Co jest lepsze – henna, farba do włosów? Każda metoda podkreślania i nadawania barwy włosom ma swoich zwolenników oraz przeciwników. Z pewnością dużym atutem henny do włosów jest to, że dodatkowo je wzmacnia, pogrubia, nadaje im zdrowy blask i jest rozwiązaniem dużo bardziej naturalnym niż klasyczne farby do włosów.
Czym jest henna do włosów?
Henna to barwnik pochodzenia roślinnego pozyskiwany z pędów oraz liści lawsonii bezbronnej.
W kosmetyce przede wszystkim henna do włosów wykorzystywana jest do barwienia rzęs oraz brwi. Coraz częściej henna jest stosowana również do farbowania i regenerowania włosów.
Naturalna henna do włosów zawiera barwnik - lawson, który w postaci proszku ma kolor zielony, natomiast po zafarbowaniu włosów charakteryzuje się czerwono-pomarańczowym zabarwieniem. By możliwe było uzyskanie szerszej gamy kolorystycznej, do henny dodawane są również inne naturalne barwniki, które gwarantują uzyskanie odcieni od jasnego brązu do głębokiej czerni.
Dla blondynek i osób o jasnych włosach dostępne są także bezbarwne, ziołowe odżywki. Powstają one ze sproszkowanego zioła zwanego potocznie senną. Warto jednak mieć na uwadze, że mimo deklarowanego braku barwy, odżywki te mogą nadać włosom złoto-miodowy odcień.
Naturalna henna do włosów – jak ją stosować i jak osiągnąć najlepszy efekt?
Na początku oczywiście konieczny jest wybór odpowiedniego odcienia. W wielu przypadkach jest również tak, że henna naturalna do włosów może być łączona w różnych proporcjach z innymi dostępnymi kolorami, by uzyskać unikatowy efekt końcowy.
Sproszkowane zioła łączy się z ciepłą wodą (ok. 50⁰C), a następnie miesza tak długo, by powstała gładka masa bez grudek. Rozrobiona henna nie może być ani za gęsta ani za rzadka, nie może spływać z włosów, ale również nie powinno być problemów z jej rozprowadzeniem. Idealna konsystencja przybiera postać gęstej pasty.
W trakcie kiedy przygotowana mieszanina będzie stygła konieczne jest umycie włosów. Szampon do włosów nie powinien zawierać SLS/SLES/ALS – warunkuje to prawidłowe związanie się henny z keratyną włosów. Po umyciu należy osuszyć włosy ręcznikiem (nie mogą ociekać wodą), a następnie równomiernie rozprowadzić na pasmach przygotowaną wcześniej pastę. Warto zabezpieczyć dłonie rękawiczkami, by nie dopuścić do ich zafarbowania. Włosy należy przykryć foliowym czepkiem, a następnie turbanem, by maksymalnie ograniczyć utratę ciepła. Co jakiś czas można owiewać tak zabezpieczone włosy ciepłym powietrzem z suszarki. Henna do włosów powinna pozostać na włosach minimum dwie godziny. Po tym czasie zmywa się ją za pomocą ciepłej wody bez szamponu i innych detergentów. Bardzo ważne jest również to, by przez kolejne 48 godzin nie myć włosów, a także nie stosować odżywek i środków do stylizacji.
Jaka będzie najlepsza henna do włosów siwych?
Do tego rodzaju włosów można zastosować tak naprawdę każdą hennę. Warto jednak mieć na uwadze, że włosy siwe niestety dużo oporniej podlegają procesowi zabarwiania i efekt będzie różnił się od tego uzyskanego na włosach posiadających kolor, warto więc przytrzymać ją nieco dłużej. Henna do włosów siwych może jednak z powodzeniam pełnić rolę naturalnej odżywki. Na rynku dostępne są henny bezbarwne, które dobrze sprawdzą się dla tego rodzaju włosów.
Nazwa jest bardzo myląca ponieważ Cassia nie jest henną. Ale do rzeczy - Cassia nadaje piękny złoty odcień włosom. Wyraźnie je pogrubia ale jie wysusza włosów jak większość ziół. Najlepiej sprawdzi się u blondynek które chcą mieć ciepły odcień włosów. Na włosach brązowych daje tylko połysk. Polecam bardzo ;)
Henna nadaje przepiękny rudy kolor. Po roku farbowania zauważyłam znaczą poprawę kondycji moich włosów, zaczęły szybciej rosnąć i przestałam mieć problem z ich wypadaniem. Minusem jest to że wysusza włosy, ale to już uroda henny samej w sobie. Polecam
Pierwszy raz w życiu zafarbowałam włosy henną i z czystym sumieniem mogę ją polecić. Włosy mają piękny kolor, są błyszczące i odżywione. Szarych włosów już nie widać :)
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.