrolipidowa w wyniku nadmiernego złuszczania może prowadzić do podrażnienia, przesuszenia, a nawet nasilenia powstawania zmian trądzikowych. Dla delikatnych skór polecamy wybór tylko jednego produktu z kwasami lub retinoidami.
O czym wam warto pamiętać stosując kwasy i retinoidy?
Decydując się na intensywną kurację z wykorzystaniem kwasów i retinoidów nie można zapominać o podstawach pielęgnacji, do których zaliczamy regenerację oraz ochronę przeciwsłoneczną. W tym czasie skóra może być uwrażliwiona, a to zwiększa ryzyko powstawania przebarwień. Dodatkowo należy zadbać o odbudowę bariery hydrolipidowej i regenerację skóry.
Kwasy złuszczające oraz retinoidy to jedne z najczęściej wybieranych składników aktywnych w produktach do pielęgnacji skóry. Są to substancje o potwierdzonym działaniu, które mogą redukować oznaki starzenia, niedoskonałości i przebarwień zapewniając doskonałe rezultaty, jeśli są stosowane prawidłowo.
Kluczowym aspektem jest dobranie odpowiednich kosmetyków do rodzaju i potrzeb skóry, aby nie doprowadzić do podrażnienia.
Dlatego niezwykle istotna jest obserwacja skóry i stopniowe wprowadzanie produktów do rutyny pielęgnacyjnej.