Wpływ chorób tarczycy na wygląd skóry

16.07.2016 KATARZYNA JAWORSKA-REK 222184 WYŚWIETLEŃ
Polub: Instagram, Facebook, LinkedIn, TikTok
Subskrybuj: Mailing, YouTube, Podcast Spotify

Choroby tarczycy stały się problemem powszechnym i należą do jednych z najczęstszych chorób występujących u kobiet w każdym wieku. Co roku liczba zachorowań gwałtownie wzrasta, dlatego tak ważna jest odpowiednia diagnoza, leczenie ale również zapobieganie skutkom ubocznym. W poniższym wpisie przyjrzymy się zarówno chorobom tarczycy, jak również temu, jak wpływają one na naszą skórę. Pomożemy także dobrać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji. Zapraszamy do lektury!

Wpis z serii: Problemy skórne

Co warto wiedzieć o skórze w kontekście chorób tarczycy?

Skóra jest największym organem naszego organizmu, a jako zewnętrzna powłoka ochronna pełni wiele istotnych funkcji. Jest również ekranem, na którym uwidaczniają się niekorzystne procesy zachodzące w ciele. Stanowi również bardzo ważny aspekt estetyczny, dlatego manifestacja chorób skóry wpływa bardzo niekorzystnie na nasze samopoczucie.

Tarczyca jest nieparzystym gruczołem zlokalizowanym w przedniej części szyi oraz jednym z największych gruczołów wydzielania wewnętrznego. Jej nazwa pochodzi z greckiego thyreos, oznaczającego tarczę, dawniej używaną przez greckich wojowników. Jej rolą jest wydzielanie hormonów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Kontrolują one aktywność wszystkich komórek w ciele, dlatego mają tak duży wpływ na ich rozwój, wzrost czy metabolizm. Podstawowymi hormonami tarczycy są tyroksyna i trójjodotyronina. Gdy ich poziom spada – przemiana materii spowalnia, natomiast gdy poziom hormonów wzrasta - wszystkie procesy w organizmie gwałtownie przyspieszają. Gdy poziom hormonów zostaje zaburzony, skutki tego procesu możemy obserwować nie tylko w postaci zaburzeń metabolicznych czy pogorszenia samopoczucia psychicznego ale bezpośrednio w wyglądzie naszej skóry. Najważniejsze jest aby nie przeoczyć objawów i odpowiednio wcześnie jej rozpoznać.

Profilaktyka i regularne badanie odgrywa niezwykle istotną rolę w zapobieganiu rozwojowi chorób, jak również w negatywnie odczuwanych dolegliwościach towarzyszących w ich przebiegu.

Choroby tarczycy

Zaliczane są do grupy chorób autoimmunologicznych. Przeciwciała tarczycowe niszczą gruczoł doprowadzając do zaburzeń hormonów tarczycowych. Schorzenie autoimmunologiczne polega na tym, iż organizm nie odróżnia własnych tkanek, traktując je jako złowrogiego przeciwnika. Wytwarza ku niemu przeciwciała, które niszczą nasze narządy. Zdecydowana większość takich schorzeń dotyka kobiety i nierzadko jedno schodzenie autoimmunologiczne doprowadza do powstania kolejnego np. łysienie plackowate przy współistniejącej chorobie Hashimoto.

Niedoczynność tarczycy

Polega na niedostatecznym wyprodukowaniu hormonów tarczycy. Pierwsze objawy to ciągłe uczucie zmęczenia, osłabienia i senności, a także problemy z koncentracją. Pogarsza się samopoczucie psychiczne oraz często odczuwamy zmarznięcie i chłód.

