Retinoidy czy kwasy - jakie kosmetyki wybrać?
Polub: Instagram, Facebook, LinkedIn, TikTok
Subskrybuj: Mailing, YouTube, Podcast Spotify
Retinoidy i kwasy to dwie potężne grupy składników, które zdobyły uznanie z uwagi na szerokie zastosowanie oraz efektywną pielęgnację skóry. Podpowiadamy, czym są te związki, w jakich produktach je znajdziemy oraz przede wszystkim, czy dla naszej skóry będą lepsze kwasy, czy retinoidy.
Retinoidy a kwasy - czym się różnią?
W produktach kosmetycznych o aktywnym działaniu surowce te używane są równie często. Zanim dokonamy wyboru odpowiedniego kosmetyku, warto dokonać porównania - kwasy a retinoidy.
Retinoidy, do których zaliczamy popularny retinol i retinal, to pochodne witaminy A o wszechstronnym zastosowaniu. W recepturach kosmetycznych pełnią one rolę składnika aktywnego redukującego oznaki starzenia. Mają one bowiem wpływ na pogrubienie skóry, a także zwiększenie produkcji białek podporowych – kolagenu i elastyny. Jednocześnie spowalniają syntezę enzymów odpowiedzialnych za ich degradację. Ponadto, składniki te przyspieszają proces tworzenia się nowych naczyń krwionośnych.
Kosmetyki z retinoidami to również doskonała broń w walce z przebarwieniami skóry. Mają one zdolność do rozbijania skupisk nagromadzonej melaniny – barwnika skóry, jednocześnie ograniczając proces jego powstawania. Wskazaniem do stosowania retinoidów są również zmiany trądzikowe. Substancje te wykazują wysoką skuteczność w redukcji trądziku i nadmiernego przetłuszczania się skóry z uwagi na regulację procesów złuszczania naskórka oraz normalizację pracy gruczołów łojowych produkujących sebum.
Kwasy natomiast to potoczne określenie związków z grupy AHA – alfa-hydroksykwasów i BHA – beta-hydroksykwasów. Do ich najpopularniejszych przedstawicieli zaliczamy między innymi kwas migdałowy, kwas glikolowy i kwas salicylowy. Surowce te mają szerokie spektrum działania, które zależy od rodzaju substancji, jej stężenia oraz całej formuły kosmetyku.
Kwasy AHA/BHA mają wpływ na rozluźnienie połączeń między komórkami warstwy rogowej naskórka, dzięki temu z łatwością ulegają one złuszczeniu. Ponadto stymulują skórę do intensywnych podziałów, a co za tym idzie - skutecznej regeneracji. Właściwości te przekładają się na młodszy wygląd cery, wygładzenie struktury skóry oraz redukcję przebarwień, zmian trądzikowych i zaskórników.
Co będzie dla nas odpowiednie - retinoidy czy kwasy?
Otrzymujemy wiele pytań dotyczących tego, czy dla Waszej skóry będą lepsze kwasy, czy retinoidy. Jest to jednak kwestia niezwykle indywidualna i zależna przede wszystkim od rodzaju cery i poziomu jej wrażliwości, a także oczekiwań względem działania.
Warto pamiętać, że efekty pielęgnacyjne są zależne od całej receptury danego preparatu, nie od jednego składnika.
Pomocne zatem stają się deklaracje producenta, który informuje o tym, jaki efekt jesteśmy w stanie osiągnąć, stosując dany kosmetyk, a także, dla jakiej cery został on przygotowany.
Jeśli jednak wciąż towarzyszą Wam wątpliwości, zachęcamy do bezpłatnego kontaktu z naszymi kosmetologami, którzy z przyjemnością pomogą dobrać produkty odpowiednie dla Waszej cery.
Kiedy stosować retinoidy, a kiedy kwasy?
Retinoidy a kwasy - decyzja o tym, które substancje zostaną zastosowane, powinna zostać również podjęta indywidualnie. Istnieją bowiem sytuacje, w których użycie danego składnika nie jest rekomendowane. Dotyczy to przede wszystkim retinoidów, które nie powinny być aplikowane w okresie ciąży. W tym szczególnym czasie nie ma za to przeciwwskazań, aby pielęgnować skórę za pomocą kwasów, jednak należy mieć na uwadze fakt, iż może wykazywać ona większą wrażliwość i być podatna na podrażnienia.
Wynika to ze zmian hormonalnych zachodzących w czasie ciąży. Dlatego też w tej sytuacji wskazane jest użycie kosmetyków z niskim stężeniem kwasów oraz obserwowanie reakcji skóry. W razie wątpliwości stosowanie każdego produktu powinno zostać skonsultowane z lekarzem.
Dobór odpowiednich składników aktywnych ma także znaczenie, jeśli skóra wykazuje cechy wrażliwości. W tym przypadku można stosować zarówno kwasy, jak i retinoidy, jeśli nie występują przeciwwskazania do ich użycia, jednak należy pamiętać o ich odpowiednim doborze do indywidualnych potrzeb skóry oraz kilku zasadach dotyczących pielęgnacji.
