Retinol - 5 rzeczy, które każdy powinien wiedzieć

Retinol - 5 rzeczy, które każdy powinien wiedzieć

Retinol jest bardzo ważny w pielęgnacji skóry dotkniętej oznakami starzenia. Wokół tego produktu krąży jednak wiele nieprawdziwych, czy też nie do końca sprawdzonych informacji. Retinol stosowany jest w kosmetyce jako środek odmładzający, wygładzający zmarszczki i poprawiający koloryt skóry. Jednak kosmetyki z retinolem potrafią wywoływać skrajne opinie. Powszechną opinia jest, że czynnik ten uczula i nie może być stosowany przez wszystkich. Czy to zdanie jest zgodne z prawdą? Nie do końca. Oto 5 rzeczy, które każdy powinien wiedzieć o retinolu.

1. Retinol to witamina A

Stosowany w kosmetyce środek odmładzający, zwany profesjonalnie retinolem, to witamina A. Jej oznaczenie świadczy o tym, że jest to pierwsza, najwcześniej odkryta witamina na świecie. Jest zaliczana do witamin młodości, gdyż jej stymulujące działanie zmniejsza zmiany skórne, które pojawiają się wraz z wiekiem. Witamina A jest nam potrzebna do regulowania i formowania się wzrostu komórek. Ilość tej substancji w organizmie jednak drastycznie spada pod wpływem promieniowania UVA. W efekcie niedoboru witaminy A w organizmie mogą pojawić się nie tylko problemy ze skórą, jak łuszczenie, zrogowacenie, problemy z włosami czy paznokciami, ale też zaburzenie procesu widzenia czy ślepota.

Retinol - 5 rzeczy, które każdy powinien wiedzieć

2. Retinol to nie tylko odmładzanie

Mimo że retinol kojarzony jest głównie z odmładzaniem i walką ze zmarszczkami, to jego działanie jest znacznie szersze. Retinol – prekursor kwasu retinowego:
· zwiększa aktywność enzymatyczną i normalizuje keratynizację: przyspiesza proces tworzenia nowych komórek. Poprawia jakość skóry (trądzik, łuszczyca, fotostarzenie),
· odżywia skórę, zapobiega i leczy zmarszczki, poprawia elastyczność skóry (kolagen),
· redukuje ilość cząsteczek działających destrukcyjnie na kolagen,
· rozprasza przebarwienia (reguluje melanocyty),
· odwraca skutki fotostarzenia

3. Retinol to nie to samo co Retinoidy

Jaki skład powinny mieć skuteczne kosmetyki z retinolem? Zanim kupimy konkretny produkt warto dokładnie przeczytać jego skład. Należy pamiętać, że prawdziwy retinol to główna forma witaminy A w czystej postaci i to właśnie ona jest najbardziej efektywna i najlepiej wchłaniana przez skórę. Pod nazwą „witamina A” producenci kosmetyków potrafią ukryć wiele związków chemicznych, które wykazują aktywność biologiczną zbliżoną do tej witaminy, jednak nie są retinolem. Nazywane są one popularnie retinoidami i to one często powodują podrażnienia skóry. Czytając etykietę należy więc odszukać w składzie retinol.

4. Im więcej retinolu tym lepiej!

Witamina A w czystej postaci, czyli retinol, działa zbawiennie na naszą skórę. Wielu producentów zauważyło więc, że im więcej tego składnika w kremie, tym lepszy uzyskujemy efekt odmłodzenia. Pierwszą na naszym rynku linią z aż 3 postaciami retinolu jest Reti Age od Sesdermy.

5. Kosmetyki z retinolem mogą być używane przez wszystkich!

Panuje powszechna opinia, że kosmetyki z retinolem uczulają i nie mogą być stosowane przez wszystkich. Jak to jest faktycznie. Chodzi głównie o podrażniające działanie retinolu. Jeżeli skóra jest wrażliwa to nałożony retinol wywołuje zaczerwienienie, swędzenie, czasem złuszczanie. Poza tym działa drażniąco pod wpływem promieniowania słonecznego. Retinol stosowany w produktach pod wpływem oksydacji zmienia się w kwas retinowy, ale zastosowany w zbyt dużej dawce może podrażnić, dlatego zalecane powolne zwiększanie dawki – tzw. Retinizacja skóry, która stopniowo przyzwyczaja ją do retinolu. Inne formy retinoidów - palmitynian i propionian retinylu są bardzo mało drażniące, ale za to mniej skuteczne. Są często nazywane proretinolem, bo stanowią swoisty zapas retinolu w skórze. Owe estry przekształcane są w retinol, retinol w retinaldehyd, a retinaldehyd w kwas retinowy. Chodzi o to, żeby maksymalnie zwiększyć dawkę najskuteczniej działającego retinolu, a zminimalizować podrażnienie.

sprawdź ofertę naszego gabinetu Zaffiro Z300 - HIT! Konsultacja kosmetologiczna