W przebiegu niedoczynności skóra jest zimna, przyjmuje barwę woskowo-białą, jest sucha, szorstka i blada oraz szybko traci swoją witalność, powodując przedwczesne starzenie. Na skórze bardzo często występuje „ciastowaty” obrzęk, nie pozostawiający wgłębienia po ucisku palcem. W wyniku obrzęków tkanki łącznej puchną wargi, powieki oraz ręce. Wydzielanie łoju i potu jest obniżone dlatego mimo stosowania produktów nawilżających skóra pozostaje sucha i łuszczy się. W wyniku zaburzeń wątroby i nadmiernego odkładania w skórze dłoni i stóp karotenu, przyjmuje ona żółtawy kolor. Obserwuje się często nadmierne rogowacenie naskórka, szczególnie w okolicy kolan i łokci (tzw. objaw brudnych łokci). Cebulki włosa stają się mocno osłabione, dochodzi również do miejscowego przerzedzania. Włosy stają się kruche i łamliwe, cienkie jak pajęczyna oraz bardzo podatne na uszkodzenia. Może również dojść do przerzedzenia końcówek brwi.

Medical Barrier Cream 280,00 zł Bio-Hydrating Cream 206,00 zł Epionce Medical Barrier Cream Krem barierowy 230gNeoStrata Bio-Hydrating Cream Nawilżający krem do twarzy 40 g

Zalecana pielęgnacja skóry

Ratunkiem dla skóry w przebiegu niedoczynności są kosmetyki uszczelniające barierę ochronną i zapobiegające utracie wilgoci. Sprawdzają się kosmetyki przeznaczone dla skór wrażliwych np. Silkses Sesderma, Neostrata Biohdrating Cream, Dermomedica
Snail B3 Serum
, delikatne produkty nawilżające np. Hidraderm Hyal i łagodzące podrażnioną skórę np. Epionce Medical Barier Cream lub Jan Marini Age Intervention Face Cream. Skóra dobrze toleruje produkty zawierające kwas hialuronowy, mocznik, d-panthenol czy proteiny mleczne. Do mycia stosujemy delikatne śmietanki i mleczka, pozostawiające na skórze delikatny fil ochronny np. Esthederm Calming Cleansing Milk. Unikamy tarcia, peelingów ziarnistych i produktów o silnym działaniu przeciwstarzeniowym, gdyż mogą dodatkowo podrażniać skórę.

Hidraderm Hyal 112,00 zł Sesderma Hidraderm Hyal Krem do twarzy 50 ml

Nadczynność tarczycy

To nadmierne pobudzenie gruczołu tarczycy przez grupę przeciwciał skutkujące zwiększonym wydzielaniem hormonów tyroksyny i trójjodotyroniny. Skóra w wyniku wożonego metabolizmu staję się ciepła, gładka i nadmiernie wilgotna często również zaczerwieniona i spocona. Skutkiem nadczynności jest często towarzysząca nadpobudliwość, co może skutkować świądem skóry. Osoba nadmiernie pobudzona często doprowadza do podrażnień skóry i otarć, co przy wzmożonej wilgotności skóry może skutkować infekcjami. W wyniku nadmiernej pracy gruczołów łojowych skóra staje się błyszcząca i sprawia wrażenie tłustej. Dotyczy to głównie skóry twarzy, głowy, klatki piersiowej, pleców i miejsc intymnych.

Charakterystyczne dla nadczynności są również guzkowate twory zlokalizowane na przedniej części łydek (choroba Gravesa-Basedova). Są one dość twarde, niebolesne, zazwyczaj nie odróżniające się od otaczającej skóry (zdarza się, iż przyjmują barwę sinobrunatną). Jednym ze skutków nadmiernego wydzielania hormonów tarczycowych jest również wypadanie włosów. Ponadto stają się one błyszczące, jakby pokryte woskiem.

Kolejnym objawem nadczynności są problemy z paznokciami np. poluzowanie płytki paznokciowej. Czubki paznokcia podwijają się, staje się on łamliwy i pomarszczony. Czasem w przebiegu choroby dochodzi również do oddzielenia brzegu płytki paznokciowej od łożyska i nagromadzenia pod nim powietrza. Zmiany rozpoczynają się od czwartego lub piątego palca dając tzw. paznokieć Plummera. Może dojść do zakażenia, wtedy paznokieć staje się szary, żółty lub czarno-brązowy. Niewskazane jest zapuszczanie płytki paznokciowej lub kosmetyczne przedłużanie. Nie wolno również podważać paznokcia i doczyszczać jej ostrymi narzędziami.