Retinoidy należy wprowadzać do pielęgnacji stopniowo, rozpoczynając od możliwie najmniejszych stężeń. Taka sukcesywna ekspozycja skóry na ich działanie pozwala na budowanie tolerancji metodą małych kroków i zmniejsza ryzyko występowania podrażnień nawet w przypadku skóry wrażliwej.
Jeśli chodzi o kosmetyki z kwasami złuszczającymi, należy wziąć pod uwagę całą recepturę kosmetyku i zalecenia producenta co do częstotliwości stosowania.
W jednym i drugim przypadku nie można zapominać o odpowiedniej regeneracji i nawilżaniu skóry, a także codziennej, całorocznej fotoprotekcji.
W trakcie stosowania silniejszych składników aktywnych zawsze warto mieć na uwadze ewentualne przeciwwskazania do ich aplikacji. Zarówno retinoidy, jak i kwasy nie będą bowiem dobrze tolerowane przez skórę w trakcie przeciwtrądzikowej terapii izotretynoiną, a także przy przerwanej ciągłości skóry lub w przebiegu jej zakażeń na tle bakteryjnym czy grzybiczym. W tym czasie warto unikać produktów z zawartością silniejszych składników aktywnych.
Czy retinoidy i kwasy można stosować razem?
Umiejętne łączenie kosmetyków o aktywnym działaniu może przynieść wiele korzyści dla skóry. Jednak stosowanie retinoidów oraz kwasów w tym samym czasie nie jest wskazane, szczególnie dla mniej zaawansowanych użytkowników.
Z uwagi na siłę działania obu składników, rekomendujemy wybór jednego z nich. Ma to szczególne znaczenie w przypadku cery wrażliwej czy naczyniowej, jednak dotyczy również innych typów cery. Takie połączenie może bowiem wpłynąć na powstanie podrażnień oraz nieprawidłowe funkcjonowanie bariery lipidowej, co przekłada się na nadmierną suchość skóry.
Jeśli jednak mimo to zależy nam na aplikowaniu obu wspomnianych substancji, można rozważyć takie postępowanie po początkowym przyzwyczajeniu skóry do działania retinoidów. Czas ten, nazywany okresem retynizacji, może potrwać nawet 4-12 tygodni i dopiero po jego upływie do pielęgnacji można włączyć dodatkowy preparat z zawartością kwasów. Nie można jednak zapomnieć o regeneracji skóry, dlatego też kosmetyki z kwasami i kosmetyki z retinoidami nie powinny być stosowane każdego dnia.
Kosmetyki z retinoidami i kwasami
Biorąc pod uwagę działanie wspomnianych substancji, nie dziwi fakt, iż kosmetyki z kwasami i kosmetyki z retinolem to jedne z najpopularniejszych produktów wśród zwolenników efektywnej pielęgnacji. Poniżej przedstawiamy naszych ulubieńców.
Sesderma Retises 0,25% Regenerujący krem przeciwzmarszczkowy 30 ml
Jeśli rozważacie wprowadzenie produktu z retinolem, polecamy krem Retises 0,25% marki Sesderma, którego stężenie będzie odpowiednie dla skóry nieprzyzwyczajonej do działania tego składnika. Produkt ten w swojej recepturze zawiera również peptydy oraz witaminę C. Jest to preparat wskazany szczególnie w przypadku cery dojrzałej i cieszy się dobrymi opiniami naszych Klientów.
Dermomedica Sylimarin Reti C Glow Cream Luksusowy krem z witaminą C, sylimaryną, retinolem i kompleksem antyoksydacyjnym 60 ml
Innym polecanym kosmetykiem z zawartością retinolu jest Sylimarin Reti C Glow Cream. W składzie poza retinolem i witaminą C znalazły się antyoksydanty, takie jak sylimaryna, glutation, kwas ferulowy oraz witamina E. Obok działania przeciwstarzeniowego oraz rozjaśnienia przebarwień, produkt Dermomedica w doskonały sposób przywraca skórze zdrowy blask.
Paulas Choice Clinical 1% Retinol Treatment Kuracja przeciwstarzeniowa 1% retinolu 30 ml
Do intensywnych produktów z zawartością retinolu zaliczamy kurację Clinical 1% Retinol Treatment. To kosmetyk o konsystencji lekkiej emulsji, która jest odpowiednia dla skóry przyzwyczajonej do działania retinolu. W formule zawarto również peptydy, a także ekstrakt z lukrecji i owsa o działaniu łagodzącym i wyciszającym podrażnienia.
