Łuszczyca to przewlekła choroba skóry, którą charakteryzują zmiany skórne wynikające z nadmiernego rogowacenia naskórka. Ma ona podłoze autoimmunologiczne. Leczenie tego schorzenia należy uzgodnić z lekarzem dermatologiem, ale istotna jest również pielęgnacja domowa. Na co dzień oprócz stosowania maści na łuszczycę zaleca się regularne nawilżanie skóry, odpowiednio delikatne oczyszczanie, złuszczanie oraz ochronę przeciwsłoneczną.
Objawami łuszczycy są zmiany skórne, które wynikają z zaburzonego procesu regeneracji naskórka. Są to najczęściej wyraźnie odgraniczone plamy czy grudki o złuszczającej się powierzchni. Zmiany te mogą mieć różne wielkości. Wykwitom często towarzyszy świąd oraz rybia łuska, czyli złuszczające się płatki naskórka. Zmiany łuszczycowe mogą występować na całej powierzchni ciała, natomiast ich typowa lokalizacja to kolana, łokcie, owłosiona skóra głowy czy okolica lędźwiowo-krzyżowa.
Przebieg leczenia łuszczycy w dużym stopniu uzależniony jest od nasilenia objawów chorobowych. O rodzaju leczenia decyduje lekarz dermatolog, który zaleca leczenie i produkty do stosowania domowego. W pielęgnacji domowej warto stosować odpowiedni krem czy maść na łuszczycę, która ma za zadanie pielęgnować, nawilżyć skórę i wspomagać zalecone leczenie. W pielęgnacji domowej można stosować zarówno maść na łuszczycę bez recepty jak i te przepisane przez lekarza. Zmiany chorobowe mogą występować również na owłosionej skórze głowy, dlatego w pielęgnacji można także stosować maść na łuszczycę głowy.
Łuszczyca często może być mylona z innym schorzeniem - atopowym zapaleniem skóry. W leczeniu wspomagającym tej choroby można stosować maść na atopowe zapalenie skóry, która składem będzie dobrana do potrzeb skóry z AZS.
Preparat ten przede wszystkim ma działać wspomagająco dla leczenia. Należy pamiętać, że stosowanie doraźnych produktów nie zastąpi konsultacji lekarskiej. Maść na łuszczycę bez recepty może zawierać cały szereg składników aktywnych, które mają za zadanie złagodzić przebieg choroby. Produkty te bazują najczęściej na olejach naturalnego pochodzenia, które mają natłuścić skórę i wspomóc jej regenerację. W składzie maści możemy spotkać na przykład olej z wiesiołka, olej ze słodkich migdałów czy olej z nasion jojoba. Aby wspomóc prawidłowe procesy rogowacenia skóry maść na łuszczycę może zawierać substancje złuszczające, na przykład kwas salicylowy. Maść na łuszczycę może także niwelować objawy stanu zapalnego, podrażnienia czy zaczerwienienia i znacząco podwyższać poziom nawilżenia i natłuszczenia naskórka. Dzięki temu maść chroni skórę przed przesuszeniem oraz szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Kosmetyki pielęgnacyjne stosowane w łuszczycy zmniejszają także dyskomfort i nieprzyjemne dolegliwości takie jak pieczenie, świąd i nadmierne złuszczanie.