Azelac Moisturizing Gel 127,00 zł Moisture Oxygen 190,00 zł Sesderma Azelac Moisturizing Gel Żel nawilżający do twarzy 50 mlCell Fusion C Moisture Oxygen Delikatna emulsja 80 ml

Zalecana pielęgnacja

U osób z nadczynnością tarczycy pielęgnacja polegać głównie na wyciszeniu zaczerwienienia oraz normalizacji ujść gruczołów łojowych np. Rossatore Cream Blur Dottore, Azelac Sesderma. Wskazane są również preparaty uszczelniające naczynia krwionośne np. Exuviance Soothing Recovery Serum. Należy pamiętać o dokładnym oczyszczaniu skóry, która w wyniku nadmiernego pocenia może sprzyjać namnażaniu drobnoustrojów. Polecam delikatne płyny czyszczące np. Sesderma Hidraven lub Jan Marini C-ESTA Cleansing Gel. Sprawdzą się również preparaty zawierające wyciąg z aloesu, np. Moisture Oxygen Cell Fusion C.

Rossatore Cream Blur Effect 309,00 zł Hidraven 87,00 zł Dottore Rossatore Cream Blur Effect Krem do skóry naczyniowej z tendencją do trądzika różowatego 50 mlSesderma Hidraven Pienisty krem 300 ml

Choroby tarczycy ze względu na swoje manifestacje skórne, są szczególnie uciążliwe i mogą znacznie obniżać jakość życia. Odpowiednie leczenie oraz wsparcie kosmeceutykami pomaga skutecznie niwelować towarzyszące objawy tak, aby codzienne funkcjonowanie stało się jak najmniej dokuczliwe.

Kategorie produktów
Kliknij w jedną z kategorii, aby zobaczyć produkty w sklepie topestetic
Sesderma Azelac Cell Fusion C Dottore Epionce Sesderma Hidraven NeoStrata Epionce Odbudowa i Rewitalizacja Cell Fusion C Post Alpha Cell Fusion C Re-Balancing NeoStrata Restore Odbudowa Dottore Rossatore Sesderma Salises Sesderma Sesderma Silkses
Tagi
Kliknij w jeden z tagów, aby zobaczyć inne wpisy powiązane z tematem
#sesdermaazelac #cellfusionc #dottore #epionce #sesdermahidraven #neostrata #epionceodbudowairewitalizacja #cellfusioncpostalpha #cellfusioncrebalancing #neostratarestoreodbudowa #dottorerossatore #sesdermasalises #sesderma #sesdermasilkses
Katarzyna Jaworska-Rek

KatarzynaJaworska-Rek

Komentarze
12 komentarzy
* Jeśli Twój komentarz stanowi opinię na temat wymienionych w artykule produktów, powinien być on wynikiem ich zastosowania.

Pomocne dziękuję.

* Jeśli Twój komentarz stanowi opinię na temat wymienionych w artykule produktów, powinien być on wynikiem ich zastosowania.

Pani Asiu, bardzo cieszymy się, że wpis jest dla Pani pomocny. W razie jakichkolwiek pytań pielęgnacyjnych nasi kosmetolodzy są do Pani dyspozycji - zachęcamy do skorzystania z bezpłatnych porad przez czat, mailowo lub telefonicznie.

* Jeśli Twój komentarz stanowi opinię na temat wymienionych w artykule produktów, powinien być on wynikiem ich zastosowania.

Proszę o odpowiedź czy mogę wypełnić zapadnięte policzki mając usuniętą tarczycę i jaki mógłby być sposób. Pozdrawiam.

* Jeśli Twój komentarz stanowi opinię na temat wymienionych w artykule produktów, powinien być on wynikiem ich zastosowania.

Dzień dobry,
Ponieważ usunięcie tarczycy jest zabiegiem wpływającym na gospodarkę hormonalną całego organizmu, zachęcamy, aby wszelkie zabiegi medycyny estetycznej konsultować z lekarzem endokrynologiem i doświadczonym dermatologiem. W razie dodatkowych pytań zachęcamy do kontaktu w wiadomości prywatnej - przez czat, mailowo lub telefonicznie. Pozdrawiamy serdecznie :)

* Jeśli Twój komentarz stanowi opinię na temat wymienionych w artykule produktów, powinien być on wynikiem ich zastosowania.