Preparat Paula's Choice wykazuje zatem skuteczne działanie przeciwdziałające oznakom starzenia, rozjaśnia przebarwienia oraz redukuje zmiany powstałe na tle trądzikowym.
topmedica Retinol Serum Serum przeciwstarzeniowe z 2,5% retinolem w liposomach 30 ml
Godnym polecenia kosmetykiem zawierającym retinol jest serum topmedica, które ma postać lekkiej emulsji o delikatnym zapachu. To preparat, który przyczynia się do widocznego napięcia skóry, jej nawilżenia i rozświetlenia. W jego składzie, obok retinolu zamkniętego w liposomach, znajduje się ekstrakt pozyskany z uczepu owłosionego, a także antyoksydanty takie jak ekstrakt z rukoli. Formułę wzbogacono kwasem hialuronowym wysoko- i niskocząsteczkowym.
Jan Marini Bioclear Face Cream Krem korygujący wygląd skóry 28 g
To odżywcza wersja kosmetyku korygującego Jan Marini, która dobrze sprawdzi się w przypadku skóry z niedoskonałościami na podłożu odwodnienia i suchości. Bazuje na zawartości kwasu salicylowego, glikolowego i azelainowego, które skutecznie rozjaśniają cerę, redukują zaskórniki i trądzik, a także poprawiają teksturę skóry.
Ze względu na obecność kwasu hialuronowego, sorbitolu i hydrolizatu protein pszenicy krem sprzyja utrzymaniu odpowiedniego poziomu nawilżenia skóry. Produkt ma lekką i komfortową konsystencję.
Health Labs Care AcneSerum AHA 5% Serum do twarzy 30 ml
Serum Health Labs Care jest przeznaczone dla cery trądzikowej, tłustej i skłonnej do powstawania niedoskonałości. To połączeniem kwasu szikimowego, mlekowego i jabłkowego, ale także kwasu hialuronowego, pantenolu i kwasu laktobionowego, które wpływają na poziom nawilżenia. Serum rekomendowane jest do stosowania 3-4 razy w tygodniu.
Biologique Recherche Lotion P50 Złuszczający lotion do skóry tłustej 150 ml
Wśród produktów zawierających kwasy AHA na wyróżnienie zasługuje złuszczający Lotion P50 od Biologique Recherche. To kultowy kosmetyk, który swoją skuteczność zawdzięcza połączeniu kwasu mlekowego, jabłkowego, cytrynowego i salicylowego. Dzięki temu skutecznie złuszcza martwe komórki naskórka oraz normalizuje wydzielanie sebum. Warto pamiętać, że gama lotionów tej marki to nie tylko Lotion P50. Odpowiedni wariant powinien być dobrany do rodzaju cery, aby jak najlepiej odpowiadał jej potrzebom.
Dermaquest Peptide Glyco Cleanser Przeciwstarzeniowa emulsja do mycia z kwasem glikolowym [15%] i peptydami biomimetycznymi 177 ml
Kwasy AHA to składniki, które z powodzeniem wykorzystuje się również w preparatach myjących skórę. Już na tym etapie włączamy wówczas działanie aktywne. Peptide Glyco Cleanser to delikatna emulsja myjąca marki Dermaquest, która nadmiernie nie przesusza skóry. Z uwagi na zawartość peptydów biomimetycznych produkt sprawdzi się szczególnie w przypadku cery dojrzałej.
Medik8 Surface Radiance Cleanse Żel oczyszczający z mangostanem i kwasami AHA/BHA 150 ml
Głębokie oczyszczenie zapewnia również Surface Radiance Cleanse marki Medik8 z kwasami AHA i BHA oraz mangostanem. To wyjątkowo wydajny produkt, który pomaga wygładzić strukturę skóry, rozświetlić ją oraz zredukować zaskórniki.
Image Skincare Total Repair Creme Liftingujący i komfortowy krem na noc 56,7 g
W naszej ofercie znajdują się również kosmetyki, które w swoim składzie łączą właściwości retinoidów oraz kwasów. Będą one odpowiednie w przypadku skóry przyzwyczajonej do działania retinolu, która nie przejawia oznak wrażliwości. Wśród nich znajdziemy krem Total Repair Creme od Image Skincare. W jego formule zawarto wysokie stężenie kwasu glikolowego, a także retinol zamknięty w nośnikach VitaSpheres.
Recepturę wzbogacono również kwasem hialuronowym, skwalanem i olejem z awokado, dzięki czemu jednocześnie nawilża skórę. To preparat o intensywnym działaniu, który jest rekomendowany szczególnie w przypadku cery dojrzałej, z trądzikiem czy objawami fotostarzenia.
Retinoidy i kwasy to bardzo cenne składniki w kontekście walki z oznakami starzenia, przebarwieniami oraz trądzikiem. Ich wybór wiąże się jednak z wykluczeniem przeciwwskazań oraz dopasowaniem konkretnego produktu względem jego przeznaczenia do danego rodzaju cery. Ważne jest również, aby wybór pielęgnacyjny, przynajmniej na początku, padł tylko na jedną z tych substancji. Ich łączenie może bowiem przyczynić się do niepożądanych reakcji skóry w postaci podrażnień i nadmiernej suchości.
A czy Wy stosujecie retinoidy lub kwasy w swojej pielęgnacji? Znacie zaproponowane przez nas produkty z oferty Topestetic? Dajcie znać w komentarzach.