Bardzo pomocny i ciekawy wpis! Dziękuję <3

* Jeśli Twój komentarz stanowi opinię na temat wymienionych w artykule produktów, powinien być on wynikiem ich zastosowania.

Bardzo dziękujemy za komentarz. :) Pozdrawiamy serdecznie!

* Jeśli Twój komentarz stanowi opinię na temat wymienionych w artykule produktów, powinien być on wynikiem ich zastosowania.

Witam, czy chora tarczyca może mieć wpływ na wygląd skóry dłoni? Dokładnie pojawianie i znikanie na przemian białych ,,wyprysków"?

* Jeśli Twój komentarz stanowi opinię na temat wymienionych w artykule produktów, powinien być on wynikiem ich zastosowania.

Pani Kasiu, choroby tarczycy jak najbardziej mogą mieć wpływ na kondycję i wygląd naszej skóry, jednak, aby przeprowadzić pełniejszy wywiad, zachęcamy do skorzystania z bezpłatnej porady kosmetologa - pod numerem 736 647 679‬.

* Jeśli Twój komentarz stanowi opinię na temat wymienionych w artykule produktów, powinien być on wynikiem ich zastosowania.

Dziękuję bardzo za tak dokładne, szczegółowe wyjaśnienie. Bardzo pomocny okazał się temat tarczycy, za co jestem wdzięczna, że mogłam uzyskać tyle informacji. Dziękuję i pozdrawiam serdecznie.

* Jeśli Twój komentarz stanowi opinię na temat wymienionych w artykule produktów, powinien być on wynikiem ich zastosowania.

Bardzo cieszymy się, że wpis okazał się pomocny dla Pani ;) Pozdrawiamy serdecznie!

* Jeśli Twój komentarz stanowi opinię na temat wymienionych w artykule produktów, powinien być on wynikiem ich zastosowania.

Fajne te kosmetyki, tylko dla ciężko pracującej kobiety ceny nie do ogarnięcia niestety.

* Jeśli Twój komentarz stanowi opinię na temat wymienionych w artykule produktów, powinien być on wynikiem ich zastosowania.

Dziękujemy za komentarz. Na cenę preparatów przekładają się zarówno zastosowane składniki aktywne i wysoka jakość surowców, jak również technologie towarzyszące ich produkcji oraz innowacje pozwalające uzyskać niezwykle skuteczne i przyjemne w odczuciu formuły.Oczywiście oferta naszego sklepu jest bardzo szeroka, dlatego zachęcamy do skorzystania z bezpłatnej porady kosmetologicznej - przez czat, mailowo lub telefonicznie. Podczas takiej konsultacji nasze specjalistki pomogą w znalezieniu idealnego kosmetyku, który odpowie zarówno na indywidualne potrzeby skóry, jak również preferencje dotyczące ceny i sposobu aplikacji.Pozdrawiamy serdecznie!

* Jeśli Twój komentarz stanowi opinię na temat wymienionych w artykule produktów, powinien być on wynikiem ich zastosowania.
Zobacz również
Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, zachęcamy do zapoznania się z poniższymi
Produkty wymienione we wpisie
Poniżej znajduje się lista produktów z naszego sklepu, kliknij w produkt aby dowiedzieć się więcej
Nasz Instagram
Nasze konto obserwuje już 50553 osób. Dołącz do nas
Chcesz z nami zostać?
Chcesz być na bieżąco z naszymi wpisami? Zapisz się i otrzymuj powiadomienia o nowych artykułach.
Dodatkowo po zapisie otrzymasz 20 zł na zakup w naszym sklepie z dermokosmetykami.
szukaj topestetic
Social Media
Obserwuj nas w mediach społecznościowych. Dowiesz się o nowych artykułach, konkursach i promocjach!
Natalia Dutkiewicz - Redaktor Współpraca
tel. 736647679 w.6
blog@topestetic.pl
ładowanie okienka